Genç: Başbakan'ın Başına Oruç Vurmuş Olmalı Ki Herkesle Kavga Ediyor

Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, Erdoğan'ın, Aydın Doğan'a Yönelik Sözlerini, "Başbakan Oruç Başına Vurmuş Olacak Ki Herkesle Kavga Ediyor, Erdoğan'ın Doğan Grubu'na Yönelik Saldırılarının Kabul Edilecek Yönü Yoktur" Şeklinde Değerlendirdi.

Genç: Başbakan'ın Başına Oruç Vurmuş Olmalı Ki Herkesle Kavga Ediyor
15.09.2008 13:53 | Son Güncelleme: 15.09.2008 13:53
Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Aydın Doğan'a yönelik sözlerini "Başbakan oruç başına vurmuş olacak ki herkesle kavga ediyor, Erdoğan'ın Doğan Grubu'na yönelik saldırılarının kabul edilecek yönü yoktur" şeklinde değerlendirdi.

Genç, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Milli Eğitim Bakanlığı'nca bastırılan "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 12" ders kitabının Alevilik-Bektaşilik Bölümü'nde yer alan Cem töreniyle ilgili fotoğrafı eleştirdi. Kitapta, Cem töreni adı altında Tunceli'nin Pülümür İlçesinde, 19 Mayıs ya da 23 Nisan nedeniyle stadyumda çocukların yaptığı folklor gösterisinin fotoğrafının kullanıldığını belirten Genç, "bu ya Aleviliği kötülemek ya da bilmemekten kaynaklanıyor" dedi. Ders kitabında Alevilikle ilgili bilgilerin de kısa ve anlaşılmaz olduğunu kaydeden Genç, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitaplarının Anayasa'nın 24'ncü maddesine uygun olması ve sadece Hanefi mezhebinin din dersinde öğretilmemesi gerektiğini kaydetti. Din dersinde bütün dinlerin öğretilmesi gerektiği yolunda Danıştay ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararlarının bulunduğunu söyleyen Genç, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'i, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitabının Anayasa'nın 24'ncü maddesine uygun hazırlanması konusunda görevini yapmaya çağırdı.

-"ERDOĞAN'IN BAŞINA ORUÇ VURMUŞ"-

Genç, basın toplantısında Deniz Feneri davasıyla başlayan Başbakan Erdoğan ile işadamı Doğan arasındaki kavgayı da değerlendirdi. "Başbakan'ın başına oruç vurmuş olacak ki herkesle kavgalı" diyen Genç, Erdoğan'ın son günlerdeki sözlerinin ve üslubunun bir başbakana yakışmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Söğüt'teki birlik ve beraberlik çağrısını da değerlendiren Genç, şunları söyledi:

"Rektörlük makamına Anayasa Mahkemesinin kararlarını hiçe sayan kişileri atayacaksın, devlet üniversitelerini tarikat yuvası haline getireceksin. Refah Partisi kapatıldığı zaman trilyonların kimlerin zimmetine geçtiğini Abdullah Gül biliyor, bunları söylemeyeceksin. İşleri devletin birlik ve bütünlüğünü koruyacak nitelikteki işlemlere uygun olarak yapmayacaksın. Devleti kendi kafandaki şeriat düzenine uygun yönlendirme içine sokacaksın, ondan sonra çıkıp birlik ve bütünlükten bahsedeceksin. Bu, insanlara yakışmayan bir davranıştır. Atatürk'ün kurduğu laik düzen, maalesef 'geçmiş olsun' diyecek bir duruma gelmiştir."

-"ERDOĞAN'IN KORKUSUNUN NEDENİNİ GÖRECEĞİZ"-

Erdoğan'ın Doğan Grubu'na yönelik "saldırıları'nın kabul edilecek tarafı olmadığını da dile getiren Genç, basının devlet gücü kullanılarak susturulmaya çalışıldığını savundu. Erdoğan'ın yaptığı açıklamalar nedeniyle, Doğan Grubu'nun tazminat davası açması gerektiğini kaydeden Genç, Başbakan'ın Deniz Feneri'nin paraları söz konusu olduğunda bundan çekindiğini ve üzerine gidilmesinden korktuğunu öne sürdü. Genç, "korkusunun nedenini zaman içinde göreceğiz" dedi. (ANKA)

(EG/ZG)

Kaynak: ANKA

Etiketler: , Haber