Türk Televizyon Tarihinin Unutulmaz Dizileri

2 Ocak 2015 Cuma
1

Yayınlandığı döneme damgasını vurmuş en unutulmaz Türk dizilerini sizler için bir araya getirdik. Gelin hep birlikte hatırlayalım...

2

Kaynanalar / 1974 yılında yayınlanmaya başlayan Kaynanalar dizisi ilk Türk komedi dizilerinden biri. Dizi Nuri Kantar ve ailesinin büyükşehrin kurallarına ayak uydururken kendi geleneklerinden uzak kalmama çabası anlatılmıştır. Toplam 950 bölüm yayınlanmıştır.

3

Perihan Abla / 1986 yılında TRT ekranlarında yayınlanmaya başlayan dizi de Perran Kutman`ın canlandırdığı Perihan abla ve onu çok seven Şevket Altuğ`un canlandırdığı Şakir`i televizyon severler asla unutamaz

4

Bizimkiler / 1989-2002 yılları arasında 465 bölüm olarak 13 yıl yayınlandı. Dizinin en akılda kalan repliği Cemil`in, ``Koş Sevim katil geldi!`` cümlesiydi.

5

Mahallenin Muhtarları / 1992 yılında yayınmaya başlayan dizi 337 bölüm yayınlandı. Mahallenin çaycısı Temel ve muhtarın kızı Fadime`nin komik aşkları uzun yıllar hafızadan silinmedi. Temel`in maymunu `Çaydanlık` ı da unutmamak gerek.

6

Süper Baba / 1993 yılında izleyici ile buluşan dizi 4 sezon 137 bölüm sürdü. Dizi üç çocuklu boşanmış bir baba olan Fikret Aksu`nun namı diğer Fiko (Şevket Altuğ)`nun çocuklarıyla olan ilişkileri ve aşkları konu alınmıştır. `Bana bir masal anlat baba` şarkısı diziyi unutulmazlar arasına taşımıştır.

7

Kaygısızlar / 1994 yılında 3 karısı ve 36 çocuğu olan Memnun Kaygusuz`un İstanbul`da olan geçim sıkıntısını anlatan absürt komedi tarzındaki dizi 4 sezon sürdü ve 124 bölüm yayınlandı.

8

Ferhunde Hanımlar / 1993-1999 yılları arasında yayınlanan Türk televizyon dizisi. Başrollerinde Beyhan Saran, Baykal Saran, Güven Hokna, Melek Baykal ve Şahap Sayılgan'ın yer aldığı ekranların uzun soluklu ve günlük yayınlanmış televizyon dizilerindendir. İlk yıllarında TRT 1'de Ferhunde Hanım ve Kızları adıyla yayınlanmış, İnterstar'a geçmesiyle birlikte Ferhunde Hanımlar adını almıştır. Genelde kadınların bağımlısı olduğu dizilerden.

9

Hayat BAĞLARI / Melek Baykal ve Güven Kıraç'ın başrolü paylaştığı Hayat Bağları aileler tarafından tercih edilen dizilerden.

10

Çiçek Taksi / 1995 yılında başlayan ve 8 sezonda 367 bölüm yayınlanan dizi zengin oyuncu kadrosuyla çok izlenenler arasına girdi.

11

Çılgın Bediş / 1996 yılında başladı ve 80 bölüm yayınlandı. Gırgır dergisindeki karikatürden uyarlanan dizideki Bediş ve Oktay`ın maceraları unutulmazlar arasına girdi.

12

Böylemi Olacaktı / 1997 yılında bir grup arkadaşın çektiği acıların anlatıldığı film uzun yıllar ekranda kaldı

13

Sıdıka / 1997 yılında ekranlara gelen ve ev kızı Sıdıka, abisi Samim ve ailesi ile yaşadıklarını anlatan komedi tarzındaki dizi döneminde büyük bir hayran kitlesine uluşmıştı.

14

İkinci Bahar / 1998 yılında ekranlara gelen dizi 3 sezon oynadı. Dizi Gaziantepli kebap üstadı Ali Haydar (Şener Şen) ile Hanım (Türkân Şoray) adlı işe ihtiyacı olan iki çocuklu dul bir kadının hayat mücadelesi içindeki, her türlü zorluk içinde işte ve aşkta ‘‘İkinci Bahar''ı yaşamaya başlamalarının hikayesini anlatmakta

15

Sıcak Sattler / Hep aksiyonun ön planda olduğu dizi üç sezon sürdü. 67. bölümde dizinin sonu seyirciye bırakılarak dizi bitirildi. Fakat dizinin bitmesinden bir sene sonra, Sedat ve Buket'i evlendirmek için bir 13 bölüm daha çekildi. Çekilen bu ek bölümleri Mehmet Aslantuğ yönetti..

16

Üvey Baba / 1998 yılında ekrana gelmeye başlayan dizi 204 bölüm yayınlandı.Dizi Kemalettin Tuğcu`nun Üvey Baba adlı romanından TV`ye uyarlandı.

17

Çarli / 1998 yılında yayınlanamya başladığı ilk günden beri herkesin kahkahalarla izlediği dizi Talat Sanal`a Amerika`da vefat eden amcası tarafından emanet edilen maymun Çarli`nin Türkiye`deki hikayesini anlatıyor.

18

Ruhsar / 1998 yılında başlayan dizi 5 sezon sürdü ve toplamda 108 bölüm yayındandı.Mazhar ve evliliklerinden kısa süre sonra ölen ve hayalet olarak geri gelen Ruhsar`ın hiakyesini anlatan film 5 sezon boyunca ilgi ile izlendi.

19

Deli Yürek / 1998 yılında izleyicilerle buluşan dizi 113 bölüm sürdü. İlk gününden son bölümüne kadar büyülk bir hayran kitlesine ulaşan filmde Kenan İmirzalıoğlu`nun canlandırdığı Yusuf Miroğlu, Ağabey ve hikayeleri ile unutulmazlar arasına giren Kuşçu karakterleri hafızlara kazındı. Yusuf Miroğlu yasları ise bir dönem herkesin ezbere bildiği yasalar haline geldi.

20

Yılan Hikayesi / 99 yılında izleyiciyle buluştu. 90 bölüm süren dizi köyden kaçan Zeyno`nun Memoli ile karşılaşıp birlikte yaşadığı maceralar anlatılmaktadır.

21

Eyvah Babam / Yıldız Asyalı'yı bize kazandıran, baba-kız temalı güzel dizi. Kızının büyüdüğünü kabul edemeyen ve onu erkek arkadaşlarından kıskanan babanın başından geçen olaylar, baba - kız arasındaki kuşak çatışması komik bir dille anlatılmıştır. Dizinin yayınlandığı ilk sezon televizyonda ekonomik kriz vardı ve pek çok dizi yayından kaldırılmıştı. Eyvah Babam da krizden nasibini almıştı ve sezon ortasında aralar vermek durumunda kalmıştı. 2. sezon ise dizinin senaristi ve yapımcısı arasındaki sorunlar nedeniyle senarist diziyi yazmadı. Bu da dizinin düzensiz çekilmesine ve düzensiz aralıklarla yayınlanmasına neden oldu. Böylece anlaşma gereği 15 bölüm daha çekilip toplamda 39 bölüme tamamlanması gereken dizi ancak 6 ayda 39 bölüme tamamlandı ve hemen ertesi hafta Abdullah Oğuz'a ait ANS Production'a devredilip Eyvah Kızım Büyüdü olarak ekranlarda yayınlanmaya devam etmişti.

22

7 Numara / 2000 yılında yayınlanan dizi 92 bölüm yayınlandı. Dizide üniversite eğitimi almak için çeşitli yörelerden gelmiş 4 şehirli kız ve 3 taşralı erkek öğrencinin, sosyal ve kültürel yönden farklılıklarına değinilmiş, bununla birlikte birbiriyle olan ilişkilerinde yaşadıkları güçlükler ekrana yansıtılmıştır.

23

Tatlı Hayat / 2001 yılında izleyiciyle buluştu ve 3 sene yayında kaldı. Halük Bilginer ve Türkan Şoray`ın baş rollerini paylaştığı dizi. Fakirlikten zengin bir kuru temizlemeci olan İhsan, eşi ve hizmetçileri Menekşe ile olan komik durumları anlatmakta.

24

Ekmek Teknesi / 2002 yılında izleyici ile buluşan fenomen dizi 3 sezon sürdü. Fırıncı Nusrettin Baba ve ailesinin hikayesini analtan dizinin unutulmaz anlarından biri Heredot Cevdet`in anlattığı hikayeler.

25

Asmalı Konak / 2002 yılında izleyici ile buluşan dizi kısa sürede büyük bir izleyici kitlesine kavuştu. Dizinin çekildiği konak büyük bir ziyaretçi akınına uğradı.

26

En son babalar duyar / 2002 yılında ekrana gelen dizi 5 sezon sürdü.Bir durum komedisi olan dizide klasik bir Türk ailesinin her şeyi babalarından saklama çabaları ve işlerin her defasında sarpa sarması konu ediliyordu.

27

Çocuklar duymasın / İlk kez 2002 yılında ekrana gelen dizi 2014 yılında hala ekranlarda. ``Havuç`` ve ``mutfak`` kelimeleri ise hayatımıza derin izler bırakan dizi.

28

Gülşen Abi / Haberin Olsun gazetesinde okurların kendisine mektup yazarak ilettiği sorunlarına köşesinde çözüm arayan "Gülşen Abi" lakaplı gazeteci Abidin'in iş yaşamı ve özel yaşamı boyunca karşılaştığı gülünç durumlar konu edinilmiştir. Ana karakter gerçekten var olan ve dizideki karakterle aynı işi yapan "Güzin Abla"dan esinlenmiş ve karakterin cinsiyet farkı göz önünde bulundurularak diziye uyarlanmıştır. Haluk Bilginer'in içinde yer aldığı bir proje kötü olabilir mi?

29

Tatlı Kaçıklar / Başrollerinde Yalçın Menteş ve Mehmet Ali Erbil'in oynadığı, oyuncu kadrosunda İsmet Ay veErol Günaydın gibi iki büyük ustayı da barındıran Tartışmasız 90'lı yılların en komik dizilerinden.

30

Kurtlar Vadisi / 2003 yılında hayatımıza giren dizi hala devam etmekte.

31

Avrupa Yakası / 2004 yılıdna başlayan dizi 6 sezon 190 bölüm sürdü. Dizi Nişantaşı`nda yaşayan Sütçüoğlu ailesi ve Avrupa Yakası dergisi çalışanları ile onların yakınlarının komik öyküsünü anlatıyordu.

32

Çemberimde Gül Oya / 2004 yılında başlayan dizi 40 bölüm sürdü. 12 Eylül 1980 öncesi Türkiye'yi konu alan diziyi Çağan Irmak yönetmişti.

33

Aliye / 2004 yılında izleyici ile buluşan ve büyük beğeni kazanan dizi iki çocuğu arasında kalan genç güzel bir kadının dramını ve hayatla mücadelesini anlatıyordu.

34

Cennet Mahallesi / 2004 yılında izleyici ile buluşan dizi 3 sezon sürdü.

35

Kara Melek / 1997 yılında başlayan dizi 110 bölüm yayınlandı. Başrol oyuncusu Samen Çelik diziden en çok akıllarda kalan kişi oldu.

36

Ayrılsak Da Beraberiz / 3 Mart 1999 ve 21 Haziran 2004 tarihleri arasında yayınlanmış Türk aile dizisi. 450 bölümle en uzun 5. Türk televizyon dizisidir.

37

Bir Demet Tiyatro / İlk kez 1995 yılbaşı gecesi "MTV-Meclis TV" adıyla yayınlanan ve büyük beğeni kazanan oyun, "Bir Demet Tiyatro" adlı müdavimlik yaratan dizinin 2002 yılına kadar süren keyifli ve hızlı yolculuğunu başlatmış oldu. Her yaştan ve kesimden milyonlarca insanı ekran başına toplayan "Bir Demet Tiyatro", Çıtır Ailesi ve çevresindekilerin başından geçen hayata dair komik olayları konu aldığı bölümleriyle 7 yıl boyunca ekranlarda kalmayı başardı. Dizide kömürcü Feriştah karakteri, Yılmaz Erdoğan'ın lisede okurken oturduğu mahalle olan Aydınlıkevler'de bir kömürcüden esinlenerek yer aldığı bilinmektedir.

38

Yabancı Damat / Ege'nin iki kıyısından; Türkiye ve Yunanistan'dan iki gencin aşklarının öyküsün anlatıldığı bir televizyon dizisiydi. Türk ve Yunan müzikleri kullanılan dizinin çekimleri Bodrum'da başladı, Yunanistan'ın Sömbeki Adası'nda devam etti. Dizinin daha sonra Gaziantep - İstanbul çekimleri yapıldı.

39

Elveda Rumeli / XIX. yüzyıl Osmanlı Devleti'ni anlatan ve Rumeli topraklarında yaşayan müslümanlara yapılanları anlatan güzel bir tarihi dizi. Sadece tarihi değil duygusallığı , dramatizmi ve komedisini barındıran bir diziydi.

40

Küçük İbo / İbo, küçük yaşta anne ve babasını kaybettiği için amcası Hasan'ın yanına sığınır. Yengesi Cemile tarafından sürekli zulüm görmektedir. Okumayı çok ister; ancak amcasının gücü ancak kendi çocuklarını okutmaya yetmektedir. İbo ise gündüzleri kahvede çalışıp, geceleri saz çalıp söyler. İdolü, İbrahim Tatlıses'tir. Mahalleli tarafından oldukça sevilmektedir. İbo'nun yengesi, amcasını en yakın arkadaşı Mehmet'le aldatmaktadır. İbo, bir gün onları yakalar ve hikayenin en merak uyandırıcı olayları gelişmeye başlar.

41

Baskül Ailesi / Baskül Ailesi 1997 yılında 15 bölümü Star TV'de, 1998 yılında ise 16. final bölümü Kanal D'de yayımlanmış, Berrin Dağçınar ile Uğur Erkır'ın yönetmenliğini üstlendiği ve Yılmaz Okumuş, Resul Ertaş ve Gani Müjde'nin ise senaryosunu yazdığı Komedi dizisiydi.

42

Unutabilsem / Küçük Emrah'ın büyüyüp çektiği ilk dizi.

43

Canısı (1997) / Dizisi olan türkücü kervanını ilk başlatanlardan biri de İbrahim Erkal olmuştur. Emine Ün ile havuz kenarındaki sahnesi unutulmaz.

44

İnce İnce Yasemince (1994) / Yıllarca türlü tiplemeleriyle bizi güldüren ender kadın komedyenlerden; Yasemin Yalçın.

45

Şaban Askerde (1993) / Büyük usta Kemal Sunal'ın oynadığı dizi, bizleri yüne çok güldürmüştü.

46

Aynalı Tahir (1997) / Sevdiği için yapmadığı kalmayan delikanlı çocuğumuz Aynalı Tahir'in amansız hikayesi.

47

Hastane - 1993 / Bu dizide Hakkı (Metin Akpınar) karakteri olmasaydı, bu dizi de olmazdı. Her türlü para kazanma yolunda müthiş sezgileri olan Hasta Bakıcı Hakkı, sonunda hastaneye ortak olmayı başarmıştı. Her bölümde başka bir hastalık konu edilerel sosyal sorumluluk görevini de yerine getirdi. Zeki Alasya ve Metin Akpınar'ın oynadığı komedi dizisidir.

48

Uzaylı Zekiye – 1987 / Çocukların büyük ilgisini çeken dizide, başrolde Seden Kızıltunç oynamaktadır. Dünyada bir grup bilim adamı deneyler yaparken uzaydan gelen sinyaller Zekiye'nin beynine gönderilir.

49

Dadı - 2000 / Gülben Ergen, Haldun Dormen, Kenan Işık ve Seray Sever'in başrollerde oynadığı dizi, Show TV ekranlarında yayınlanmaya başladı. Daha sonra Star TV'ye geçen dizi, 2003 yılında sona erdi. Çocuk yetiştirme konusunda pek de deneyimi olmayan Melek isimli dadının maceralarını anlatıyor.

Yeni Medya Elektronik A.Ş