16.05.2018 00:19

Gazze Katliamı Polonya'da Protesto Edildi

Gazze Katliamı Polonya

Polonya’nın başkenti Varşova’da İsrail’in Gazze sınırında gerçekleştirdiği katliam ve ABD Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması protesto edildi.

Polonya 'nın başkenti Varşova 'da İsrail 'in Gazze sınırında gerçekleştirdiği katliam ve ABD Büyükelçiliğinin Kudüs 'e taşınması protesto edildi.

Polonya'nın Varşova kentinde toplanan göstericiler İsrail'in Gazze sınırında gerçekleştirdiği katliamları ve Amerika Birleşik Devletleri 'nin İsrail'in Tel Aviv şehrinde bulunan büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyarak, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasını protesto etti. Ludwik Krzywicki Sokak'ta bir araya gelen Polonyalılar, İsrail'in Gazze'de yaptığı katliamı sert bir dille kınadı. Protestocu grup adına konuşma yapan Polonyalı Andrzej Zebrowski, ABD Başkanı Trump ile İsrail Başbakanı Netenyahu'nun elleri kanlı teröristler olduğunu söyledi. Protestolarının Yahudi ulusuna karşı değil, ırkçı, faşist İsrail devletine yönelik olduğunu belirten Zebrowski "Trump ve Netenyahu dünyanın her yerine bomba yağdıran, dünyanın her yerinde silah kullanan gerçek teröristlerdir" dedi.

Avrupa 'nın sessizliği eleştirildi

Protestolarda konuşma yapan bir diğer Polonyalı Piotr Ikonowicz ise silahsız sivilleri katleden İsrail'in barbarlığı karşısında Avrupa'nın sessiz kalmasını eleştirdi. Ülkesinin İsrail'in barbarlığına sessiz kalmasından utanç duyduğunu belirten Ikonowicz, "Bugün artık Irak Savaşı öncesinde olduğu gibi Arap, Müslüman, Filistinli öldürmek için bir bahaneye gerek yok. Sandıklardan Hamas çıkınca 'Bu demokrasi değil, çünkü onlar İslamcı' deniliyor. Bugün İslamcı yaftasıyla insanlar katlediliyor" ifadelerini kullandı.

"Yaşananlar gösterdi ki İsrail halkı barış istemiyor"

Düzenlenen eylemede konuşma yapan Filistinli Waleed Abumoammar ise Türkiye 'ye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'a teşekkür etti. Gazze'nin güneyinde yer alan Refah şehrinden olan Abumoammar, İsrail askerlerinin iki hafta önceki saldırısında bir kuzenini, dünkü saldırısında ise bir başka kuzeninin hayatını kaybettiğini belirtti. İhlas Haber Ajansına (İHA) açıklama yapan Abumoammar "Bölgeye barış gelsin isterdim, Gazze'deki abluka kalksın isterdim, ancak tüm yaşananlar gösterdi ki İsrail halkı barış istemiyor. Filistin halkı katledilirken, İsrailliler ve Amerika bayram kutluyor" şeklinde konuştu. Tüm yaşananların Filistin halkının kalbinde büyük bir acı ve yaraya yol açtığını, ancak canlarını en çok acıtanın ise Arapların, Müslümanların yaşanan trajedi karşısında sessiz kalmaları olduğunu ifade eden Abuoammar, kendilerini yalnızca Türkiye'nin desteklediğini belirterek Türkiye halkına ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti.

Protesto gösterisinde sık sık "Netenyahu, Trump terörist", "Filistin'deki katliama dur de" "İsrail Apartheid rejimine hayır" sloganları atıldı. "Filistin katliamına dur de", "Özgür Filistin" dövizleri ve Filistin bayraklarının da taşındığı protesto eylemi olaysız şekilde sona erdi. - VARŞOVA
Kaynak: İHA
Avrupa , Filistin , Politika , Güncel