Peru'nun gizemini koruyan antik şehri Machu Picchu'ya hayran olacaksınız

Peru'nun çözülemeyen gizemi Machu Picchu, And Dağları'nın 2.430 metre yüksekliğine kurulmuş eski bir antik kent. Dünya, bir tesadüf eseri keşfedilen bu kentin varlığından 20. yüzyılın başlarında haberdar oldu. 2007'de Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri olarak seçilen Machu Picchu ve onun bitmek bilmeyen gizemlerine göz atalım.

3 Nisan 2020 Cuma
1

Günümüze kadar iyi bir şekilde korunarak gelmiş Machu Picchu, İnka antik şehri olarak biliniyor; hem doğası hem de etkileyici hikayesiyle görenleri kendine hayran bırakıyor.

2

Tesadüfen keşfedilen Machu Picchu, 2.430 metre yükseklikte ve Urubamba Vadisi üzerine kurulmuş. Bölgenin en yakın şehirle arasındaki mesafe ise 88 kilometre.

3

İnkalı bir hükümdar olan Pachacutec Yupanqui tarafından 1450 yılları civarında inşa ettirildiği tahmin edilen Machu Picchu, sık dağların arasında kaldığı için tarih boyunca istilacıların dikkatini çekmediği düşünülüyor.

4

Yüzlerce merdiven sayesinde birbirine bağlı taş yapıların medyana getirdiği antik şehirde, günümüzde hala kullanılabilir durumda olan basamaklar da var.

5

Ev ve merdivenlerde kullanılan taşların ise o kadar yüksek bir noktaya nasıl taşındığı gizemini koruyor. Kimi teoriler, bu özel taşların vadiden raylı halat sistemiyle zirveye taşındığını söylüyor.

6

Machu Picchu'nun tarım alanı olarak kullanılan teraslarının olduğu bölgede Eski Zirve, şehrin sonundaki bölgede ise Genç Zirve görülür.

7

Çok yüksek ve dik bir bölgeye inşa edilen kentin hala kuruluş amacı çözülemese de günümüzde binlerce insan bu gizemli ve etkileyici şehri turist olarak ziyaret ediyor.

8

Yorumlar (6)
ADINIZI YAZIN NEŞE YENER.: Ernenek,ilgimi çekti ,gitmek isterim.
TANER: Malatyanin dogansehir ilcesi erkenek kasabasina gelin buralar daha guzel
BİR KİŞİ: TAMAM
0 1
Yeni Medya Elektronik A.Ş