Foto Galeri Foto Galeriler Resimler

Para kazanmak için bunu da yaptılar! İnsan sağlığını hiçe sayıp 'yemelik' kum satıyorlar

Bir sosyal medya hesabının; kil-toprak yeme hastalığına sahip Pika sendromlu vatandaşların zaafından yararlanarak, steril olduğunu öne sürdükleri toprak ve killerin yarım kilosunu 35 TL ile 100 TL arasında sattıkları ortaya çıktı.

19 Şubat 2020 Çarşamba
1

Hastaların zaafından yararlanıp para kazanıyorlar!

Kil, toprak, bez, boya, kağıt, tuz, kum, saç, pil gibi maddeleri yeme hastalığı olarak geçen Pika Sendromu olan hastaların zaafından yararlanarak steril olduğunu öne sürüp çeşitli ülke ve bölgelerden getirdiklerini iddia ettikleri killi toprak, tebeşir gibi ürünleri satıyorlar.

2

Yarım kilosu 35-100 TL arasında değişiyor

Bir sosyal medya hesabında Konya'dan geldiği iddia edilen toprağın yarım kilosu 35 TL'ye, farklı bölgelerden getirildiği iddia edilen yarım kiloluk bir karışım ise 100 TL'ye satılıyor.

3

Uzmanlara göre bu durum, hiçbir mineralin eksikliğini gidermediği gibi kabızlık, bağırsaklarda parazit, cıva zehirlenmesi ve yetişkinlerde cinsel istek azlığına dahi neden olabiliyor.

4

Pika sendromunun nedeni beslenme yetersizliği

Çocuklarda pika sendromunun yüzde 5-10 oranında görüldüğünü ifade eden Çocuk Hematoloji Uzmanı Dr. Çetin Timur, pika sendromunun ağır nörolojik bozukluklara dahi neden olabileceğini belirterek şunları söyledi: "Sosyoekonomik durumu ve eğitim düzeyi düşük olan toplumlarda pika sendromu daha sık görülüyor. Bunun nedeni de gelişmiş ülkelere göre beslenmenin olumsuz etkileniyor olması.

5

Maddi durum yetersizliğinden ortaya çıkıyor!

Bu rahatsızlık maddi durumları yetersiz olduğu için kırmızı et, balık, yumurta, süt, yoğurt, peynir gibi gıdaların tüketimi azaldığı için bu elementlerin alınması da azalmakta ve dolayısıyla pika dediğimiz tablo da sosyoekonomik düzeyi düşük olan kesimlerde daha fazla görülmektedir. Bunun düzeltilmesi için kişilerin sosyoekonomik durumunun düzeltilmesi, eğitim durumuna yükseltilmesi, yani toplumun bu konuda eğitilmesi ve toplumun ekonomik durumunun düzeltilmesi ile pika oranı da azalır."

6

Pika sendromu nedir? Neden olur?

Pika sendromu ya da pika hastalığında en az bir ay süreyle besin değeri olmayan gıdaların tiksinmeksizin ısrarlı bir şekilde tüketilmesi söz konusudur.

7

Bu besin değeri olmayan maddeler, başta toprak, killi toprak gelmektedir. Bunun yanında kağıt kömür, buz, kibrit başları, badana, çimento, tebeşir gibi nesneleri sayabiliriz. Pika sendromunun başlıca nedeni beslenme yetersizliği, beslenme bozukluğu ve bunlar içerisinde özellikle demir eksikliği gelmekte ve bunun sonucunda bireyler ve çocuklar demir eksikliği için değişik nesneleri yemeğe eğilimli oluyorlar.

8

Bunun dışında bazı psikiyatrik hastalıklarda şizofrenlerde, obsesif kompülsif bozukluklarda başa çıkma mekanizması olarak yabancı cisim yeme söz konusu olabiliyor.

9

10

Paylaş
Yorumlar
Yeni Medya Elektronik A.Ş