Koronavirüsün ulaşamadığı tek yer olan Antarktika'daki 4 bin kişi krizi uzaktan izliyor

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra küresel bir krize dönüşen yeni tip koronavirüs Antarktika dışında tüm dünyayı sardı. Vaka sayısının an itibariyle 600 bini geçtiği salgının uğramadığı tek yer Antarktika'da sadece 4 bin kişi yaşıyor. Onlar küresel bir krizi uzaktan takip ediyorlar.

28 Mart 2020 Cumartesi
1

Çin'den başlayıp tüm dünyada hızla yayılan yeni tip koronavirüs 27 bin kişinin ölümüne yol açtı. Her gün dünyanın yeni bir noktasından can kaybı ve yeni vaka haberleri gelirken katil virüsün ulaşamadığı bir yer var; Antarktika

2

Dünyaya kan ağlatan yeni tip koronavirüs krizini yaklaşık 4 bin kişi dünyanın çok uzak bir köşesinden takip ederek, anlamaya çalışıyor. Soğuk havada yaşama şansı daha fazla bulan koronavirüsün şu anda tek görülmediği yer, neredeyse tamamı buz ve karla kaplı.

3

Sürekli kış koşullarının yaşandığı bu kıtada yaklaşık 4 bin insan, Çin'de ortaya çıktıktan sonra 6 kıtaya yayılan virüsün nasıl birşey olduğunu uzaktan takip ediyor.

4

Amerikan Washington Post gazetesinde yer alan haberde, Antarktika kıtasında araştırma için bulunan İtalyan Alberto Della Rovere, ülkesinde yaşanan felaketi dünyanın bir ucunda endişe ile takip ediyor.

5

WhatsApp üzerinden İtalya'daki akrabaları ve arkadaşlarıyla konuşan 35 kişilik İtalyan araştırma ekibinin lideri Alberto Della Rovere, "Şu anda burada daha güvendeyiz. Arkadaşlarımız da bize bunu söylüyor ancak biz burada hem yakınlarımız hem de ülkemiz için endişeliyiz" dedi.

6

"Şu anda Antarktika dünyanın en güvenli yeri" şeklinde konuşan Rovere, dışarıyla irtibatları olmadığı için corona virüs bulaşma olasılıklarının bulunmadığını belirtiyor. Rovere, corona virüs bulunmamasına rağmen Antarktika'ya sınırlı sayıda giriş ve çıkış yapanların düzenli doktor kontrolünden geçtiğini de ifade ediyor. Antarktika'da birçok ülkenin araştırma ekipleri bulunuyor. ABD'nin araştırma ekibinden yer alan Amundsen-Scott da gönderdiği bir fotoğrafın altına, "Bizim için endişelenmeyin" notunu düştü.

7

Şu anda Antarktika kıtasında 28 ülkenin araştırma istasyonları bulunuyor. En büyük istasyon ise ABD'ye ait bulunuyor. Antarktika'nın Ross Ice Shelf bölgesinde bulunan McMurdo İstasyonu'nda bin kişi yaşıyor.

8

Buraya gelenler bir ya da iki dönem kalıyor ve araştırmalara katkıda bulunuyor. Antarktika'da nüfusun en yoğun olduğu dönem ise Ekim ile Şubat arası.

9

Yorumlar (8)
MEHMET YILMAZ: zaten olsada virüs yaşamaz ki ordaki soğuk eksilerde virüs artı 5 ile artı 65 arasında yaşıyor
NE DİCEM: oraya taşınmayı düşündüm bir an. sosyallik için 4 bin kişi neyime yetmemiş... yabancı dilim de gelişir. oh miss..
KOŞ KOŞ: Seni bekliyorlarmış
0 0
Yeni Medya Elektronik A.Ş