Korkunç Gelenek! Cinsel İlişkiye Girmezse Ölen Kocasını Gömemiyor

Afrika kıtasının güneydoğu bölümünde yer alan Malawi'deki cinsel ilişki geleneği şoke ediyor. Burada dul kalan kadın, kocasını gömebilmek için cinsel ilişkiye girmek zorunda. Ayrıca adet kanaması gören her genç kız da 'temizlenmek' için cinsel ilişkiye giriyor.

17 Ekim 2017 Salı
1

Malawi'nin güneyindeki bazı bölgelerde, kız çocukları geleneksel olarak ergenlik çağına girdiklerinde para karşılığında bir ilişki erkeğiyle ile cinsel münasebete zorlanıyor.

2

'SIRTLAN' İLE YATMAK ZORUNDA

Bu erkek ilişki işçilerine halk arasında "sırtlan" deniyor ve kızlarla ilişki kurmaları tecavüz değil "temizlenme" olarak görülüyor. (Fotoğraftaki erkek bir sırtlan)

3

MEŞRU 'TECAVÜZ' OLUYOR

Bu geleneğin "tecavüz"ü meşrulaştırması bir yana, en büyük etkilerinden biri cinsel yolla geçebilen hastalıkların süratle yaygınlaşması.

4

BBC Muhabiri Ed Butler, Maliwa'da 100'den fazla çocuk ve kadınla ilişkiye giren bir 'sırtlan'la olan izlenimlerini yazdı. Eric Aniva isimli bu sırtlan yaptığı işi gururla anlatıyor.

5

BBC Muhabiri anlatıyor:

Eric Aniva Malavi'nin güneyindeki Nsanje bölgesindeki üç göz gecekondusunda buluştum. Dışarda keçiler geziyor, tavuklar eşiniyor. Doğuştan aksayan ayağıyla kapıyı açan Aniva'nın üzerinde kirli bir yeşil gömlek var. Beni sevinçle karşılıyor. Medya ilgisi hoşuna gitmiş gibi.

6

Aniva bu köyün önde gelen 'sırtlan'larından. Malawi'nin güneyindeki bazı toplumlarda bu kişiler para karşılığında cinsel 'temizlik' işleri yapıyorlar.

7

UL KADIN KOCASI GÖMÜLSÜN DİYE CİNSEL İLİŞKİYE GİRİYOR

Malawi'nin ürküten geleneğinde örneğin bir adam öldüğünde, gömülebilmesi için önce karısının "sırtlan" ile cinsel ilişkide bulunması gerekiyor. Aynı şekilde bir kadın kürtaj olmuşsa yine "temizlenmek" için bu kişiyle beraber oluyor.

8

ÇOCUKLARA CİNSEL İLİŞKİ ZORUNLULUĞU

Bu geleneğin en şok edici boyutu küçük kızların ilk adet kanamalarını olduklarında "temizlenmeleri" gerektiği inancı. Bunun için de bir 'sırtlan'la cinsel ilişkiye girmek zorundalar.

9

3 AY SÜRÜYOR

Küçük kızlar ilk kanamaları olduğunda üç gün boyunca cinsel ilişkiye zorlanıyorlar ve bu şekilde çocukluktan kadınlığa geçtiklerine inanılıyor.

10

CİNSEL İLİŞKİYE MECBUR BIRAKILIYORLAR ÇÜNKÜ...

Kızlar bunu reddederse, aileleri ya da bütün köyün başına büyük felaketler gelebileceği, büyük hastalıklara yakalanılabileceği düşünülüyor.

11

ÖVÜNEREK ANLATIYOR

Köydeki bir çok çocuk ve kadın ile birlikte olan 'sırtlan' Aniva çoğunlukla okul çağında kız çocuklarıyla cinsel ilişkide bulunduğunu anlatıyor.

12

'SIRTLAN'LIĞIMDAN ZEVK ALIYORLAR

"Bazıları 12, 13 yaşında oluyor. Ama ben daha büyük olanları tercih ediyorum. Hepsi de benim sırtlanlığımdan zevk alıyor. Gurur duyuyorlar ve herkese 'işte' diyorlar 'gerçek bir erkek. Kadınların nasıl zevk alacağını biliyor' diyorlar."

13

KADINLAR NEFRETLE HATIRLIYOR

Bu böbürlenmelere karşın, yakındaki köyde konuştuğum çok sayıda kız çocuğu ve genç kadın yaşadıklarını nefretle hatırlıyor. Hepsi de, tanıdıkları bütün kızların bir sırtlanla ilişkiye zorlandığını anlatıyor.

14

"Elimden hiç bir şey gelmiyordu. Çaresizdim. Annem ve babam için bunu yapmaya mecbur kaldım" diyor Maria ve sürdürüyor: "Eğer reddetseydim, aileme hastalıklar musallat olabilir, hatta ölebilirlerdi. Çok korkuyordum."

15

GEÇİMİ İLİŞKİ İŞÇİLİĞİ

Yaşı hakkında muğlak konuşan Aniva 40'lı yaşlarında gibi görünüyor. Şu anda iki karısı var ve ikisi de onun bir sırtlan olarak ne iş yaptığını biliyor.

16

104 ÇOCUK VE KADINLA İLİŞKİYE GİRDİ

Aniva şu ana kadar 104 kadın ve kız çocuğuyla para karşılığında cinsel ilişkide bulunduğunu söylüyor. Bildiği kadarıyla 5 çocuğu var. Cinsel ilişkide bulunduğu kadınlar ve çocuklardan kaçının hamile kalmış olabileceğini bilmiyor.

17

HER KÖYDE 'SIRTLAN' VAR

Yaşadığı bölgede kendisi gibi 10 sırtlan bulunduğunu, her köyde mutlaka böyle bir kişi olduğunu anlatıyor. Her bir 'temizlik' işlemi için kendilerine 4 ila 7 dolar karşılığı bir para ödeniyormuş.

18

KIZLARA CİNSEL İLİŞKİ EĞİTİMİ KAMPI

Aniva'nın evinden otomobille 1 saatlik uzaklıkta bir köyde 50 yaşlarında, köylerinde geleneklerin taşıyıcısı olan üç kadın olan Fagisi, Chrissie ve Phelia ile tanıştım. Ergenlik çağına giren kızları her yıl kampa alarak onlara eşler olarak görevlerini öğretiyor ve bir erkeği cinsel olarak nasıl memnun edebileceklerini anlatıyorlar.

19

FİNALİ CİNSEL İLİŞKİ

Bu eğitim süreci kız çocuklarının sırtlanla cinsel ilişkiye girerek 'temizlenmesi' ile noktalanıyor. Bunu kızların aileleri ayarlıyorlar. Üç kadın "Bunun yapılması lazım" diyorlar, "yoksa aileler ve bütün köy halkını hastalık sarar."

20

AHLAKLI İNSANLARMIŞ

Onlara bu yolla tam aksine cinsel ilişki ile geçen hastalıkların yayılabileceğini anlatıyorum. Çünkü geleneksel olarak sırtlanlar prezervatif de kullanmıyorlar. Ama kadınlar kabul etmiyorlar. Sırtlanların ahlaklı kişiler arasından titizlikle seçildiğini o yüzden AIDS/HIV virüsü taşımalarının imkansız olduğunu söylüyorlar. Birleşmiş Milletler ise Malavi'de her 10 kişiden birinin bu virüsü taşıdığını tahmin ediyor.

21

HIV POZİTİF OLDUĞUNU GİZLİYOR

'Sırtlan' Aniva'ya hiç test yaptırıp yaptırmadığını sorduğumda "Evet HIV pozitifim" diyerek beni şoke etti. Aynı zamanda kendisini kızlarını "temizlemek" için tutan anne babalara bunu söylemediğini de itiraf etti.

22

KINANAN BİR UYGULAMA

Alawi'liler bu geleneklerinin dış dünya tarafından - sadece kilise değil yardım kuruluşları ve hükümet tarafından da - kınandığının, onaylanmadığının da farkındalar.

23

DEĞİŞMESİ GEREKEN BİR GELENEK

Hükümet 'zararlı kültürel uygulamalar' adı altında bu geleneğe karşı bir kampanya yürütüyor. Toplumsal Cinsiyet ve Sağlık Bakanlığı müsteşarı Doktor May Shaba "Amacımız insanları mahkum etmek değil" diyor, "Ama onlara geleneklerini niçin değiştirmeleri gerektiği konusunda bilgi vermeyi hedefliyoruz."

24

HEPSİ KIZLARINI KENDİ YOLLUYOR

Daha eğitimli anne babaların kızlarını bir sırtlana teslim etmeme ihtimalinin daha yüksek olduğu söyleniyor ama güneyde görüştüğüm köy büyüğü kadınlar bu görüşlere hiç katılmıyor. Chrissie "Kültürümüzün hiç bir yanlış yanı yok. Bugün topluma baktığınızda kızların sorumsuzca davrandığını görebiliyorsunuz. Onun için köyümüzde kızlarımıza iyi terbiye vermek zorundayız ki, başıboş kalmasınlar, iyi eşler olsunlar, kocalarını memnun etsinler. Ailelerinin başına bir şey gelmemesi için böyle olması lazım" diyor.

25

DUL VE KISIR KADINLARLA CİNSEL İLİŞKİ

Malavi'nin az sayıda önde gelen kadın liderinden biri olan merkezi Dedza bölgesinde "sırtlan" ile cinsel ilişki geleneği sadece dul ve "kısır" kadınlara uygulanıyormuş. Fakat Büyük Şef Theresa Kachindamoto bu gelenekle mücadeleyi yaşam amacı olarak gördüğünü söylüyor.

26

EŞİ ÖLÜNCE CİNSEL İLİŞKİYE GİRMİŞ VE....

Bir köyde Aniva'nın iki eşinden biri olan Fanny ve ailenin küçük kız çocuğuyla biraraya geldim. Fanny önceki eşi öldüğünde Aniva tarafından 'temizlenmiş' ve kısa süre sonra evlenmişler.

27

CİNSEL İLİŞKİYE MECBUR EDİLİYORUZ

İlişkileri gergin görünüyor. Fanny, Aniva'nın işinden nefret ettiğini itiraf ediyor. Ama bu geçim kapıları. Ona şu anda iki yaşında olan kızının on yıl sonra aynı gelenek gereği cinsel ilişkiye zorlanmasını isteyip istemediğini sorduğumda "İstemiyorum" diyor. "Bu geleneğin sona ermesini istiyorum. Sırtlanlar ile ilişkiye mecbur ediliyoruz. Bu bizim tercihimiz değil ve kadınlar olarak bizim açımızdan çok üzüntü verici bir şey" diye sürdürüyor.

28

KENDİ KIZI İÇİN İSTEMİYOR

Kendisine yapıldığında da nefret etmiş, hala da bu uygulamadan nefret ettiğini söylüyor. Aynı soruyu Aniva'ya soruyorum. Kızının cinsel "temizlik" ritüelinden geçmesini istiyor mu? Beni gene şaşırtıyor:-"Hayır benim kızım geçemez. Buna izin veremem. Bu yanlış uygulamayı durduracağım."Ama kendisinin bunu yaptığını hatırlatıyorum. "Artık yapmayacağım, kesinlikle" diyor.

Yeni Medya Elektronik A.Ş