Futbolcular dostluk veya puan için değil bilimsel çalışma için ter döktü

Yeşil sahalarda puan veya dostluk için ter döken futbolcular bu kez bilimsel bir çalışma için 90 dakika koştu. FIFA, UEFA ve Türkiye Futbol Federasyonu'nca desteklenen sıcaklığın futbolcular üzerine etkisinin araştırılması projesinde Çukurova Üniversitesi ile Ankara Üniversitesi futbol takımları bilimsel bir çalışmanın verilerinin toplanması için sahada ter döktü.

Futbolcular dostluk veya puan için değil bilimsel çalışma için ter döktü
22.06.2007 17:05 | Son Güncelleme: 22.06.2007 17:05

Yeşil sahalarda puan veya dostluk için ter döken futbolcular bu kez bilimsel bir çalışma için 90 dakika koştu. FIFA, UEFA ve Türkiye Futbol Federasyonu'nca desteklenen sıcaklığın futbolcular üzerine etkisinin araştırılması projesinde Çukurova Üniversitesi ile Ankara Üniversitesi futbol takımları bilimsel bir çalışmanın verilerinin toplanması için sahada ter döktü. Futbol oyunu bilimsel bir çalışma için yapılınca herşeyin standartlar çerçevesinde yapılması gerekiyordu. Yüreğir ilçesindeki Muharrem Gülergin Stadında yapılan müsabaka öncesi soyunma odasında tüm futbolcuların kiloları ölçüldü, kan ve idrar örnekleri alındı. Her futbolcuya vücudunun farklı noktasında olmak üzere 4 adet ter verisini alacak gazlı bez yapıştırıldı. Forma numaralarına göre göğüslerine kalp ritmini ölçecek cihaz yerleştirilen futbolcuların kollarına da kaç kilometre koştuğunu tespit için GPRS cihazı takıldı.

Tüm çalışmalar FIFA gözlemcisi Prof. Dr. Ron Maughan, UEFA gözlemcisi Prof. Dr. Mogens Kreutzfeld, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadi Kurdak, Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülfem Ersöz ve Türkiye Futbol Federasyonu Sağlık Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Binnet gözetiminde yapıldı. Formalarını giydikten sonra sahaya çıkan futbolcular 15 dakikalık antremanın ardından hakemin düdüğü ile futbol oynamaya başladı. Bilimsel çalışmada meteoroloji uzmanı gölgede ve güneşte sıcaklığı ölçtü.

Kaynak: CHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Spor››Futbolcular dostluk veya puan için değil bilimsel çalışma için ter döktü - Spor