14 Mart 2018, 17:50

Galatasaray'da Gergin Divan Kurulu Toplantısı

Galatasaray

Galatasaray Kulübü Divan Kurulunun mart ayı olağan toplantısında denetleme kurulu raporunun okunması sonrası eski başkan Dursun Özbek ile mevcut başkan Mustafa Cengiz arasında tartışma çıktı.

Gayrettepe'de bulunan Dedeman Otel'de gerçekleştirilen toplantıda  denetleme kurulu raporunun okunmasının ardından kürsüye gelen Özbek, son dönemde  sermaye artışı, Galatasaray Stat Müzesi ve futbol takımının başarılı performansı  gibi olumlu konulara değinmesinin ardından, kendisine yönelik karalama kampanyası  yürütüldüğünü ileri sürdü.
Var olan güzel şeylerin yanı sıra olumsuzluklar da olduğunu dile  getiren Özbek, "Bir algı yaratma merakı süregeliyor. Düşünün ki basına neler  servis ediliyor. Kulübün 50 milyon lira doğal gaz, Florya'da patates, soğan  paraları ödenmemiş. Futbolculara 8 ay, basketbolculara 9 ay para verilmemiş. Bu  haberleri servis edenlerin Galatasaraylı olduğuna inanmıyorum. Galatasaray'a  zarar verme pahasına bir karalama kampanyası yürütüldüğünün farkındasınızdır."  ifadelerini kullandı.
Hazırlanan denetleme kurulu raporunu sert sözlerle eleştiren Özbek,  şunları kaydetti:
"Bizim yönetimimizin herhangi bir müdahalesi olmaksızın, tamamen yeni  yönetim tarafından hazırlandı. İçeriğine bakarsanız, her ne kadar 31 Aralık 2017  dönemi diye ifade edilse de içinde dönemleri aşan operasyonların ifadelerini  görüyorsunuz. Raporda taraflar karıştırılmış, Dursun Özbek ve Özbek Turizm AŞ  birbirine girmiş. Bunun en basit ifadeyle, algı yaratma raporu olduğunu  düşünüyorum. Nedir bu algı? 'Dursun Özbek'i karalayalım, itibarsızlaştıralım.' algısı. Gerisini söylemeyeyim. Belagat çok güzel, öyle ustaca kaleme alınmış ki  yapanları tebrik ediyorum. Satır aralarına girdiğinizde maksat başkalaşıyor. Algı  yaratmak, Dursun Özbek'i karalamak, bir karmaşa yaratmak isteniyor. Hazırlayanlar  bunda muvaffak da oldu."
Raporun internet üzerinden yayımlanması sonrası birçok kişinin  kendisini arayarak, düşüncelerini aktardığını anlatan Özbek, "Dikkatle raporu  tekrar okudum. Belagatı itibarıyla bir hedefe odaklanmış, Dursun Özbek'i  karalamak. Yazılış şekli, dönemselliğin dışına çıkılması... Böyle bir amaca  hizmet etmesi Galatasaray için hoş olmamıştır. Bunlar burada, basına açık ortamda  konuşulması gereken şeyler mi? Yoksa Galatasaray'ı yönetenlerle, sorumlu  kişilerin masa başında  çözmesi gereken şeyler mi?" diye konuştu.
Mazbata töreni sonrası Mustafa Cengiz'in odasında kendisini ziyaret  ettiğini anlatan Özbek, "Özbek Turizm AŞ'nin yaptığı kasa kolaylığıyla ilgili  olarak neler yaptığımızı aktardım. 'Lütfen bunu medya aracılığıyla konuşmayalım,  oturalım ve çözümünü bulalım.' dedim. O gün mutabakat vardı ama sonrasında bir  şey yok. Telefonum 24 saat açık. Yapacağı davete icap da ederiz. Galatasaray'ın  değerini aşağı çeken, yıpratan konular bu şekilde tartışılmaz. Konuyla ilgili  sayın divan kurulu başkanı da aynı rahatsızlığı taşıyordu ve bana gelip iki  başkan olarak konuşmamızı söyledi. Sayın başkana iletilmiş, 'Gerek yok.' demiş.  Bana böyle iletildi." ifadelerini kullandı. Bu sırada başkan Mustafa Cengiz'in  oturduğu yerden, "Yalan." diye karşılık vermesi dikkati çekti.
Şahsı adına yürütüldüğünü iddia ettiği karalama kampanyalarının  kendisini bu konularda açıklama yapmaya ittiğini anlatan Özbek, sözlerini şöyle  sürdürdü:
"Çok üzülüyorum çünkü bu konu burada tartışılmamalıydı. Özbek Turizm  AŞ'nin Galatasaray Kulübü ile olan ilişkisi 20 yıla dayanıyor. Her zaman  Galatasaray'a destek olmuş, konaklama ihtiyaçlarını karşılamıştır. Son 5 sene  için geriye giderek inceledim. Sadece Galatasaray aşkıyla yanan biri olarak 2014  senesinden itibaren kasa kolaylığına başlamışız. Özbek Turizm AŞ, 31 Aralık 2017  itibarıyla Galatasaray Kulübüne 90 milyon lira kasa kolaylığı yapmıştır. Ayrıca  Galatasaray sporcularına ve misafirlerine konaklama hizmeti verilmiş. Bu da  yaklaşık 4 milyon lira mertebesinde. Yapılan 90 milyon lira kasa kolaylığı  çerçevesinde, 7 milyon 800 bin lira da faiz faturası kesilmiş. Vergi Usul  Kanunu'na göre de 5 milyon 700 bin lira bağışta bulunulmuş. Bu durum halen devam  etmektedir. Yaratılmaya çalışılan algı gibi değil. Bu bağışlar sürecek.  Yaratılmak istenen algının aksine, Özbek Turizm AŞ veya Dursun Özbek bugüne kadar  yaptığı kasa kolaylığı veya hizmetler için 1 kuruş tahsil etmemiştir ve  etmeyecektir. Buradan kardeşime, çocuklarıma ve aileme sesleniyorum, vasiyet  ediyorum; benden sonra da bu hizmetler devam edecektir. Bu, Galatasaraylılığın  gereğidir."
Cengiz: "Rakamlarda mutabık değiliz"
Dursun Özbek'in konuşması sonrası söz alan başkan Mustafa Cengiz, iki  tarafın muhasebecilerinin bir araya gelip hesap yapmasını isterken, "Rakamlarda  mutabık değiliz. Alacaklı olduğunu söylediği 91 milyon liranın 7 milyonunu  söylediği şekilde bağış yapmadığı gibi, üzerine faiz tahakkuk ettirmeyi  sürdürdü." suçlamasında bulundu.
Konaklama alacaklarıyla ilgili olarak, hangi gün, hangi odada, kimin  kaldığını öğrenmek istediklerini belirten Cengiz, "Suçlamıyorum. Sadece bunları  bilmek istiyoruz. Faiz konusunu da kendisi bizzat ifade etti. Kendisine yetki  verilmemiş bir konuda, bankalar ve finans kurumları dışında borç verebilirsiniz  ama faiz alamazsınız. Bu faizi aldığı anda başka bir kimliğe bürünür. Ben merak  ediyorum, sayın başkan niye geçen aya kadar bağış yapmadı da şimdi bağış  yapıyor?"  şeklinde konuştu.
Konuşması sırasında bazı üyelerin tepki göstermesi üzerine,  "Galatasaray'a yakışan şekilde soruyorum." diyen Cengiz, şunları aktardı:
"Seçimden sonra yönetim kurulunu toplayıp, akçeli işler yapamazsınız.  Yapmamanız gerek. Etikten, bağıştan, Galatasaray değerlerinden söz etti. Seçim  yapıldıktan sonra yönetim kurulunu toplayıp, bu senetleri, rehinleri, temlikleri  düzenleyemezsiniz. Bununla ilgili 22 Ocak'ta yönetim kurulu kararı alıp, 16 Ocak  tarihini yazdıramazsınız. Siz Galatasaray'ın B grubu hisse senetlerini rehin  edemezsiniz, temlik de edemezsiniz. Senet alabilirdiniz, saygıyla karşılıyorum.  Çoluğunuzun çocuğunuzun rızkını vermişsiniz. Kendi yarattığı veya şartların  yarattığı zorlama ile finansal kolaylık sağlanmıştır, teşekkür ederim. Ama bu  işlemleri ne olur gel bizimle konuş, ne alacağın varsa al. Dolar ve avro bazında  esasını kaybetme. Biz bu haksızlığı yapmayız. Bir bölüm bağış yapıp tekrar 5 milyon 700 bin liralık gecikme faizi ve Ticaret Kanunu gerekçesiyle otel faturası  yapamazsınız."
Başkanların bir araya geldiği toplantıda, alacaklarına karşı koyduğu  temliği kaldırmasını Özbek'ten tekrar istediğini vurgulayan Cengiz, "Buna  karşılık, 'Hayır, kaldırıp da ne yapacaksın?' yanıtını verdi. Tepki gösterdi.  Bazı şeyleri bilmeniz gerekiyor. Hem markaya zarar vereceksiniz hem de marka  değerini korumak için susulmasını isteyeceksiniz. Başkana tekrar ediyorum, siz 86  milyon lira alacaklı görünüyorsunuz. Faiz bedeli ve otel faturalarını düşmek  kaydıyla. Faiz veremem. Ayrıca, Galatasaray Sportif AŞ'de 28 milyon liralık  teminatınız görünüyor. Ben bunu bağışlayamam. Bunun için ne yapacaksınız? Dursun  başkan, 3 senedi almayacağını söyledi. Ben yanlış mı anladım? Bunu yanıtlasın.  Artı olarak 28 milyon lira borcu görünüyor. Ne yapması gerekir onu açıklasın."  şeklinde görüş belirtti.
Ortamın daha da gerilmesi üzerine araya giren divan kurulu başkanı  İrfan Aktar, "Bu kürsü bu konuların tartışılacağı yer değildir. Gerekirse ben bir  toplantı tertip edeyim ve konuşun. Basının önünde böyle küçük düşmeyelim.  Karşılıklı konuşarak çözün." sözleriyle tarafları yatıştırmaya çalıştı.
  
Mustafa Cengiz,Galatasaray

YORUMLAR