Posta güvercinlerinin yollarını düşük frekanslı ses dalgalarıyla bulduğu ortaya çıktı

Özellikle Orta Çağ'da haberleşme aracı olarak kullanılan güvercinlerin bunca yolu nasıl takip ettikleri ise asırlardır merak konusu. Ünlü jeofizikçi Jon Hagstrum, bu özel varlıkların yol bulma kabileyetini düşük frekanslı ses dalgalarını ve bunların yeryüzü şekillerinden yansımalarını takip ederek buldukları fikrini ortaya attı.

27 Nisan 2020 Pazartesi
1

Güvercinlerin haberleşme aracı olarak kullanılması fikrinin geçmişi M.Ö. 3000 yılına Mısır'a dayanıyor.

2

Orta çağ öncesinde Mezapotamya'da ve Doğu Asya'da kullanılan güvercin posta servisleri, 1400'lerden sonra Avrupa'da kurulmaya başlandı.

3

Ünlü haber ajansı Reuters'ın bir dönem 45 güvencinlik bir filoya sahip olduğu biliniyor.

4

Bu özel hayvanların bunca yolu nasıl takip ettikleri ise asırlardır merak konusu. Boyutsuzluk adlı Instagram sayfasının paylaşımında yer alan konu ile ilgili en güncel araştırmalardan birisi jeofizikçi Jon Hagstrum'a ait.

5

Güvercinlerinin üstün yol bulma kabiliyetlerinin, yalnızca ses dalgalarında sorun yaratan şartlara sahip özel bölgelerde bozulduğu bilgisinden yola çıkan Hagstrum, yollarını aslında 0,1Hz gibi çok düşük frekanslı ses dalgalarını ve bunların yeryüzü şekillerinden yansımalarını takip ederek buldukları fikrini ortaya attı.

6

Belirli bir bölgedeki ses dalgalarını ve toplam 45 bin güvercinin hareketlerini inceleyen Handstrum, fikrini doğrulamayı başardı. Konunun detaylarını ortaya çıkarmak için çalışmalarına devam ediyor.

7

8

Yorumlar (5)
KİBAR ADAM: Kus beyinli demek yok artik....güvercin kuslar küçük beyinli hama bazi insanlardan akili.
EVRİM ÇÖPE: Milyonla meyve ve sebzenin aklı mı var Tıp fakültesine gitmişler Mesela portakalın aklı mı var Tıp fakültesine gitmiş ki c vitamini ihtiyacını olduğunu biliyor insan vücudunu. Böbreklerinin aklı mı var Tıp mı okumuş ki, zararlı maddeleri ayıklayıp, faydalı olanları kana karıştırıyor. Yoksa nereden bilecek hangisi zararlı hangisi zararsız İnsanlarla aynı vitaminleri taşıyan meyveler, sebzeler ve bitkiler de mi evrimleştiler peki Önceden insanlardı demek meyveler ve sebzeler öyle mi
YAHU: senin aklın nereden geldi, ben de ısmarlayayım. ;)
0 1
Yeni Medya Elektronik A.Ş