GAÜN Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde Sertifika Sevinci

Kuzey Irak Sellahaddin Üniversitesi Diller Bölümü Türk Dili lisans öğrencileri, GAÜN TÖMER aldıkları "Türkiye Türkçesi Dil Programını" tamamladılar.

06.09.2011 16:26 | Son Güncelleme: 06.09.2011 16:26GAÜN Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde Sertifika Sevinci
15 Gün sonunda toplam 40 saatlik dil eğitimi alan öğrencilere Gaziantep Üniversitesi Rektör Danışmanı ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cahit Bağcı, Gaziantep Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Arif Yılmaz ve Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Dr. Ahmet Özpay'ın katılımıyla gerçekleştirilen törenle sertifikaları verildi.

Türk Dilini öğrenmenin büyük bir şans olduğunu söyleyen Gaziantep Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Cahit Bağcı "Sizleri yer kürenin en şanslı öğrencileri olarak kabul ediyorum. Çünkü siz dört kıtada yaklaşık 350 milyon kişinin konuştuğu, yeryüzünün en çok konuşulan dillerin başında gelen Türkçeyi öğrendiniz. Şanlısınız çünkü siz öğrendiğiniz Türk Dilini Gaziantep Üniversitesi TÖMER'de pekiştirdiniz. Bu şansınız hayat boyu devam etmesini diliyorum. Bizim bir grup öğretim üyesi arkadaşımızla Haziran ayında yaptığımız Irak ziyaretimizin ilk meyvelerini üzerinden daha iki ay geçmeden almış olmamızın bizi de ayrıca mutlu etti. Başta Sellahaddin Üniversitesi olmak üzere Irak'taki bütün üniversitelerle olan işbirliğimiz artarak devam edeceğini yinelemek istiyorum" diye konuştu.

TÖMER Müdürü Yrd. Doç. Arif Yılmaz, yeni doğmuş olan TÖMER'in kısa sürede uluslararası işbirliğiyle dil programı düzenlemiş olmasını önemsediklerini belirtti.
TÖMER Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Dr. Ahmet Özpay, "Bir dili konuşulduğu yerde öğrenmek önemlidir. Nasıl ki Arapçada, İngilizcede dilin ince noktaları varsa sizde Türkiye'ye gelerek Türkçenin de gerek gramerinde gerekse söz ve ahengindeki bu ince noktaların olduğunu gördünüz. Sizin gibi daha pek çok Türkçeye gönül vermiş arkadaşları aramızda görmek bizi onurlandıracaktır" ifadesinde bulundu.
Sellahaddin Üniversitesi adına konuşma yapan Zana Madridi "Gaziantep Üniversitesi bizim yeni dostluk ve yeni bilgiler, beceriler öğrendiğimiz yer oldu. Bu kardeşlik ve paylaşımların hep devam etmesini umut ediyorum. Bu kurs ile Gaziantep'i ve Türkiye'yi daha yakından tanıma fırsatı bulduk. Bize sunulan bu fırsat için emeği geçen herkese, özellikle de Gaziantep Üniversitesine teşekkür ederim" şeklinde konuştu.

Güncel

Kaynak: Bültenler

20.02.2020 21:32:17