GAP, DTP'yi Gerdi!

Tamamlanmak İstenmeyen Gap'ı Her Hükümetin Bölgeyi Kandırmak İçin Kullandığını İfade Eden DTP'li Atalay, Erdoğan'ın Bölge Halkını Artık Kandıramayacağını İddia Etti.

26.05.2008 13:50 | Son Güncelleme: 26.05.2008 13:50GAP, DTP'yi Gerdi!
Tamamlanmak istenmeyen GAP'ı her hükümetin bölgeyi kandırmak için kullandığını ifade eden DTP Diyarbakır İl Başkanı Atalay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bölge halkını artık kandıramayacağını söyledi.

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Diyarbakır İl Örgütü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yarın Diyarbakır'a yapacağı ziyaret ile açıklama yaptı. Açıklama öncesi DTP il binası önünde toplanan kalabalık, seslenen müzik eşliğinde halay çekti. Açıklamayı yapan DTP Diyarbakır İl Başkanı Necdet Atalay, GAP'ın 50 yıldır bütün hükümetlerin seçim malzemesi haline geldiğini belirtti. AK Parti hükümetinin bölge halkının oyunu almak için son çare olarak GAP'a umut bağladığını dile getiren Atalay, şöyle konuştu: "Tamamlanmayan ve tamamlanmak istenmeyen bu proje yıllardır bölge halkının kandırılması aracı olarak gündemleştirilmektedir. Tarımsal bir proje olmasına karşın enerjideki gerçekleşmesi yüzde 90 iken tarım ve sulamadaki gerçekleşme yüzde 14'lerdedir. Çünkü elektrik enerjisi taşınabilirdir. Fakat sulama ve tarımsal yatırımlar bölgede kalacaktır. Bu projede dahi bölgeye ayrımcılık uygulanmaktadır."

Cumhuriyet kurulduğundan bu yana bölgenin sistematik bir şekilde yoksullaştırıldığını öne süren Atalay, AK Parti iktidarında Karadeniz 14 kat zenginleşirken, Doğu-Güneydoğu'nun yoksullaştığını savundu. Bölgedeki kuraklığa da değinen DTP İl Başkanı Atalay, "Bölge afet alanı ilan edilmeli, çiftçinin hasarları tespit edilmeli, girdi masrafı karşılanmalı. Önümüzdeki yıl ekin yapabilsin diye mazot, gübre, tohum desteği verilmelidir" diye konuştu. Kürt sorunun ekonomik değil, aynı zamanda kimlik, dil ve özgürlük sorunu olduğunu savunan Atalay, askeri yaklaşımlarla sorunun çözülemeyeceğini kaydetti.


Kaynak: CHA

13.12.2019 04:02:31