Foto Galeri Foto Galeriler Resimler

Nijerya'da Katliam

29 Temmuz 2009 Çarşamba
1

Nijerya'da ordunun, Taliban hareketi yanlısı radikal dinci militanların gittiği bir camiyi bombaladığı, saldırıda onlarca kişinin öldüğü bildirildi. Ordu komutanı Tümgeneral Salih Mayna, dün gece düzenlenen saldırıda Taliban yanlısı hareket liderinin yardımcısının öldüğünü, ancak liderin yaklaşık 300 yandaşıyla kaçtığını söyledi.

2

Olaya tanıklık eden Associated Press muhabiri de saldırıdan sonra camide 100 kadar ceset gördüğünü kaydetti. Nijerya'nın kuzeyinde, güvenlik güçleriyle Afganistan'daki Taliban hareketi yanlısı radikal dinci militanlar arasında çıkan çatışmalarda 150 kişi ölmüştü.

3

Şeriatın daha kapsamlı bir şekilde uygulanmasını isteyen radikal İslamcıların geçen pazar günü Bauçi eyaletindeki polis karakoluna saldırı düzenlemesiyle başlayan çatışmalar ülkenin kuzeyindeki 4 kente yayıldı. Militanlar, kamu binalarına silah ve el bombalarıyla saldırılar düzenledi, kiliseleri kundakladı. Nijeryalı yetkililer, Bauçi ve Yobe eyaletlerinde 55 kişinin öldüğünü söylerken, görgü tanıkları ve muhabirler Borno veMaiduguri eyaletlerinde de 200'den fazla kişinin öldüğünü belirtti.

4

Nijerya'nın Müslüman Cumhurbaşkanı Umaru Musa Yar'Adua, “üzücü ve şok edici” olarak nitelediği saldırılar üzerine güvenlik güçlerini alarm durumuna geçirdi. Yobe eyaletinde “Afganistan” olarak anılan bir üsleri bulunan “Taliban” militanlarının lideri Muhammed Yusuf, İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye yaptığı açıklamada, Batı tipi eğitime karşı olduklarını söyledi. Yusuf, bu eğitimin haram olduğunu ve Allah'a inançlarını zedelediğini öne sürdü.

5

Yusuf, “Örneğin biz yağmurun Allah'ın rahmeti olduğuna inanırız, fakat bu eğitim buharlaşmanın sonucu olduğunu söylüyor. İnancımıza aykırı olan bir eğitimi reddederiz. Ayrıca, Darwin'in teorisine de karşıyız” dedi. 150 milyon nüfuslu Nijerya'da, Müslümanlar ve Hıristiyanlar eşit oranda. Zaman zaman çıkan şiddet olaylarına karşın iki kesim genelde barış içinde bir arada yaşıyor.

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş!
Twitter'da Paylaş!
Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar
Yeni Medya Elektronik A.Ş