Gaün'de Sergi Açılışı ve "Gelenekten Geleceğe: Dil, Kültür ve Edebiyat" Paneli

"Gelenekten Geleceğe.

27.05.2011 20:46 | Son Güncelleme: 27.05.2011 20:46Gaün'de Sergi Açılışı ve
Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Edebiyat ve Kitap Topluluğu tarafından, Atatürk Kültür Merkezi'nde Göktürk alfabesi kullanılarak hazırlanan ürünlerin yer aldığı sergi açıldı ve sonrasında

"Gelenekten Geleceğe: Dil, Kültür ve Edebiyat" konulu panel düzenlendi.

Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vahit Türk, konuşmasında, Göktürk yazıtlarının yorumlanması hakkında bilgi verdi. Türk, "Halkın yazılı eserlerinde kendisini nasıl tarif ettiğini ancak Orhun abidelerinden anlayabiliriz. İslam inancına göre Tanrı'ya mekan tayin edilmez. Türklerde İslam öncesinde İslam'dakine benzer bir Tanrı anlayışı var. Bütün Müslümanlar dua ederken ellerini göğe kaldırırlar. Mekandan münezzeh olan Tanrı'yı, insanoğlu hep kendinden yüksekte bir yerlerde düşünür" dedi.

İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömür Ceylan da Türkçeyi korumamız gerektiğini vurguladı. İngilizce'nin karşısındaki anadillerin ilmek ilmek eridiğini belirten Ceylan, "Türkçede İngilizce karşısında eriyen diller içinde payını aldı. Bu erime sonucunda, tüm insanlığa 20. yüzyıl öncesine kadar klasik şeyler üreten dünya dilleri artık bunu üretemez oldular. Dillerin klasik üretme cesareti ve mecali kalmadı. Bunu tüm dünya İngilizceye yaptığı yatırıma borçlu. İngilizceye karşı yaptığımız yatırımların yarısı kadarını tüm dünya milletleri kendi ana dillerine yatırım yapabilselerdi bugün her dünya dili kendi çapında edebiyatını ve klasik metinlerini üretmeye devam edebilirlerdi" dedi.

Panele, Edebiyat ve Kitap Topluluğu Öğrenci Başkanı Mustafa Güneş, GAÜN Genel Sekreteri Ercan Eroğlu da katıldı.

- GAZİANTEP

Yerel

Kaynak: AA

18.01.2020 02:58:37