Foto Galeri Foto Galeriler Resimler

Yamyama dönüştüler! Avlanmakta zorlanan kutup ayıları yavrularını yemeye başladı

Küresel ısınmanın etkisi tüm canlıların canını fazlasıyla yakarken korkunç gerçek ortaya çıktı. Avlanmakta zorlanan sevimli kutup ayıları açlıktan kendi türlerine yöneldi. En acısı da yavrularını bile yiyorlar.

5 Mart 2020 Perşembe
1

Kutup ayıları genellikle, anakaradaki akrabalarına göre daha sempatik bir imaja sahip. Ancak doğa bilimcilerin elde ettiği yeni görüntüler hem bu imajı sarsıyor, hem de türün içinde bulunduğu zorlukları ortaya koyuyor.

2

Kutup ayıları genellikle fok avlayarak besleniyor. Ancak gıda kaynakları sınırlı hale geldiğinde, başka canlılara, hatta kendi türlerine yönelebiliyor.

3

Hayvan türleri yok olmanın eşiğinde!

Küresel ısınmayla birlikte bugüne dek hiç duymadığımız pek çok sorun ortaya çıktı. Buzlar eriyor, okyanus suları yükseliyor, yer yer bazı adalar tamamen sular altında kalıyor, sel felaketleri artıyor, çekirge istilaları baş gösteriyor ve elbette pek çok hayvan türü yok olmanın eşiğine geliyor.

4

Zayıf düşüp ölmeye başladılar!

Kutuplarda zorlu koşullarda yaşam mücadelesi veren kutup ayıları, sıcaklığın artması ve buzların erimesiyle birlikte daha zor avlanmaya başladı. Genelde fok balıklarıyla beslenen ve ince buz tabakası üzerinde avını yakalayan kutup ayılarının bu buz tabakalarının erimesinin ardından günlerce yiyecek aradığı, bulamadığı ve zayıf düşüp ölmeye başladığı dikkat çekiyor.

5

Birbirlerini yemeye başladılar

Ama en kötüsü ise açlıktan gözü dönen kutup ayıları birbirlerini yemeye başlıyor. Kimi kendi yavrularını yerken, kimi de diğer kutup ayılarından zayıf olanını yakalayıp öldürüyor ve bu şekilde hayatta kalmaya çalışıyor.

6

Yiyecek bulamadığı için şehirlere inen ayıların sayısında da ciddi bir artış gözlemlenirken, ayıların eskisi gibi avlanıp kendilerini doyurabilme ihtimali hayli azalmış durumda.

Paylaş
Yorumlar
Yeni Medya Elektronik A.Ş