Yasak aşkın kapılarını açtığı tahtta geçen 68 yıl! Kraliçe Elizabeth 94 yaşında

Kral ve kraliçeler arasında Britanya'nın en uzun ömürlü hükümdarı olan İngiltere Kraliçesi Elizabeth 94 yaşına girdi. Ancak Kraliçe'nin 94'üncü yaşgünü kutlaması dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını engeline takıldı. İşte bu yıl internet üzerinden doğum günü kutlanacak II. Elizabeth'in yasak aşkın kapılarını açtığı tahta geçerek kraliçe olma hikayesi ve hayatı.

22 Nisan 2020 Çarşamba
1

94 yaşına giren Kraliçe, yıllardır sarsılmaz yerini bir şekilde korumayı başarıyor. Prens Diana'nın ölümünden sonra eleştiriler almasına rağmen Elizabeth'e olan saygıkatlanarak artıyor. Gelinleri Kate Middleton ve Meghan Markle, magazinsel olarak çok konuşulsa da Kraliyet ailesinin sahibi şüphesiz o.

2

Kraliçe'nin doğum günün nasıl kutlanacağına ilişkin alternatif seçenek arayan Buckingham Sarayı, doğum günü partisini internet üzerinden düzenleneceğini açıkladı.

3

Öte yandan, 21 Nisan 1926 doğumlu olan Kraliçe için her yıl haziran ayında İngiltere'nin başkenti Londra'da Trooping the Colour etkinliği yapılıyor. Etkinlikte, Britanya ve Milletler Topluluğu ordu alayları tarafından sergilenen bir askeri tören sergileniyor.

4

68 yıldır tahtta oturan Kraliçe II. Elizabeth ülkenin tahtta en uzun süre oturan monarkı unvanını taşıyor. II. Elizabeth, kraliçe olma şansını amcası VIII. Edward'ın aşkı uğruna krallığı bırakmasıyla yakaladı.

5

6

VIII. Edward (1894 - 1972)

II. Elizabeth'in kraliçe olma yolculuğundaki olaylar şöyle gelişti; VIII. Edward, 1930'da ünlü gemi brokeri Ernst Simpson'ın eşi Wallis Simpson'a âşık oldu. Wallis Simpson, VIII. Edward ile evlenebilmek için 27 Ekim 1936'da kocasından boşandı.

7

VIII. Edward, Wallis ile evlenebilmek için kraliyet ailesinin onayını almaya çalıştıysa da başarılı olamadı. Öte yandan, İngiltere Kilisesi ve önde gelen siyaset adamları da bu evliliğe karşı çıktı. Dönemin başbakanı Stanley Baldwin, Wallis ile olan ilişkisinin krallığın bütünlüğünü tehlikeye düşürdüğünü ileri sürerek, VIII. Edward'ı bu evlilikten vazgeçirmeye çalıştı. Ancak Edward aşkı için her şeyi göze almıştı bile.

8

9

10

VIII. Edward, Stanley Baldwin'e Wallis ile evlenmek istediğini ve eğer bu evliliği kral olarak gerçekleştiremeyecek olursa, tahttan çekilmeye hazır olduğunu bildirdi. Stanley Baldwin, hükümetinin bu evliliği kabul edemeyeceğini bildirmesi üzerine VIII. Edward, tahttan çekildiğini açıklayan belgeyi 10 Aralık 1936'da parlamentoya sundu. Bu belge, 11 Aralık 1936'da parlamento tarafından onaylanınca VIII. Edward, İngiltere'yi terk etti.

11

Bunun üzerine taç giyme sırasında kendisinden sonra gelen kardeşi VI. George, 11 Aralık 1936'da kral oldu. VI. George, kardeşi VIII.Edward'ı Windsor dükü yaparak kraliyet ailesinin içinde kalmasını sağladı. Kraliçe'ye ise kader taht için yolları açmış oldu. Ve II. Elizabeth'in taç giyme töreni 2 Haziran 1953'te gerçekleştirildi.

12

Kraliçe Elizabeth, taç giyme töreni TV'den yayınlanan ilk hükümdar. Kral ve kraliçeler arasında Britanya'nın en uzun ömürlü hükümdarı. 68 yılla en fazla tahtta kalan kraliçe.

13

Bu unvanı 9 Eylül 2015'te 64 yıl hükümdarlık sürmüş olan I. Victoria'dan aldı.

14

Kraliçe Elizabeth'in eşi Edinburgh Dükü Philip. Çoçukları, Prens Charles, Prenses Anne, Prens Andrew, Prens Edward

15

16

Yorumlar (23)
İREM ÖRS: Kraliçe yaşından dolayı önümüzdeki yıllarda bırakmak zorunda kalacak, o zaman İngiltere hala monarşi ile yönetilir mi sanmıyorum ,
ILKCAN TUREK: Iste asklar boyle imis taht biraktirmis hemdul hemde bir gizelikte yok hayata evvela sansli olucaksin simdi varmi boyle asklar birde cocukta yok daha ne diyeyim allah allah
FUSUN: Biz kendi krallığımıza bakalım ????
Yeni Medya Elektronik A.Ş