Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt'ın Şehitleri Anma Günü Mesajı

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Ecdadının Manevi Mirasından, Bıraktığı Şanlı Tarihten ve Bağrından Çıktığı Yüce Türk Ulusundan Aldığı Güç ve Azimle; Dün Olduğu Gibi Bugün ve Gelecekte de Ulusun Bağımsızlığı, Vatanın Bölünmez Bütünlüğü Uğrunda Her Türlü Fedakarlığa Hazır Olduğunu Vurgulayarak, Vatan Topraklarını Korumak ve Savunmak İçin En Güç Şartlar ...

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt'ın Şehitleri Anma Günü Mesajı
18.03.2007 13:38 | Son Güncelleme: 18.03.2007 13:38

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, ecdadının manevi mirasından, bıraktığı şanlı tarihten ve bağrından çıktığı yüce Türk ulusundan aldığı güç ve azimle; dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de ulusun bağımsızlığı, vatanın bölünmez bütünlüğü uğrunda her türlü fedakarlığa hazır olduğunu vurgulayarak, vatan topraklarını korumak ve savunmak için en güç şartlar altında canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen şehitlerimizin, devletin varlığının, birlik ve beraberliğinin güvencesi olarak sonsuza kadar ulusun gönlünde yaşamaya devam edeceklerini kaydetti.

Orgeneral Büyükanıt, 18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, Türk vatanının ve milletinin ebedi varlığı ile devletin bölünmez bütünlüğü uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitleri, 18 Mart Şehitler Günü münasebetiyle şükran ve rahmetle andıklarını kaydetti. Türk ulusunun tarihinin, her sayfasının altın harflerle yazılmış destanlarla dolu olduğunu belirten Büyükanıt, bu destanların yazarının, Niğbolu'da, Varna'da, Kosova'da, Çaldıran'da, Mohaç'ta, Çanakkale'de, Gaziantep'te, Kahramanmaraş'ta, Şanlıurfa'da, İnönü'de, Sakarya'da, Afyon'da, 'bir gül bahçesine girercesine kara toprağa girmiş' kahraman şehitler ile gaziler olduğunu ifade etti. Tarihin şeref sayfalarından birinin de bundan 92 sene önce 18 Mart'ta Çanakkale'de yazıldığını hatırlatan Büyükanıt, "Çanakkale'de; teknik üstünlük yurt ve ulus sevdası karşısında bütün anlamını yitirmiş, zafer mertlikle kucaklaşmış, ölüm şehit olmakla yüceltilmiştir. Türk ulusunun Atatürk'e kavuştuğu muhteşem bir zaferin adı olan Çanakkale, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin 'ön sözü'dür. Çanakkale, düşmanın zannettiği gibi öylesine bir savaş ve sıradan bir ölüm yeri değildir. Çanakkale, Türk'ün bitti sanılan askeri gücünün tükenmediğini, koşullar ne kadar ağır olursa olsun, iyi yönetildiği takdirde, tüm zorlukların üstesinden gelebilecek güç ve inanca sahip bulunduğunu dünyaya kanıtlamıştır" dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, ecdadının manevi mirasından, bıraktığı şanlı tarihten ve bağrından çıktığı yüce Türk ulusundan aldığı güç ve azimle; dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de ulusun bağımsızlığı, vatanın bölünmez bütünlüğü uğrunda her türlü fedakarlığa hazır olduğunu vurgulayan Büyükanıt, vatan topraklarını korumak ve savunmak için en güç koşullar altında canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen şehitlerin, devletin varlığının, birlik ve beraberliğinin güvencesi olarak sonsuza kadar ulusun gönlünde yaşamaya devam edeceklerini belirtti. Büyükanıt mesajında şunları kaydetti:

"Her karış toprağını, kutsal kanlarıyla sulayarak, yaşadığımız coğrafyayı vatan yapan ve bize emanet eden ölümsüz kahramanlar! Sizler, yaptığınız kahramanlıklarla Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığına, Atatürk ilke ve devrimlerine yönelecek her türlü tehdide karşı vereceğimiz mücadelede; sarsılmaz inancımıza ve tükenmez gücümüze ilham kaynağı oldunuz. Sizlerden aldığımız güç ve ilhamla, özgürce yaşadığımız vatan toprakları üzerinde demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni sonsuza kadar yaşatacağız. Binlerce yıllık tarihi boyunca kendisine verilen bütün görevleri başarıyla gerçekleştiren, nice büyük zaferler kazanan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, dün olduğu gibi bugün de dünyanın sayılı güçlerinden biri olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne yönelik her türlü tehdidi ortadan kaldırarak, yüce ulusumuzun bekasının, bölgesindeki barış ve huzurun vazgeçilmez güvencesi olmaya devam edecektir. Aziz Şehitlerimiz, temiz kanlarınız ile suladığınız ebedi istirahatgahınız olan vatan topraklarında rahat uyuyunuz. Emanetinizin bekçisiyiz. Bu duygu, düşünceler ve 18 Mart Şehitler Günü vesilesiyle başta Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, gözlerini kırpmadan asil kanlarını bu topraklara akıtarak sonsuzluğa ulaşan aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anarken, tarihi boyunca ordusuna her zaman destek veren yüce Türk ulusuna şükranlarımı sunarım."

(MÜG-MAY-MEF-Y)

Kaynak: İHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Güncel››Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt'ın Şehitleri Anma Günü Mesajı - Haberler