Kuaförlere veda edin! İşte evde kendi saçınızı kesebileceğiniz harika ipuçları

Evde saç kesmek, düşündüğünüz kadar zor değil. Dikkat edeceğiniz birkaç detayla kısa süre içinde harika saçlara sahip olabilirsiniz. İşte karantinada imdadınıza yetişecek saç kesme rehberi.

28 Nisan 2020 Salı
1

Koronavirüs salgını nedeniyle birçoğumuz evde vakit geçiriyoruz. Hal böyle olunca profesyonel desteğe ihtiyacımızın olduğu kişisel bakımlarımızı da kendimiz karşılamak durumunda kalıyoruz. Bunlardan birisi de saç kesmek. Evde saç kesmek, düşündüğünüz kadar zor değil! Dikkat edeceğiniz birkaç detay sayesinde dakikalar içerisinde harika saçlara sahip olabilirsiniz. İşte kadınlar için evde saç kesmek için birkaç ipucu.

2

Saç kesimi için uygun ortamı hazırlayın

Öncelikle düzgün bir saç kesimi için kuaför makası kullanmanız şart. Sizler için seçtiğimiz en iyi saç kesim makaslarını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz. Rahatça oturabileceğiniz bir alan yaratarak başlayın ve etrafın kirlenmemesi için bir örtü kullanın. Mümkünse arkanıza ve önünüze birer ayna yerleştirin. Ek olarak minik bir sprey şişesinde su bulundurmak, saç kesiminizi hızlı bir şekilde tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

3

Kesim modelinize karar verin

Sıra geldi saç kesim modelinizi seçmeye! Eğer saçlarınızı ilk kez kesecekseniz boyunu kısaltarak başlamak, çok daha güvenilir bir tercih olacaktır. İlerleyen zamanlarda daha farklı modeller tercih edebilirsiniz.

4

Saçınızı kesim için hazırlayın

Kesime başlamadan önce saçlarınızı hafifçe ıslatmalısınız. Islak kesim, kuru kesimden çok daha güvenli ve kolaydır. Saçlarınızı güzelce şampuanlayın ve kremleyin. Ardından sıkıca sararak fazla suyu alın ve düz bir şekilde tarayın. Saçlarınızı keserken istediğiniz uzunluktan birkaç santimetre daha uzun olacak şekilde kesin. Aksi takdirde saçlarınızın kuruduğunda beklediğinizden çok daha kısa bir saçla karşılaşabilirsiniz.

5

Düşük at kuyruğu tekniğiyle başlayalım

Bu yöntem, düz bir saç kesimi tercih edenler için oldukça ideal. Saçınızı düz bir hat şeklinde ortadan ikiye ayırın. Her iki tarafı da ince dişli tarak kullanarak güzelce tarayın.

6

Kesim vakti!

Saçlarınızı ense kökünde düşük atkuyruğu olacak şekilde toplayın. İnce dişli bir tarakla saçlarınızı düzeltmeyi unutmayın. Atkuyruğunuzun tam ortada ve ense kökünüzün aşağısında olduğuna emin olun. İkinci bir toka kullanarak ilk tokanın 3-12 cm aşağısından saçlarınızı tekrar toplayın. Atkuyruğunuzu ense kökünüzdeki saçları gevşetmeyecek şekilde havaya kaldırın ve saçlarınızı ikinci tokanın altından kesin. Tek seferde tüm tutamı kesmeye çalışmayın.

7

Şimdi sıra son düzeltmelerde!

Tokaları saçınızdan çıkartın ve saçlarınızı silkeleyin. Saçlarınızı parçalar halinde ileri doğru tarayın ve gerekiyorsa kesimi düzeltin. Kesim dilediğiniz kadar eşit değilse tekrar bir atkuyruğu yapabilir, saçlarınızın uçlarını düzeltebilirsiniz.

8

Katlı kesimler için kıvırma tekniğiyle devam edelim

Bu yöntem, saçlarınızı kısaltmak için ideal olmasa da katlı bir kesim için tercih edilebilir. Aynı zamanda açılı kesim tercih edenler iiçin de ideal. Tüm saçınızı başınızın en tepesine doğru tarayarak başlayın ve ardından tüm saçınızı kıvırın.

9

Tutamı sıkıca kavrayın ve saçınızı dilediğiniz kadar kesin. Aralara kesikler atmayı ihmal etmeyin. En kısa katın düşmesini istediğiniz yer olan ön saç çizginizden bir tutam saç alarak en kısa katın yerini belirleyebilirsiniz. Saçlarınızı dilediğiniz kadar kestikten sonra serbest bırakın ve tarayın. Ardından aynı işlemi saçlarınızı ters yöne kıvırarak tekrarlayın.

10

Saçlarınızı kıvırarak uzun kalan saç tellerini kesmeye devam edin. Kıvırarak kesme işlemini tamamladığınızda saçlarınızı açın, silkeleyin ve gerekiyorsa küçük düzeltmeler yapın. Eğer evde saç kesme işlemi konusunda acemiyseniz istediğiniz uzunluktan 2-3 santim daha uzun kesmeye çalışın. Böylelikle olası bir hatada düzeltme şansınız olabilir. Evde saç kesimi için aydınlık bir alan seçmeye özen gösterin.

Yorumlar (2)
VEYSEL: belki bu haberi yapanda işsiz kalırsa herkesin durumunu iyi anlar heleki bakıcak bir ailesi varsa
TAYYAR DURDEN: Makas modelleri için “Buraya tıklayabilirsiniz“ yazıyor, tıklanacak yer yok. Güzel kopyala-yapıştır yapmışsınız.
Yeni Medya Elektronik A.Ş