Gazeteci Ayhan Yetkiner Öldü

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Onur Kurulu Üyesi ve Basın Şeref Kartı Sahibi Ayhan Yetkiner, Bugün Sabaha Karşı Geçirdiği Beyin Kanaması Sonucu Hayata Veda Etti.

Gazeteci Ayhan Yetkiner Öldü
03.04.2007 13:04 | Son Güncelleme: 03.04.2007 13:04

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Onur Kurulu Üyesi ve Basın Şeref Kartı Sahibi Ayhan Yetkiner öldü.

Cuma gecesi fenalaşarak Göztepe SSK Hastanesi'ne kaldırılan Yetkiner, bugün sabaha karşı 05.00'te geçirdiği beyin kanaması sonucu hayata veda etti.

     Yetkiner için yarın (4 Nisan) Türkiye Gazeteciler Cemiyeti önünde saat 11.00'de bir tören düzenlenecek. Yetkiner'in cenazesi, Sultanahmet Camii'nde kılınacak öğle namazının ardından Eski Kozlu Mezarlığında toprağa verilecek.

YETKİNER KİMDİR?

TGC Onur Kurulu Üyesi, 2001 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü ve Basın Şeref Kartı sahibi Ayhan Yetkiner, 1929 yılında Çanakkale'de doğdu. Kabataş Erkek Lisesi'ni bitirdkten sonra Hukuk Fakültesi'ne devam ederken çıkardığı "Merhaba" adındaki siyasi mizah dergisi ile basın hayatına atıldı. Yetkiner, Tan, Son Posta, Yeni Gazete, Son Telgraf, Halk, Dünya, Milliyet, Hakimiyet, Yeni Sabah, Barış gazeteleri ile Sır, Sözcü, Kim dergilerinde, Şark ve Ankara Ajansları'nda çalıştı. Yetkiner, uzun süre Ulus gazetesi İstanbul temsilcisi olarak da görev yaptı.

Türkiye Gazeteciler Sendikaları Federasyonu Genel Başkanlığı, CHP İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliği, Basın İlan Kurumu ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeliklerine seçilen Yetkiner, bir dönem seçildiği İstanbul İl Genel Meclisi Daimi Encümen Üyeliği görevinde de bulundu. Yetkiner, yaşamı boyunca pek çok ülkeyi dolaşarak Turizm konularında yazılar yazdı.

Ayhan Yetkiner'in yayınlanmış kitaplarından bazıları ise şunlar: "Beyaz, Kitap, Siyasi Fıkralar Antolojisi, Konuşan Kalemler, İhsani Kimdir?, Nasrettin Hoca'nın Torunları, Pire Tellal İken, Mustafa Kemallerin Yeni Sesi BabıAli'nin Hatıra Defteri." (ANKA)

Kaynak: ANKA

Etiketler: , Haber
Haberler››Güncel››Gazeteci Ayhan Yetkiner Öldü - Haberler