Garanti'nin 'Basel Iı' Toplantılarının 14'üncüsü İzmir'de Yapıldı

Garanti Bankası, Kobi'lere Yönelik Düzenlediği Basel Iı Kriterleri ve Yaratacağı Fırsatlar Başlıklı Toplantılar Dizisinin 14'üncüsünü İzmir'de Gerçekleştirdi.

Garanti'nin 'Basel Iı' Toplantılarının 14'üncüsü İzmir'de Yapıldı
29.06.2007 13:40 | Son Güncelleme: 29.06.2007 13:40

Garanti Bankası, KOBİ'lere yönelik düzenlediği Basel II Kriterleri ve Yaratacağı Fırsatlar başlıklı toplantılar dizisinin 14'üncüsünü İzmir'de gerçekleştirdi.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıya, ekonomist Doç. Dr. Deniz Gökçe ile Garanti Bankası Yönetim Kurulu üyesi Dr. Cüneyt Sezgin katıldı. Konuşmacılar, 2008'den itibaren Türkiye'de de uygulanacak Basel II kriterlerini ve KOBİ'lere getireceği fırsatları anlattı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, "Basel II ile bankacılık sektörü risk odaklı kredilendirme yaklaşımını benimseyerek, objektif derecelendirme kriterleri oluşturacak, dolayısıyla şirketleri kredilendirme için risklerine göre derecelendirmeye başlayacak. Böylece, bankaların riskleri doğru hesaplaması büyük önem kazanacak. Bu noktada, işletmeler için önemli bir fırsat ortaya çıkıyor. Uluslararası standartlarla uyumlu mali tablolar oluşturmayı ve doğru bilgiler

beyan etmeyi şirket kültürü haline getiren firmalar, çok uygun koşullarda kredi kullanarak şirketlerine yatırım yapmaya başlayacak, finansman sıkıntısından kurtularak, öz sermayesini güçlendirebilecek. Bu değişimi iyi yöneten ve değişime uyum sağlayan KOBİ'lerimiz de firmasıyla ilgili bilgileri göğsünü gere gere açıklama olanağı bulacak" dedi.

Basel II kriterlerinin sadece finansal standart olarak değil modernleşme için bir fırsat olarak görülmesi gerektiğini söyleyen Özen, "Bu nedenle Basel II'nin getireceği ileri sürülen zorlukları değil, yaratacağı fırsatları konuşmalıyız. Çünkü önümüzde ekonominin tüm taraflarını kapsayan topyekün bir iyileştirme fırsatı var" diye konuştu.

Garanti Bankası, Basel II Sermaye Uzlaşısı hakkında KOBİ'leri bilgilendirmek ve harekete geçmelerini sağlamak amacıyla 2005 yılında İstanbul İkitelli Masko Mobilyacılar Sitesi, Bursa, Gebze ve Dudullu'ya, 2006'da Aydın, Ankara, Kayseri, Malatya, Marmaris, İstanbul Perpa Ticaret Merkezi'ne, 2007 yılında ise Bodrum, Adana ve Eskişehir'e konuk oldu. Garanti, Basel II bilgilendirme toplantıları aracılığıyla bugüne kadar 3 bin 500'e yakın KOBİ temsilcisiyle bir araya geldi.

(YK-CC-CC-E)

Kaynak: İHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Ekonomi››Garanti'nin 'Basel Iı' Toplantılarının 14'üncüsü İzmir'de Yapıldı - Ekonomi