Fransa ve Almanya uyum ve göç konusunda işbirliği yapacak

Avrupa Birliği'nin iki devi Almanya ile Fransa uyum politikalarında işbirliğinin derinleştirilerek devam ettirilmesini kararlaştırdı. 2003 senesinden itibaren 6 aylık aralıklarla bir araya gelen ve 8.'si düzenlenen geleneksel Alman-Fransız Bakanlar Konseyi toplantısı, iki ülkenin mesaj noktasında göçmenlerin uyumuna verdikleri önemi ifade etmek açısından anlam kazandı.

12.11.2007 22:45 | Son Güncelleme: 12.11.2007 22:45Fransa ve Almanya uyum ve göç konusunda işbirliği yapacak
Avrupa Birliği'nin iki devi Almanya ile Fransa uyum politikalarında işbirliğinin derinleştirilerek devam ettirilmesini kararlaştırdı. 2003 senesinden itibaren 6 aylık aralıklarla bir araya gelen ve 8.'si düzenlenen geleneksel Alman-Fransız Bakanlar Konseyi toplantısı, iki ülkenin mesaj noktasında göçmenlerin uyumuna verdikleri önemi ifade etmek açısından anlam kazandı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy başbakanlıkta bir araya gelerek iki ülkede yaşayan ve farklı ülkelerden Almanya ve Fransa'ya göç etmiş olan göçmenlerin uyumu konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. İki ülkenin, uyum alanında elde edilen kazanımlar konusunda birbirlerinin tecrübelerinden faydalanmaları ana hedefler arasında yer alıyor. Merkel-Sarkozy ikilisinin uyum ve göç politikalarını en üst düzeyde tartışmaya açmaları, AB'ye yönelik "uyum konusunda öncü ülkeler olacağız" mesajı olarakta yorumlandı. İki tarafın özellikle aile birleşiminde dil öğrenme şartı ile ilgili hususlarda somut programlar geliştirerek ortaklaşa çalışmalarda bulunacakları tahmin ediliyor. Almanya ile Fransa'nın öncellikli gündem konusu da eğitim idi. Merkel-Sarkozy ikilisi başkentteki bir okulu ziyaret ederek öğrencilerle ilgili farklı konularda görüş alışverişinde bulundu.

İki lider düzenledikleri ortak basın toplantısında "içte birlik" mesajı vererek "İki ülkedeki göçmenlerin uyumunun ortak hareket ederek dayanışma içinde teşvik edileceğini" kaydetti. Merkel ayrıca, "meşru göçün teşvikinin yanı sıra, yasadışı göçle mücadelede ortak hareket edileceğinin" altını çizdi. Merkel, "bu alandaki sorunların çözümü için ortak tedbirler geliştirdiklerini" söyledi. Sarkozy ile beraber Alman ve Fransız gençler ile görüşmelerinin önemine değinen Merkel, gençliğin iki ülke ilişkilerinin derinleştirilmesi için diyalog sürecine dahil edilmelerinin gerekliliğinden bahsetti. Sarkozy ise, Alman-Fransız ilişkilerinin stratejik öneme sahip olduğunun altını çizerek, iki ülkenin AB içinde önemli misyon üstlendiklerini söyledi. Sarkozy'nin "Güçlerimizi birleştirerek yolumuza devam etmeliyiz." ifadesi dikkat çekti.

Bu arada iki ülkenin uyumla ilgili birbirlerinden faydalandıklarına en temel örnek Federal Hükümetin Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer'in Fransa'dan örnek aldığı ve Alman uyum zirvesi kapsamında yürürlüğe koyduğu "Çeşitlilik Anlaşması". Buna göre, anlaşmaya destek taahhüdünde bulunan işletmeler, istihdam yerine işçi yerleştirmede kültürel, etnik ve sosyal öğeleri dikkate alacak. İşletmeler bu bağlamda 'göçmen kotası' tabirini kullanmasalar bile, istihdam yerlerinin doldurulmasında mevcut kaidenin uygulanmasına özen gösterecekler. İşletmelerin kaçta kaçının hükümete verdiği sözü verine getirdiği veya getireceği ise bilinmiyor. Alman hükümeti mevcut anlaşmanın uygulamaya konulup konulmadığını 2008 yılında açıklayacağı uyum zirvesi değerlendirme raporunda kamuoyuna açıklayacak.

Bu arada, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'in birlikte Türklerin yoğun olarak yaşadıkları 'küçük İstanbul' lakaplı Kreuzberg semtindeki bir plak şirketinde Muhabbet isimli Türk gencinin şarkısını söylemeleri büyük ilgi gördü.


Kaynak: CHA

20.02.2020 09:33:50