06.04.2016 10:36

Gazeteciler Adli Kontrol Şartıyla Serbest

Gazeteciler Adli Kontrol Şartıyla Serbest

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İsmail Uçar tarafından dün sabah saatlerinde başlayan ifade alma işlemi saat 23.00 sıralarında sona erdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İsmail Uçar tarafından dün sabah saatlerinde başlayan ifade alma işlemi saat 23.00 sıralarında sona erdi. Kapanan Karşı Gazetesi sahibi Turan Ababay tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilirken gazetenin o dönemki Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Mehmet Bozkurt, Haber Müdürü Murat Kazancı, gazetenin muhabiri Emre Erciş ve gazeteci Kutlu Esendemir adli kontrol uygulanması talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Gazeteciler Değer Özergün, Bayram Kaya ve polis memuru Mesut Babacan ise savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı. Nöbetçi 2. Sulh Ceza Hakimliği"nde ifadeleri alınan Turan Ababey, Kutlu Esendemir, Mehmet Bozkurt, Murat Kazancı ve Emre Erciş adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Şüphelilerin savcılıkta, takipsizlikle sonuçlanan "25 Aralık soruşturması" dosyalarını basına sızdırdığı ve Karşı Gazetesi'nde yayımladığı iddiasıyla sorgulandığı öğrenildi. Şüphelilere, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs", "FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak", "Gizliliğin ihlali" ve "Casusluk" suçlamalarının yöneltildiği belirtildi. Soruşturmada yine eski Karşı Gazetesi muhabiri Ufuk Köroğlu hakkında da gözaltı kararı çıkarıldığı ancak yurtdışında olduğu belirtildi.

Öte yandan söz konusu gazetenin soruşturmaya konu olan dönemde yöneticiliğini yapan bir milletvekilinin adının da soruşturma kapsamında geçtiği, milletvekili olması nedeniyle işlem yapılmadığı, o bölümün ayrıldığı belirtildi.
Kaynak: Hürriyet
Erciş, Kazancı, Mehmet Bozkurt, İstanbul, Politika, Güncel