Gentiloni-Kerry Görüşmesi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, dünya genelinde terör örgütü DEAŞ'ı bitirmeye yönelik çabalarının başarıya ulaşacağından emin olduğunu söyledi.

03.12.2016 00:11 | Son Güncelleme: 03.12.2016 00:11Gentiloni-Kerry Görüşmesi
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, dünya genelinde terör örgütü DEAŞ'ı bitirmeye yönelik çabalarının başarıya ulaşacağından emin olduğunu söyledi.

İtalya'nın köklü düşünce kuruluşlarından ISPI'nin bu yıl ikincisini düzenlediği MED – 2016 Akdeniz Diyalogları Forumu için başkent 'da bulunan Kerry, ev sahibi ülke mevkidaşıyla forumun düzenlendiği otelde görüştü.

Görüşme sonrası basın toplantısı düzenleyen ikiliden Paolo Gentiloni, ABD'li mevkidaşıyla değerlendirmelerini güncelleme fırsatı bulduklarını ifade ederek, "ABD ile her zaman dirsek dirseğe çalışıyoruz ve İtalya olarak ABD'nin liderliğini ve katkısını takdir ediyoruz. Bu konferans için davetimizi kabul ettiği için de teşekkür ediyoruz." dedi.

Kerry de İtalya ile uzun yıllardır; Afganistan'dan Irak'a, göçmen krizine kadar pek çok konu üzerinde birlikte çalıştıklarını, 80 milyar dolara varan ticaret hacimleri olduğunu belirterek, iki ülke arasındaki bu ilişki düzeyini takdir ettiklerini söyledi.

John Kerry, terör örgütü DEAŞ'a yönelik mücadelelerinden emin bir tavır sergilerken, "Irak'ta, 'de, dünyanın diğer bölgelerinde insanları güven altına almaya yönelik DEAŞ'ı bitirmeye dönük çabalarımızda başarıya ulaşacağımıza kesinlikle eminim" ifadesini kullandı.

Suriye krizine de değinen ABD'li bakan, tarafların Cenevre'de bir araya gelmesine ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, "Biz, bugün Cenevre'de Suriyeli tüm tarafların buluşması ihtimalini ele aldık ki, bu, bugüne kadar eksik kalan şey oldu. Eğer, insanların Halep'ten çıkmasını sağlayacak bir çerçevenin oluşturulması durumunda belki Cenevre'de buluşmak için bir boşluk bulunur. de Mistura'nın, ABD'nin hatta Rusların da amacı bu" diye konuştu.

Kerry, bölgede soğukların başlamak üzere olduğunu bu nedenle insani yardım geçişlerine izin verilmesi gerektiğini dile getirerek, "Biz, Halep'i etkilemeye devam eden insani felakete dair endişeliyiz. Öldürmeyi durdurun, insani yardımlara izin verin" dedi.

Bakan Kerry, bugün Rus mevkidaşıyla yaptığı görüşmede Halep'e dair, Rusların da farklı bir ilerleme kaydetme arayışında olduğunu dile getirdi.

Esed rejimini eleştiren John Kerry, "Öyle bir rejim ki, bütün uluslararası ilkeleri ihlal etmekte" ifadesini kullandı.

Libya

İki bakan ele aldıkları Libya'daki duruma da değindi.

John Kerry, "Libya'da ülkenin birliğine karşı çıkan, kişisel hırslar uğruna rehin alınan 6 milyon Libyalı için uğraşıyoruz. Bu mücadele Libya'da aşırıcılara yarar sağlamaya ve Libyalılara pahalıya mal olmaya, ülkenin yeniden inşasında zaman kaybına olmaya devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

İlerleyen günlerde Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Suudi Arabistan ile görüşecekleri bilgisini veren ABD Dışişleri Bakanı Kerry, "Trablus ile direnç gösteren Tobruk arasındaki farklılıkları çözmeye çalışacağımızı umuyorum. Buna Haftar da dahil. Libyalıların çıkarlarının önceliği olmalı" şeklinde konuştu.

Gentiloni de Kerry ile kendi girişimi olan Roma'daki Libya Konferansı'nın üzerinden 1 yıl geçtiğini ve bir sürecin başladığını anımsatarak, "Bugüne kadar katedilen yolu onaylamaya ihtiyaç var. Bu, Libya'da tanınan hükümeti destelemek ancak yeterli değil. Biz, Trablus hükümeti ve General Haftar dahil, Libya'daki diğer güçler arasındaki yakınlığı arttıracak ülkelerle doğrudan ilişkilerimize devam etmeliyiz. Bunun üzerine çalışacak bir temelimiz var" değerlendirmesinde bulundu.

İtalyan Bakan, geçen seneden bu yana Sirte kentindeki DEAŞ'a yönelik operasyonlar dışında ülke genelinde büyük çatışmaların olmadığına da dikkati çekti.

Öte yandan, Kerry, İtalyan Bakan ile görüşmesinden önce MED Forum'un takipçilerine hitaben bir konuşma yaptı. ABD'li Bakan konuşmasında, Barack Obama'nın 20 Ocak'ta sona erecek başkanlık dönemine atfen, "Obama, her sorunu çözmedi ama biz bu sorunlarla yüzleşme ve bunlara yönelik liderlik gösterme hususunda samimiydik" yorumunu yaptı.

John Kerry, Suriye, Libya, Roma, Politika, Güncel

Kaynak: AA

18.02.2020 09:05:28