18 Mayıs 2018, 17:08

Fransa'da Başörtüsü Tartışması

Fransa

Fransa Ulusal Öğrenci Birliği'nin (UNEF) Sorbonne Şubesi Başkanı'nın başörtülü oluşu nedeniyle ülkede bir süredir devam eden tartışmalara hükümet üyeleri de katıldı.

Fransa Ulusal Öğrenci Birliği'nin (UNEF) Sorbonne Şubesi Başkanı'nın başörtülü oluşu nedeniyle ülkede bir süredir devam eden tartışmalara hükümet üyeleri de katıldı.

Ülkede devam eden eğitim reformu protestoları sırasında bir televizyon kanalı tarafından görüşleri alınan UNEF Sorbonne Şubesi Başkanı Maryam Pougetoux'un başörtülü olması, İslam karşıtı çevreler tarafından eleştiri konusu yapıldı.

Konuyla ilgili tartışmalara son günlerde hükümet üyeleri de katılırken, sosyal medyada, Fransa'da inanç ve düşünce özgürlüğü, dini özgürlükler ve kadın haklarına dair baskıcı yaklaşımların devam ettiği görüldü.

İçişleri Bakanı Gerard Collomb, BFMTV kanalında konuya ilişkin bir soruya, "Şoke edici. Bu bir dini yayma çalışmasıdır. Bazı kişilerin bu dini işaretler aracılığıyla provokasyon hedefinde olduklarını görüyoruz." şeklinde yanıt vererek, annesinin de kiliseye giderken başını örttüğünü fakat bunun bir aidiyet işareti olmaması gerektiğini savundu.

Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer de France Inter radyosunda katıldığı bir programda konuyla ilgili değerlendirmede bulundu. UNEF'in Fransa tarihinde önemli bir yere sahip bir dernek olduğunun altını çizen Blanquer, "Eğer UNEF'in bir başkanı başörtülü ise bu bir dönemin değiştiği anlamına gelir." yorumunda bulundu. Blanquer, "Biz bir demokrasi ülkesiyiz. Başörtüsü takmak onun hakkı. Bu bizim ülkemizin güzelliği, herkesin kendi tercihini özgürce yapabilmesi için mücadele etmeliyiz." diye ekledi.

UNEF tarafından daha önce yapılan basın açıklamasında, Fransa'da eğitim gören tüm öğrencilerin dini inancı ve görünüşüne bakılmaksızın dernek bünyesinde görev alabildiği belirtilmişti. Açıklamada, "UNEF, Maryam'ın bir süredir hedefe konulduğu ırkçı, cinsiyetçi ve İslamofobik nefreti ağır bir şekilde kınamaktadır." ifadelerine yer verildi. Sorbonne,Fransa
Kaynak: AA