Gaziden Öğrencilere Anlamlı Konferans

Adanalı Güneydoğu Gazisi Murat Caner, Tekerlekli Sandalyesiyle Adana'daki Bir Lisede Verdiği Konferansta, "Yaşadığınız Ülkeye Sahip Çıkmazsanız Başkaları Gelip Sahip Çıkar" Dedi.

Gaziden Öğrencilere Anlamlı Konferans
29.05.2007 17:26 | Son Güncelleme: 29.05.2007 17:26

Adanalı Güneydoğu Gazisi Murat Caner, tekerlekli sandalyesiyle Adana'daki bir lisede verdiği konferansta, "Yaşadığınız ülkeye sahip çıkmazsanız başkaları gelip sahip çıkar" dedi.

Caner, Yüreğir Kurttepe Lisesi Konferans Salonu'nda verdiği ve Adana Valisi İlhan Atış'ın da katıldığı konferansa, gazi olmasına neden olan, 1997 yılında Irak'ın kuzeyinde gerçekleştirilen harekat sırasında yaşadığı olayı ve ardından hayatında yaşadığı gelişmeleri anlatarak başladı.

Hastanede geçirdiği beşinci ayında, dönemin TBMM başkanının hastaneyi ziyareti sonrası gazetelerde gazi olarak çıktığını ve ardından gelen öğrenci mektuplarıyla adeta yeniden doğduğunu ifade eden Caner, bundan sonra hayatında yeni bir amaç edindiğini ve topluma yararlı olmak için çalışarak, yaşadıklarını insanlarla paylaşmaya başladığını söyledi.

Öğrencilere Kurtuluş Savaşı'nı anlatan Caner, şöyle devam etti:

"Kurtuluş mücadelesini kazanmamızı sağlayan, Atatürk'ün ifadesiyle o 'yüksek ruh', askerlerimizin gözünü bile kırpmadan, sevdiklerini geride bırakarak şehit olmayı göze almasıydı. Bulunduğunuz konumda işinizi en iyi yapıyorsanız, derslerinize çalışıyorsanız, okulunuzda devletin size emanet ettiği malzemelere sahip çıkıyorsanız, anne babanızı üzmüyorsanız, benim için şehit ve gazilerle aynı mertebedesiniz."

Gençlerin ülkelerine sahip çıkması gerektiğini vurgulayan Caner, "Unutmayın, yaşadığınız ülkeye sizler sahip çıkmazsanız, başkaları gelip sahip çıkar. Bu cennet vatanın topraklarının kıymetini bilin. Doğu ve Güneydoğu Anadolulu öğrencilerimiz bilsinler ki, Türkiye'de kimseye ayrımcılık yoktur. Bu ülkede çalışan herkes, hak ettiği yere gelir" diye konuştu.

Daha sonra Vali Atış, Caner'e çiçek vererek, tebrik etti. Caner ise okul idaresince belirlenen 5 başarılı öğrenciye, birer Türk Bayrağı hediye etti.

Konferansa, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Atilla Gülsar, İl Emniyet Müdür Vekili Cemal Levent ve Yüreğir Kurttepe Lisesi Müdürü Mehmet Akkoç da katıldı.

(FK-AB-MEF-Y)

Kaynak: İHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Güncel››Gaziden Öğrencilere Anlamlı Konferans - Haberler