Gagasından iç organlarına kadar her şeyiyle siyah olan özel tavuk: Ayam Cemani

Endonezya'da yetişen ve vücudundaki melanin sorunu nedeniyle gagasından ayağına hatta iç organlarına kadar her yeri siyah olan “Ayam Cemani” cinsi tavuklar görenleri büyülüyor.

2 Mayıs 2020 Cumartesi
1

Ayam Cemani türü tavuklar, dünyanın en karizmatik görüntülerinden birisine sahipler zira tüyleri, gözleri, gagaları, pençeleri, kasları ve hatta kemikleri bile tamamen simsiyah.

2

Endonezya kökenli özel bir tür olan Ayam Cemani, sahip olduğu "hiperpigmentasyon - fibromelanosis" adı verilen genetik mutasyon yüzünden böyle görünüyor.?

3

Hindastan'da bulunan ve siyah renkte de bulunabilen Kadaknath adlı türün uzaktan akrabası oluyor.

4

Ayam Cemani'ler üzerinde araştırma yapan genetik bilimci Leif Andersson'a göre şaşırtıcı olan şey aynı fenotipe sahip tüm tavukların aynı mutasyonu taşıyor olması.

5

Bu acayip tavukları görür görmez şaşıran ve hayran olan çiftçilerin özel çabaları ile dünyanın dört bir yanında yetiştirilmeye başlanmış durumda ancak hala nadir oldukları için oldukça pahalı oldukları söyleniyor.?

6

Tavukları 2 kilo, horozları ise 2.5 ila 3 kilo arasında olan bu nadir ırkın, bir dönem ABD'de 2 bin 500 dolardan satıldığı öğrenildi.

7

Zenginler tarafından beslenen bu kömür renkli tavukların, sahibine daha çok servet ve güç getirdiği, kimi zaman ise iyi şans işareti olarak yorumlandığı öğrenildi.

8

Yorumlar (13)
AKİ: Tavuklar benden havalı
FENASİ: Sen bedava verseler her türlü yersin de neyse.
ADAM: farklı imiş..
Yeni Medya Elektronik A.Ş