Koronavirüse iyi geldiği söylenen sumağın faydaları saymakla bitmiyor!

Üst solunum yolu hastalıklarına iyi geldiği bilinen ve ekşi tadıyla pek çok yemek içerisinde kullanılan sumak, son günlerde koronavirüse karşı iyi geldiği söylentileri sebebiyle yoğun talep görüyor. Diyabete, yüksek tansiyona ve daha birçok rahatsızlığa iyi gelen baharatın faydaları saymakla bitmiyor.

27 Mart 2020 Cuma
1

Sumak bitkisinin kurutulup öğütülmesinden sonra elde edilen sumak, birçok sağlık probleminin devası olarak görülüyor.

2

Diyabet ve yüksek tansiyon rahatsızlıklarında kullanılmasının yanı sıra kandaki insülin oranını da dengeleyen bu baharat, özellikle üst solunum yolu hastalıklarındaki rolü nedeniyle koronavirüs salgınıyla mücadelede kendine önemli bir yer buldu. Sosyal medya platformlarında da hızla yayılan ekşi baharat Sumağın faydaları nelerdir sorusuyla ilgili detaylar da merak konusu oldu..

3

Neredeyse 150 tane türü bulunan sumağın, sadece iki türü zehirsizdir. Limonun bulunmadığı yerlerde ekşi tadıyla sofralarda kullanılan bu baharat, antioksidan özelliğine sahip.

4

Yüksek ateşin düşmesine yardımcı olan baharat, diğer yandan beyin sağlığını da koruyor.

5

Sumak bitkisinin yapraklarının suda kaynatılması ise yapılan gargara sonrasında boğaz ağrısını hafifletiyor.

6

Özellikle sumak tohumlarının akciğerde meydana gelebilecek enfeksiyonlara karşı iyi geldiğini ve bu baharatın mantarı iyileştirdiği bilgisinin altını çizmek gerekiyor.

7

Kolesterolü düzenleyen faydalı baharat, idrar söktürücü özelliği ile de ön plana çıkıyor.

8

Yorumlar (18)
ADANALI AŞÇI: Sumak, en fazla Adana,Gazi Antep, Urfa ve Hatay illerinde kullanılır.Özelkikle soğan ve soğanlı salatalarda ve bir çok yemek,çorba çeşitlerininde ayrılmaz bir parçasıdır.
YÜKSEL GÜNGÖR: Kahramanmaraş sumak ekşisi en çok kullanan ildir sebebi çok fazla sumak ekşisi ile yapılan yemekleri vardır
ÜRİKASİTKOLİK: Ben ufak suyumu iciyorum, cok iyi geliyor. Hem hem ilac parasi hem su parasi hem de atik su masrafindan tasarruf ediyorum.
Yeni Medya Elektronik A.Ş