Ünlü Sanatçıların Yıllar Sonra Değişen Hayatları

21 Kasım 2014 Cuma
1

Onlar dizi sektörünün vazgeçilmezleri, Yeşilçam'ın ünlü yıldızları ve sinema dünyasının aranan yüzleriydi. Bir döneme damga vuran ama şimdilerde göremediğimiz bu isimlerin ne yaptıklarını biliyor musunuz? İşte ünlü sanatçıların değişen hayatları...

2

En Son Babalar Duyar dizisinin sevimli oyuncusu 'Ceren' yani Jale Azaklı yeni haliyle görenleri şaşırtıyor.

3

8 yaşında katıldığı dizide Kadir ve Hülya'nın kızı rolünü oynayan Azaklı yıllar içinde büyük değişim yaşadı.

4

Küçüklüğündeki kilolaları veren genç oyuncuyu şimdilerde tanımak imkansız gibi.

5

6

7

8

9

10

11

12

Yeşilçam'ın emektar figüran oyuncularından 'Ustura Kemal' lakaplı 77 yaşındaki Niyazi Taligacı, Edirne'de seyyar arabayla tatlı satarak geçimini sağlıyor. Sinemayla 1967 yılında tanıştığını ve Yeşilçam'da 50'den fazla filmde rol aldığını söyleyen Niyazi Taligacı, tek başına kiralık evde yaşadığını söyledi.

13

Edirne'de gençlik yıllarında sinemada çalışırken oyuncu olmaya karar verdiğini ve 1955 yılında İstanbul'a gittiğini, ardından yönetmen Çetin İnaç ile tanışıp oyunculuk yapmaya başladığını anlatan Niyazi Taligacı, Türk sinemasının çok vefasız olduğunu, bir çok arkadaşının çok zor şartlarda yaşayıp hayata veda ettiklerini anlattı.

14

Devletin 3 ayda bir verdiği yaşlılık maaşıyla geçinemediği için seyyar arabayla tatlı satmaya başladığını kaydeden Taligacı şöyle konuştu:

15

"1960'lı yıllarda başladığım sinema oyunculuğunda ilk olarak Efkan Efekan ile birlikte 'Çiğdem'in Gözyaşları' isimli filmde oynadım ardından Bahtı Karalı Yarim, Ölüme Son Adım, Vahşi Kan, Çöl, Ölüm Treni, Silahlar ve Donatlar ve ismini şu an hatırlayamadığım birçok filmde oynadım. Oynadığım sinema filmlerinde hep kavgacı kötü adam rollerinde yer aldım."

16

Yeşilçam da başrollerini Cüneyt Arkın'ın oynadığı filmlerde 'Ustura Kemal' lakabıyla tanındığını anlatan Niyazi Taligacı, "Cüneyt Arkın'ın başrollerini oynadığı Ölüm Treni isimli filimi çekerken yönetmenimiz Çetin İnaç, 'Sen saçlarını usturayla kazıtıp Ustura Kemal olarak oynayacaksın.

17

Artık seni herkes Ustura Kemal olarak bilecek. Meşhur olman için bunu yapmalısın' dedi. Ben de saçımı usturaya vurdurdum ve o günden sonra oynadığım filmlerde ismim Ustura Kemal olarak kaldı" diye konuştu.

18

19

20

Cüneyt Arkın, Ayhan Işık, Yılmaz Güney, Fatma Girik, Hülya Koçyiğit ve Filiz Akın gibi Türk Sineması'nın dev isimleriyle 460 Türk filminde rol alan emektar sanatçı Suat Geyik'e ailesi de sahip çıkmayınca sokakta kalmak üzereyken Adana Valiliği tarafından huzurevine yerleştirildi.

21

66 yaşındaki Suat Geyik, ailesinin Siirt'ten Adana'ya gelmesiyle çocukluk yılları Adana'da geçti. O dönemde yazlık sinemaların çok olduğu Adana'da sinema önlerinde patlamış mısır ve çerez satarken sinemaya merak sardı.

22

Türk filmlerinde oynamak için Adana'dan 1963 yılında İstanbul'a giden ve burada filmlerde rol almaya başlayan Geyik, 1963 yılından sonra 40 yılda aralarında Cüneyt Arkın, Ayhan Işık, Yılmaz Güney, Fatma Girik, Hülya Koçyiğit, Filiz Akın, Adile Naşit gibi dev oyuncuların da bulunduğu çok sayıda sanatçı ile kamera karşısına geçti.

23

Çekildiği dönemde ses getiren Battal Gazi, Seyithan, Yedi Dağın Aslanı, Malkoçoğlu, Dertli Pınar, Neşeli Günler, Kaderimsin, Gönül Yarası gibi filmlerde rol aldı. Geyik yerli oyuncuların yanı sıra Tony Curtis, Charles Bronson gibi yabancı oyuncularla da kamera karşısına geçti.

24

İran'da düzenlenen bir film festivalinde ise en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü alan Geyik, son olarak Hanımın Çiftliği, Arka Sokaklar dizisinde küçük bir rol aldı.

25

Evlenen ve çocukları olan Geyik akciğer kanseri hastalığına yakalanınca filmlerde oynayamaz duruma geldi. Bu nedenle ekonomik sıkıntıya düşen Geyik ailesinden de kopmaya başladı.

26

Geyik önce İstanbul'da bir handa tek başına yaşamaya başladı. Daha sonra ise çocukluğunun geçtiği Adana'ya geldi. Burada biraz biriktirdiği parayla otellerde kalan Geyik'in parası tükendi.

27

Bunun üzerine sokakta kalma riskiyle karşı karşıya kaldı. Dizilerde ufak tefek rol alarak geçimini sağlamaya çalıştı. Ancak hastalığı nedeniyle o rolleri de alamaz oldu.

28

Bunun üzerine Adana Valiliği'ne giderek cebinde beş kuruş parası kalmadığını, eski Yeşilçam artisti olduğunu sokakta kalmak zorunda kalacağını söyledi. Bunun üzerine valilik Geyik'e yardımcı olarak Adana Huzurevi'ne yerleştirdi.

29

90'lı yılların başından itibaren Türkiye'de bir rüzgar gibi esen Grup Vitamin'in üyeleri yıllar sonra tekrar bir araya geldi.

30

1998 yılının başında Gökhan Semiz bir trafik kazası sonucu yaşamını yitirince grup müzik kariyerine uzun bir süre ara verdi.

31

2012 yılında çekilen "Bana Bir Soygun Yaz" filminin müziklerini yapan grup böylelikle tekrar bir araya gelmiş oldu.

32

Grup üyelerinden Emrah Anul 4 yıldır bir AVM'de satış danışmanlığı yapıyor. "Kızım olunca, sigorta yoktu, sigortalı bir işe girelim dedim ve radikal bir karar aldım. Aslında ayrılmayı bile düşündüm, öyle böyle değil yani… Kızım dünyaya gelince, demek ki böyle bir kısmette varmış, başladım ve dört seneden beri buradayım.” dedi.

33

34

35

Yeşilçam'ın sakin jönü Sertan Acar, Yeşilçam'da Zeynep Değirmencioğlu ile oynadığı sayısız filmlerle akıllara kazındı.

36

Sevilen oyuncu aynı zamanda geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan Fenerbahçeli futbolcu Serkan Acar'ın da kardeşi.

37

Sevilen oyuncu Yeşilçam'a damga vuran; Hayat Mı Bu 1972, Gelinlik Kızlar 1972, Fatma Bacı 1972, Battal Gazi'nin İntikamı 1972, Sinderella Kül Kedisi 1971, Hayat Sevince Güzel 1971 filmleriyle tanınıyor.

38

Sevilen oyuncu memleketi olan Sakarya'da kendisini doğal yaşama adadı.

39

Doğal hayatla ilgilenen Sertan Acar, aynı zamanda asıl mesleği olan diş hekimliğine de yapmakta.

40

41

42

43

44

Yaklaşık 300 sinema filminde rol alan Sıtkı Sezgin, Amasya'nın Taşova ilçesinde sahne aldığı oyunda duygulanan bazı öğrencileri ağlattı.

45

Türk sinemasında 'Şişko Nuri' olarak tanınan oyuncu yıllar sonra görüntülendi.

46

Özgür Gıda Mobilya yöneticisi Ali Rıza Ağış'ın sponsorluğunda gerçekleşen oyunda emekli öğretmen Mustafa Bıdıl ve tiyatrocu Fuat Dilek ile birlikte 4 okulda öğrenci rolünde sahne alan Şişko Nuri, balon isteme sahnesinde duygusal anlar yaşattı.

47

Bazı öğrencilerin gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.

48

Oyunun diğer bölümlerinde eğlenen öğrencilere toplumsal davranışlar konusunda eğitici mesajlar verdi.

49

Usta aktör Salih Güney, konuk olduğu "Söylemezsem Olmaz" programında ilginç bir itirafta bulundu.

50

Güney, 80'li yıllarda darbe olacağını bildiğini ve bu yüzden de ülkeyi terk etmek için çareler aradığını söyledi.

51

Salih Güney "80'lerde darbe olacağını biliyordum. Olaylar çok kötü bir yola giriyordu. 'Bu gidişat kötü' dedim ve ülkeyi terk ettim" diyerek yaşadıklarını anlattı.

52

Güney sözlerini şöyle sürdürdü: "Ülkeyi terk etmek için erotik filmlerde oynadım. Çıkış o çıkış; İsveç, İngiltere'den sonra Amerika'ya yerleştim.

53

"Amerika'da evim var. California'da yaşıyorum. Aynı zamanda Amerikan vatandaşıyım. Bir sağlık firmasının distrübütörlüğünü yapıyorum. Her ayın 15'inde büyük bir meblağ geçiyor elime."

54

Emrah, geçtiğimiz aylarda Twitter'dan 5 milyon dolarlık hisse almıştı.

55

Büyük kazanç elde eden sanatçı, elde ettiği kârın tamamını bu kez Facebook'a yatırıyor.

56

57

Yeşilçam'ın unutulmaz klasikleri arasında yer alan "Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor" filminde "Kıvırcık Ömer"i canlandıran Talip Güran, Bodrum'da ticarete atıldı.

58

İlçede tahta sandalye imalatı yapan Güran, atölyesinde tahtaları çeşitli işlemlerden geçirdikten sonra sandalye haline getiriyor.

59

Plastik sandalyelerin yaygınlaşmasıyla birlikte neredeyse yok olan tahta sandalyeleri eski popülerliğine kavuşturmak isteyen Güran, yaptığı sandalyeleri turuncu, yeşil, mavi ve beyaza boyayarak 60 ila 80 liradan satışa sunuyor.

60

Güran'ın yardımcısı Alev Buharalı ile yaptığı sandalyeler, Bodrum'da restoran ve kafelerde kullanılıyor. Sinema sektöründen sonra, bir zamanlar sinema salonlarının vazgeçilmezi olan tahta sandalye üretimine başlayan Güran, kendisini "plastiğe savaş açan kahraman" olarak tanımlıyor.

61

62

Yeşilçam'ın usta oyuncularından Mahmut Hekimoğlu'nun sağlık sorunları yüzünden zor bir dönem geçirdiği ortaya çıktı.

63

58 yaşındaki oyuncunun prostat kanserine yakalandığı öğrenildi. Bir ay önce ameliyat olan Hekimoğlu'nun, geçen yıllarda batan yapım şirketi nedeniyle ekonomik olarak da zor durumda olduğu belirtildi.

64

Bu nedenle usta oyuncunun yakın arkadaşı Nuri Alço, hastane masrafları konusunda yakın çevresinden yardım aldı.

65

Yaz aylarını Bodrum'daki evinde geçiren Yeşilçam'ın ünlü isimlerinden Bahar Öztan, önceki gün Bodrum Marina'da objektife takıldı.

66

Oyuncu, ilerleyen yaşına rağmen düzgün fiziğiyle dikkat çekti. 1962 doğumlu olan Öztan, kariyerine reklam filmlerinde rol alarak başladı. Güzelliğiyle film yapımcılarının dikkatini çeken Öztan, 1979 yapımı Şaşkın Milyoner filmiyle adını duyurdu.

67

Yeşilçam'ın "Gamzeli Güzeli" olarak tanınan Öztan, sayısız filmde rol aldıktan sonra Bodrum'a yerleşerek bir süre kariyerine ara verdi. 2007 yılında Aşk Kapıyı Çalınca filmi ve Görgüzler dizisiyle geri döndü. Öztan'ın 18 yaşında Yiğit adında bir oğlu var.

68

Yeşilçam'ın "Gecekondu Yosması" adıyla damgasını vuran 1950'li yılların gözde dansözlerinden 85 yaşındaki Nimet Alp, memleketi Mersin'de kaldığı huzurevinde unutulmanın hüznünü yaşıyor.

69

12 yaşındayken bale yaparken keşfedildiğini, 67 yıl önce adım attığı Yeşilçam'da da dansı ve oyunculuğu ile 18 yıl emek verdiğini anlatan Nimet Alp, filmlerde rol aldığı arkadaşları ve devlet yöneticilerinin kendisini hatırlamadığından yakındı.

70

Merkez Mezitli İlçesi'ndeki Bahar Yaşlı Bakım Merkezi ve Huzurevi'nde hayatının sonbaharını sürdüren Nimet Alp, 'Gecekondu Yosması' filmiyle şöhreti yakaladıktan sonra 'Yetim Yavrular', 'Çalsın Sazlar Oynasın Kızlar', 'Öp Babanın Elini' gibi çok sayıda filmde dans edip oyunculuk yaptığını belirtti.

71

Huzurevindeki odasının duvarlarını anı dolu fotoğraflarla süsleyen Nimet Alp, yakın dostu merhum Zeki Müren ile çekilen fotoğrafını yatağının baş ucundan ayırmıyor.

72

Yeşilçam'ın eski sanatçılarından 82 yaşındaki Muazzez Özdemir, Edirne'deki evinde ölü bulundu.

73

Özdemir'in cansız bedeni çevreye yayılan kötü koku sonucu komşuların polis ekiplerine haber vermesi ile bulundu.

74

Nam-ı diyar Mazlum'u yani Yadigar Ejder'i tanımayanımız yoktur.

75

Gerçek adı Yadigar Kuzu'di. Arkadaşlarının deyimiyle "Ayı Yadigar".

76

21 yıl önce 14 Ocak 1992'de Taksim Parkı'nda sabah temizliği yapan çöpçüler, bir bankın üzerinde donarak ölmüş dev bir adamın cesedini buldular.

77

Soğuktan kaskatı kesilmiş bulunan bu beden bir aktöre aitti.

78

Üstelik bine yakın filmde rol almış, fizik olarak Yeşilçam'da benzeri bulunmayan bir oyuncuya, Yadigar Ejder'e.

79

Kirasını ödeyemediği için, evinden çıkarılmıştı. Belli ki, o soğuk gecede sığınabilecek tek bir dost kapısı da yoktu.

80

81

Televizyon dünyasında yer alan spiker, sunucu ve yorumcu isimlerin bir de yakından tanıdığımız ünlü akrabaları var. Bu isimler akrabalarından çok fazla destek almadan kendi ayakları üzerinde durup, her biri alanında büyük başarıya sahip olmuş, kariyer yapmış.

82

Bu ünlü isimlerden kiminin babası veya amcası milletvekilliği, antrenörlük, teknik direktörlük yapmış, kiminin eşi ise kendisi gibi ünlü bir spiker... Kimlerden mi bahsediyoruz? İşte bu sorunun cevabı...

83

NEVŞİN MENGÜ - CHP'li Şahin Mengü'nün kızı.

84

ŞULE ZEYBEK - Yiğit Bulut'un eski eşi, Namık Kemal Zeybek'in kızı.

85

ECE ÜNER - Bir dönem CNN Türk'ün Genel Müdürlüğü yapan Dinç Üner'in kızı.

86

SİNE BÜYÜKA - Futbol-TV yorumcusu Şansal Büyüka'nın kızı.

87

ROKSAN KUNTER - Basketbol Antrenörü Erman Kunter'in kızı.

88

İNCİ ÖZKASNAK - Genelkurmay eski Genel Sekreteri emekli Tümgeneral Erol Özkasnak'ın kızı.

89

SEDA ÖĞRETİR - ATV Ana Haber Spikeri Cem Öğretir'in eşi.

90

SEDA SELEK - CNN TÜRK Haber Spikeri Tunç Arslanalp'in eşi.

91

GÜNTEKİN ONAY- 2008 yılında vefat eden Teknik Direktör Gündüz Tekin Onay'ın oğlu.

92

UMUR BİRAND - Mehmet Ali Birand'ın oğlu.

93

ACUN ILICALI - AK Parti Erzurum 22. Dönem milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı'nın yeğeni.

94

ÖMER ÇAVUŞOĞLU - Nazlı Ilıcak'ın kardeşi.

95

PELİN BATU - Eski Büyükelçi ve milletvekili İnal Batu'nun kızı.

96

DERYA BAYKAL - Ferhan Şensoy'un eski eşi.

97

DEFNE SAMYELİ - Ünlü Mimar Eren Talu'nun eski eşi.

98

SEYNAN LEVENT- Eski bakanlardan İsmet Sezgin ve geçmiş yıllarda Trt 2 de Akşama Doğru programının yıllarca sunuculuğunu yapan kızı Seynan Levent.

99

Selen Seyven, yönetmen Ezel Akay'ın yeğeni.

100

Dağhan, Altan Erbulak ile Füsun Erbulak'ın büyük kızları olan Ayşe Erbulak'ın oğlu.

101

Gözde Kocaoğlu, tiyatro ve sinema oyuncusu Rıza Kocaoğlu'nun kardeşi.

102

Manken Şenay Akay, ünlü bir Türk sanat müziği yorumcusunun yeğeni. Müşerref Akay, manken Şenay Akay'ın halası.

103

Sarp Levendoğlu, yönetmen Mustafa Altıoklar'ın yeğeni.

104

Kemancı kız Ayça Tekindor bakın hangi ünlü aktörün yeğeni. Tekindor her ne kadar görüşmese de ünlü aktör Çetin Tekindor'un yeğeni.

105

Kerem Alışık, ünlü bir anne- babanın oğlu. Alışık, Sadri Alışık ile Çolpan İlhan'ın oğlu.

106

Naz Elmas, kendisi gibi oyuncu olan Açelya Elmas'ın kardeşi.

107

Fadik Sevin Atasoy, tiyatro kulislerinde büyüdü. Bunun sebebi ise tiyatro sanatçısı olan babası Sönmez Atasoy.

108

Ersin Korkut, yönetmen Yılmaz Erdoğa'ın yeğeni.

109

Levent İnanır, soyadından da anlaşılacağı üzere ünlü aktör Kadir İnanır'ın yeğeni.

110

Ebru Akel, yönetmen Deniz Akel'in kardeşi.

Yeni Medya Elektronik A.Ş