Foto Galeri Foto Galeriler Resimler

Öksürüğünüz geçmiyor, nefes alamıyorsanız ölümcül olabilir! İşte dikkat etmeniz gereken 3 koronavirüs belirtisi

Koronavirus dünya çapında 80 ülkeye yayıldı. Bilim adamları hastalık semptomlarının kendini göstermesinin 5 günü bulabileceğini duyurdu. İşte koronavirüsün en belirgin 3 semptomu...

12 Mart 2020 Perşembe
1

Koronavirüs üzerinde çalışmalarını sürdüren ve bu yeni virüsün özelliklerini saptamaya çalışan bilim insanları, virüs bulaşan bir kişinin hastalık belirtilerini ortalama beş gün sonra gösterdiğini söyledi.

2

Virüsü alanların çoğu beş gün civarında hastalık belirtilerini gösteriyor.

3

Hastalık belirtisi göstermese bile taşıyıcı-bulaştırıcı oluyor!

Virüse maruz kaldıktan sonra 12 gün hastalık belirtisi göstermeyen bir insan muhtemelen hastalanmıyor ama hala taşıyıcı-bulaştırıcı olabiliyor. Uzmanlar virüsü aldığından kuşkulanan kişilerin, hastalığı yaymamak için, kendilerini 14 gün karantinaya almasını tavsiye ediyor.

4

Dikkat edilmesi gereken üç semptom şöyle sıralanıyor...

5

Öksürük.

6

Yüksek ateş.

7

Nefes darlığı.

8

Koronavirüs akciğerleri enfekte eder ve semptomlar ateş ve ardından kuru öksürük ile başlayabilir, bu da solunum problemlerine yol açar.

9

Bazıları hastalığın belirtileri görülmeden virüsü yayıyor olabilir ama hastalığın en çok belirtilerin görüldüğü dönemde yayıldığı düşünülüyor.

10

Belirtilerin görülmesi ise mutlaka koronavirüs olduğunuz anlamına gelmez. Çünkü bu semptomlar soğuk algınlığı ve grip gibi diğer hastalıklara benzer. Solunum virüsü ile hastalanan çoğu insan iyileşir. Hafif semptomları olanlar birkaç gün içinde iyileşebilir, ancak pnömoni geliştirenler için haftalar veya aylar sürebilir. Ölüm oranı% 1-2 arasında düşük gibi görünmektedir.

11

Kendinizi korumanın ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olmanın en iyi yolu:

Ellerinizi sık sık sabun ve suyla yıkayın - bunu en az 20 saniye yapın, eve ve işe giderken daima ellerinizi yıkayın, sabun ve su yoksa el dezenfektanı jeli kullanın, öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bir mendille veya kolunuzla (ellerinizle değil) örtün, kullanılmış dokuları çöp kutusuna hemen koyun ve daha sonra ellerinizi yıkayın, hasta olan kişilerle yakın temastan kaçınmaya çalışın, elleriniz temiz değilse gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmayın.

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş!
Twitter'da Paylaş!
Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar
Yeni Medya Elektronik A.Ş