Küçükçekmece Gölü'nün bu halini görenler korkuyla telefona sarıldı! İBB harekete geçti

Küçükçekmece Gölü'nde binlerce balığın kıyıya vurduğu görüntü korkuttu. Göl kıyısını kaplayan ölü balıkları gören vatandaşlar panikle yetkililere haber verdi. İBB ekipleri ise olayın ardından vakit kaybetmeden kıyı temizleme işlemine başladı.

28 Haziran 2020 Pazar
1

Küçükçekmece Gölü'nde henüz belirlenemeyen nedenle ölen binlerce balık ve yengeç kıyıya vurdu. Her yıl benzer olayların yaşandığını söyleyen vatandaşlar ve balıkçılar, son zamanlardaki balık ölümlerinin ise son yıllarda yaşananlardan daha fazla olduğunu kaydetti.

2

30 yıldır balıkçılıkla uğraşan Turan Şaşmaz,"Küçükçekmece Gölümüz ölüyor. Oksijenimiz bitiyor. Gölde oksijen olmadığı için balıklar suyun üzerinde. Bir müddet sonra oksijen yetersizliğinden bu hayvanlarımız ölüyor. Gölün temizliğine hiçbir şekilde önem vermedik. Akıntıları dere bağlantıları kesilince, Firüzköy'deki fabrika atıkları da buraya gelince göl bu hale geldi."

3

"15 gündür bir lodos vardı, göl şişti geri dönünce oksijensiz bir su geldi. 80 çeşit balık yaşayan gölümüzde 4 çeşit balık kaldı" dedi. Gölde daha önce yüzdüklerini söyleyen Şaşmaz, "Temizlenmesi için yetkililerin ne gerekiyorsa yapması lazım. Gerekiyorsa denizden boruyla su pompalasınlar. Tek bir boru döşensin su pompalansın bu göl oksijenle dolsun. Balıklar ölmesin" diye konuştu.

4

Küçükçekmece Gölün'de kıyıya vuran binlerce ölü balık, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekipleri tarafından toplanmaya başlandı. İBB'ye bağlı İSTAÇ Kıyı Temizleme Ekibi, file ile ölü balıkları toplayarak Mimar Sinan Köprüsü üzerinde açılan çöp poşetlerine doldurdu. İBB ekiplerinin temizleme çalışması devam ediyor.

5

İstanbul Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, göldeki kirlilik ve balık ölümleri üzerinde bir ekip gönderdiklerini belirterek, "Ölen balıklardan ve sudan numune aldık ve laboratuvara gönderdik. Sonuçlar açıklanınca paylaşacağız. Birkaç ay önce de benzer bir durum yaşanmıştı ama bu defa ölümlerin daha fazla olduğunu söyleyebiliriz" dedi.

6

7

8

9

10

11

12

13

Yorumlar (12)
NE İSTANBUL“MUS BEEEE: Bir deprem aninda bu Istanbul denilen ucube, insanlari kurtulmak kaydiyla tamamen yerin dibine batsa ve bir daha kurulamasa da “Istanbul“ üzerinden artik hicbir polemik yasanmasa... Zira 22 senedir cirkefe bulanan bir sehrin, artan nüfusunu ve kesilen gelirlerini de düsünürseniz, bir yil icinde kurtulamayacagini bilemeyecek kadar cok sayidaki denyonun bu batisi görebilmelerini cok istiyorum.
KADİR: Her şey çok güzel olacak ,balıklar miss.
KE MALL: Her şey çok güzel olacak
Yeni Medya Elektronik A.Ş