Gebze'de Otomotiv Test Merkezi hizmete girdi

Gebze'de bulunan TOSB, sanayicisinin ihtiyacı olan ve Türkiye'de bir başka örneği bulunmayan otomotiv test merkezini tamamlayarak hizmete açtı.

Gebze'de Otomotiv Test Merkezi hizmete girdi
07.12.2016 09:16 | Son Güncelleme: 07.12.2016 09:16

Birçok ilke imza atan Organize Sanayi Bölgesi TOSB, "TOSB Otomotiv Test Merkezi" ile sanayicisine önemli bir kazanım daha sağladı.

Bu merkez sayesinde, yenilikçi teknoloji araştırma ve geliştirme süreçlerinde, vazgeçilmez olan testler ve analizler hususunda, önemli ihtiyaçların karşılanması, dışa bağımlılığın azaltılması ve katma değerin arttırılmasına katkı sağlaması bekleniyor.

Bu TEST MERKEZİ aynı zamanda TOSB'u sıkça ziyaret eden yabancı müşteriler nezdinde de sektörün ve Türkiye'nin iş yapma potansiyelini artmasına katkıda bulunacak.

Türkiye'nin ilk otomotiv test merkezi olma özelliği taşıyan TOSB Otomotiv Test Merkezi diğer OSB'lere model olacak birçok çalışmaya öncülük eden TOSB Otomotiv İhtisas OSB'de kuruldu. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, KBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Protokolü, TOSB OSB Başkanı ve Kurucu Üye Yunus Çiftçi, TOSB Kurucu Üyesi Ahmet Bayraktar, TOSB Başkanvekili Alper Kanca başta olmak üzere pek çok sanayicinin katılımıyla açılışı gerçekleştirilen TOSB Otomotiv Test Merkezin' de otomotiv sektörünün küresel pazarlardaki rekabetçiliğini artırmak ve üretim öncesi Ar-Ge, test ve sertifikasyon çalışmaları gerçekleştirilecek.


TOSB Başkanı Yunus Çiftçi, açılış sırasında şunları söyledi: "TOSB kurulduğunda henüz OSB kanunu yoktu ama Türkiye'de birkaç iyi örnek vardı. Bursa ve GOSB gibi. Ancak bunlar da karma OSB lerdi. İhtisas olanlar da kısa sürede karma hale geliyorlardı. Buna rağmen biz ihtisas OSB kurmada kararlı idik. Biz bu iyi örnekleri de bir adım ileri götürmenin gayreti içinde ve aşkla işe başladık, öyle de devam ettik.

40 kadar TAYSAD üyesi sanayici ile 4 kurucu olarak yola çıktıklarını belirten Çiftci, daha sonra konuşmasını şöyle sürdürdü: "Paydaşlarımız Kocaeli Valiliği, KOSGEB ve Kocaeli Sanayi Odası ile yakın bir işbirliği içinde idealimizi gerçekleştirmek için zaman ve saati dikkate almadan çalıştık. Başta Sayın Valilerimiz ve Sanayi Odamız olmak üzere tüm paydaşlarımızın desteği ile pek çok zorluğu aşarak bugünlere geldik. Zaman içinde tanıştıkça ve tanıdıkça yerel tüm unsurların da desteğini aldık.

Otomotiv Sanayinin ülkemizin en rekabetçi, en dinamik ve de en çok ihracat yapan sektörü olduğunu vurgulayan Çiftci, "Bunu artırmanın yolu Ar-Ge den geçmektedir. Ar-Ge ise Üniversite ile işbirliği ve yetişmiş personel ile mümkündür. Bunun için ülkemizdeki pek çok Üniversite ile işbirliği protokolleri yaptık. Özellikle öğrencilerin uzun dönem stajlarını TOSB daki fabrikalarda yaptırıyoruz."dedi.

Özgün teknoloji ve katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesine esas teşkil edecek, tasarım doğrulama testlerinin yapılabileceği ve bu alandaki dışa bağımlılığı minimum düzeye indirecek 4500 m² kapalı alana sahip "Test Merkezi'nde, TOSB Araç ve Aksam Parçaları Dayanım-Ömür-Performans Test Laboratuvarı(Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Destekli), OTAM Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Otomotiv Komponent Test Laboratuvarı), ESİM Test Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Elektronik Test ve Ar-Ge Laboratuvarı) yer alacak.

Geçtiğimiz Cumartesi günü açılışı yapılan test merkezinde bulunan üç laboratuvarda sektörün ihtiyaç duyduğu çok önemli testler yapılabilecek.

OTAM ÖMÜR DAYANIM ve İNOVASYON MERKEZİ

OTAM 1999 yılında kuruluşu için Üniversite ve Sanayi Temsilcileri arasında karara varılarak başlatılmış bir girişimdir. Bu 17 yıllık süreçte önce 2003'de tescil edilerek 2004'de ÜSAMP kapsamında bir Merkez olarak faaliyete geçti ve planlanan yol haritasına uygun olarak 2007 yılında İTÜ Arı Teknokent bünyesinde İTÜ Vakfı, OSD, TAYSAD ve OİB ortaklığında bir Anonim Şirkete dönüştü.

Kaynak: Bültenler

Haberler››Güncel››Gebze'de Otomotiv Test Merkezi hizmete girdi - Haberler