Geçen hafta bir kadın kendini yakmıştı! İran'dan çelişkili stat açıklaması

İran'da, maç izlemek için stadyuma girmeye çalıştığı gerekçesiyle hapse mahkum edilmesine tepki olarak kendini ateşe veren kadının hayatını kaybetmesinin ardından hükümetten yasağa ilişkin çelişkili açıklamalar geldi.

11.09.2019 15:25

İran medyasına göre, başkent Tahran'da düzenlenen kabine toplantısı sonrası basın mensuplarına konuşan İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, Ruhani hükümetinin kadınların stadyumda maç seyretmelerini "olumlu" karşıladığını söyledi.

Aynı toplantı sonrası açıklama yapan İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Mahmud Vaizi ise kadınların stadyumda yer almalarının halihazırda "uygun olmadığını" savundu.

"HÜKÜMET OLUMLU KARŞILIYOR"

Kadınların sosyal ortamlarda bulunma taleplerini memnuniyetle karşıladıklarını dile getiren Rebii, "Hükümet, kadınların stadyumlara girmesini olumlu karşılıyor. Spor Bakanı tarafından yapılan açıklamada olduğu gibi kadınların milli ve lig maçlarını stadyumda seyretmeleri için fiziki şartlarla ilgili çalışmalar tamamlandı." dedi. Konuyla ilgili kararların hızlı bir şekilde alınması gerektiğine işaret eden Rebii, "Konuyla ilgili bazı endişelerin bertaraf edilmesi için maç seyretmeye stadyumlara giden erkeklere de ahlaki kurallara riayet etmelerini tavsiye ediyoruz." ifadelerini kullandı.

"ŞU AN UYGUN DEĞİL"

İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Vaizi ise halihazırda kadınların stadyumlarda maç izlemelerinin uygun olmadığını söyledi. Vaizi, konuya dair şunları kaydetti:"Bize göre, stadyumdaki şartların uygun olması durumunda kadınların buralarda bulunmasında bir engel yok. Ancak şu an rakip takımların taraftarları birbirlerine küfrediyor ve kavga ediyorlar. Bu durumda şu an kadınların stadyumlarda yer alması uygun değil."

Mavi Kız lakaplı Seher Hudayari

SEHER HUDAYARİ KENDİNİ YAKMIŞTI

İran'ın önde gelen futbol takımlarından İstiklal taraftarı Seher Hudayari, maç izlemek için stadyuma girmeye çalıştığı gerekçesiyle hapse mahkum edilmesine tepki olarak kendini ateşe vermiş ve hayatını kaybetmişti. "Mavi Kız" olarak adlandırılan Hudayari'nin ölümü, ülke genelinde tepkilere yol açarken Uluslararası Futbol Federasyonları Birliğinden (FIFA) yapılan yazılı açıklamada İran'da kadınların stadyuma girişine izin verilmesi çağrısı yinelenmişti.

Geçen hafta bir kadın kendini yakmıştı! İran'dan çelişkili stat açıklaması

İran, Spor

Kaynak: AA

YORUMLAR(4)
MAÇA GİTMİŞ BİRİSİ:Ülkemizde de kadınlar statlara gidemiyor. Seyirci erkekler oturdukları yerde 90 dakika küfür ediyorlar. Hiç durmadan herşeye küfrediyorlar.
MUHALİF BİRİSİ:ne erkek erkek ne kadın kadın
ZZZZZ:kardeşim biz oraya küfür etmek için gidiyoruz. Ben küfür etmek için senelik 2. 600 lira ödüyorum. Deşarj olmak için. Çıkıpta sokakta birinin anasına bacısına sövüp olay çıkarmıyorum. Ortada bir haksızlık varsa takımına karşı, herkes sövüyor.
YOLDA YÜRÜYEN BİRİSİ:Kadınlar küfür etmiyor mu sokakta yürürken bile öyle küfürlü konuşan kadınlar görüyorum ki erkek olarak ben utanıyorum