Savaşlarda Askerler Yepyeni Bir Teknolojiyi Kullanmaya Başlıyor

Askerler birer birer Robocop'a dönmeye başlıyor. Savaşlarda artık askerler yepyeni bir teknolojiyi kullanmaya başlıyor. Bakın ne geliyor?

31 Temmuz 2017 Pazartesi
1

Giyilebilir robotik ürünler geliştiren 'Mawashi' isimli üretici, 'Exoskeleton' yani dış iskelet denilen özel bir askeri giysi hazırladı. Peki ilk kez görüntülenen bu özel askeri giysi askere ne gibi avantajlar sağlıyor?

2

Daha önce yük taşımacılığı yapan şirket, insan vücudunun ağırlığını nasıl etkilediğini araştırdı. Aşırı kilolu (sumo güreşçileri gibi) ağırlıklarına rağmen nasıl aktif hareket edebiliyorlardı?

3

Aslınca beden sanılandan çok daha fazla ağırlığı kaldırabiliyor; sadece dikkat edilmesi gereken nokta ağırlığın bedene nasıl yansıtıldığı... Bu özel giysi vücuda entegre edildiğinde ilk etapta askere esneklik sağlıyor ve ağırlık taşımasına rağmen rahat hareket etmesini sağlıyor.

4

Sisteme ne bağlı olursa olsun, dış iskeletin tüm ağırlığı ayakkabı tabanına iç taban gibi yerleştirilen bir plakayla taşınıyor.

5

Diğer bir deyişle yükün ağırlığının yüzde 80'i aslında bu şekilde askerin bedenine değil, toprağa yansıtılır. Bu da askerin savaş alanında ağırlığına rağmen daha rahat hareket etmesini sağlıyor.

6

Üretici şirket elbette bu giysinin askere süper güç kazandırmadığını ya da çok hızlı koşmayı sağlamayacağını belirtiyor. Bu giysi daha çok sakatlanmaları önlemek ve askerlerin daha az yorulmasını sağlamak için geliştirildi.

7

Terminatör Fedor

Diğer yandan Ruslar da boş durmuyor. Rusya'da üretilen Terminatör FEDOR'un, askeri yetenekleri yayınlanan karelerle ortaya çıktı.

8

Rusya'da üretilen 'FEDOR' isimli robot ateş etme konusundaki mahareti ile gündemdeki yerini aldı.

9

Robot, Android Technics ve Advanced Rsearch Fund firmaları tarafından geliştirildi.

10

Projeye her ne kadar kurtarma çalışmalarında kullanılmak amacıyla bir robot geliştirmek için başlansa da; FEDOR'a yüklü silahları kullanma yeteneği öğretilmesi bütün planları değiştirdi.

11

Son teknolojiden sonuna kadar faydalanan Rus Terminatör FEDOR, iki tabancayı etkileyici bir doğruluk payıyla kullanabiliyor. Fakat elbette daha yolun başında!

12

Teknoloji gelişiyor, savaşlar için kullanılan silahlara da yansıyor. İşte dünyanın geldiği son noktayı gösteren savaş makineleri...

13

Evrensel insanlı yük taşıyıcı sistem (HULC)

Bir başka askeri giysi örneği... ABD'li askeri sanayi şirketi Lockheed Martin tarafından tasarlanan bu makine hidrolik sistem üzerine kurulmuş, insan biçimli bir dış iskelettir.

14

Askerilerin 90 kiloya kadar olan yükleri saate 16 kilometrelik bir hızla taşıyabilmeleri için tasarlanmıştır.

15

Lockhead Martin lisansıyla 26 Şubat 2009 tarihinde AUSA Kış Sempozyumu'nda alenen duyrulmuştur.

16

Yön değiştirebilen mermi

Exacto, dünyanın ilk hedefi belirlenebilen kurşunu. Yani silahtan çıktıktan sonra gittiği yön değiştirilebiliyor.

17

Mikro Elektronik silahlar

MEMS sitemi günümüzde var olan mekanik ve elektrik sistemlerin entegre ve minyatür versiyonları olup, mikro boyunlarda olan sistemlerdir.

18

Mikro Elektronik silahlar

Düşmanın fark edemeyeceği böcek robot patlayıcılar veya casuslar olarak üretilen bu sistemler üzerinde çalışmalar devam etmektedir.

19

FALCON HTV-2

Roketle fırlatıldıktan sonra kendi başına manevra kabiliyetine sahip bu insansız hava aracı, atmosferde inanılmaz büyük bir hıza ulaşabiliyor.

20

HTV-2'nin hızındaki bir uçağın, New York City ile Los Angels arasını 12 dakikada kat etmesi mümkün.

21

Lazer silahları (HELLADS)

Lazer silahları birden fazla hedefi, ışığın hızını ve gücünü kullanarak vurmak için geliştirilmekte.

22

Aslında lazerlerin silah olarak kullanılması yeni bir fikir değil; ancak şu an var olan lazer sistemleri çok büyük olduğu için savaş uçaklarına bağlanması çok zor.

23

ABD'nin savaş gemisi üzerine monte ettiği 150 kilowatt gücündeki bu silahın yeterince hafif hale getirildikten sonra uçaklarda da kullanılması planlanıyor.

24

Manyetik patlayıcı cephane (MAHEM)

Adını X-Men serisinin kahramanlarından Magneto ile paylaşan silah, içindeki metali hedefe göndermek için bir manyetik alandan faydalanıyor.

25

Minik birer tankı andıran bu silahlar, mayın döşenmiş arazilerde veya yoğun düşman askeri olan bölgelerde imha için kullanılıyor.

26

Şu an ilk modelleri ABD ordusu tarafından kullanılmakta...

27

Uydu Kinetik Bombardımanı

Uydulara mızrak şeklinde bir şarjör takılarak yapılan bir silah çeşididir. Mızrak ateşlenip atmosferden bozulmadan yere ulaştığında oluşturduğu kinetik enerji, bir nükleer bombadan daha güçlü olacaktır.

28

Kullanımı tam anlamıyla illegaldir. Fakat bazı ülkelerin uydularını koruma adı altında bu mızrakların kullanıldığı söylenmektedir.

29

Aktif Önleme Sistemi

Bu silah, yüzlerce metreye ulaşabilen elektromanyetik ışınlar yolluyor.

30

Aktif Önleme Sistemi

Işınlar insanların derilerinde ısınmaya yol açıyor ve bulundukları yerden uzaklaşmaya zorluyor.

31

Şu ana kadar 11 bin kez denenmiş ve uzmanlara göre güvenli. Kalıcı etkisi yoktur.

32

Elektromanyetik Railgun Silahı

Barutsuz elektromanyetik raylı sistemli bu silah, Amerika tarafından Virginia eyaletinde test edildi.

33

Elektromanyetik Railgun Silahı

Test edilen elektromanyetik Railgun silahı, mermisini sesten 7 kat fazla hızla hedefine yolluyor.

34

Railgun silahıyla ateş edilen bir hedef.

35

Nanoteknolojik Zırh (TALOS)

ABD ordusu, özel harekat ve operasyon timlerinin ihtiyaç duyduğu korumayı sağlamak amacıyla geleceğin süper zırhını geliştiriyor. "TALOS" ismi verilen proje; Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) araştırmacıları, ABD Ordusu Kara Kuvvetleri Ar-Ge Mühendisliği Komutanlığı (RDECOM) ile savunma sanayisinin önde gelen firmaları arasındaki işbirliği ile gerçekleştirilecek.