Giresun: Fiskobirlik Yönetim Kurulu Üyesi Filizfidanoğlu'nun 'Kredi' Açıklaması

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Üyesi Eyüp Filizfidanoğlu, hükümet tarafından fındığa kredi sağlanması yönünde kararname çıkarılması halinde görevi bırakmaya hazır olduklarını söyledi.

Giresun: Fiskobirlik Yönetim Kurulu Üyesi Filizfidanoğlu'nun 'Kredi' Açıklaması
17.07.2006 20:40 | Son Güncelleme: 17.07.2006 20:40
Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Üyesi Eyüp Filizfidanoğlu, hükümet tarafından fındığa kredi sağlanması yönünde kararname çıkarılması halinde görevi bırakmaya hazır olduklarını söyledi.

Filizfidanoğlu, Giresun'un Bulancak İlçesi'nden gelen bir grup muhtarı, birlik genel müdürlüğünde kabulünde yaptığı konuşmada, aylardır kredi temini için girişimlerde bulunduklarını, ancak şu ana kadar olumlu sonuç alamadıklarını belirtti. FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu olarak üretici ve fındığın haklarını korumak için aylardır sürdürdükleri mücadelelerine devam ettiklerini kaydeden Filizfidanoğlu, kısa süre sonra kredi konusunda olumlu gelişmelerin yaşanacağını dile getirdi. Kamuoyunda fındık fiyatlarının FİSKOBİRLİK'in politikaları sonucu düştüğü yönünde bir intibanın oluştuğunu, bunun doğru olmadığını savunan Filizfidanoğlu, "Fındık fiyatını kimin düşürdüğü ortadadır. Sayın başbakanın, Giresun ve Ordu'da fındık hakkındaki açıklamalarının ardından fiyatlarda düşüş yaşandı. FİSKOBİRLİK, fındık fiyatlarının düşmesi için değil, aksine düşmemesi için aylardır çaba sarf ediyor" dedi. FİSKOBİRLİK depolarında bulunan fındıkların ucuz fiyattan satılmasının asla söz konusu olamayacağını ifade eden Eyüp Filizfidanoğlu, "Serbest piyasada fındık fiyatları bugünlerde 2.50 YTL'dir. FİSKOBİRLİK, bugün 2.50 YTL'den fındık satarsa, bu durum 15 gün sonra başlayacak olan yeni mahsul alım fiyatlarını etkileyecektir. 2006 ürünü fındık fiyatları, 2.50 YTL üzerinden gerçekleşecektir. Bu nedenle depolarda bulunan fındığı ucuz satmamız söz konusu değildir" diye konuştu. FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu'nun ucuz fiyattan fındık satması için birlik üzerinde baskı oluşturulmaya çalışıldığını ileri süren Filizfidanoğlu, "FİSKOBİRLİK hakkında, kamuoyunda bazı çevrelerce spekülasyonlar yapılmaktadır. Üretici, birliğe karşı yalanlarla kışkırtılmaktadır. Tüm bunlar, birliğin karalanarak, piyasadan çıkarılması için gerçekleşmektedir. Bu durumların oluşmasına izin vermeyeceğiz. Yönetim kurulu olarak, üreticinin ve fındığın hakkını savunmaya devam edeceğiz. Üreticinin de bu zorlu günlerde desteğini bekliyoruz. Kendi emeklerinin, alın terlerinin karşılığını almaları için ürünlerine ve onun bekçisi FİSKOBİRLİK'e sahip çıkmaları gereklidir" şeklinde konuştu.

Hükümet tarafından fındığa kredi sağlanması yönünde kararname çıkarılması halinde görevi bırakmaya hazır olduklarını da dile getiren Filizfidanoğlu, "AK Parti milletvekilleri, istifa etmemiz durumunda birliğe kredi temini sağlanacağını söylemektedir. Ancak biz sayın başbakandan böyle bir ifade duyamadık. Ayrıca milletvekilleri istedi diye de, istifa edecek değiliz. Zaten bizim istifa etmemiz halinde bir şeyin değişeceği de yok. Ama eğer hükümet, FİSKOBİRLİK'e kredi temini için kararname çıkarırsa o taktirde istifa da ederiz. Buna hazırız" açıklamasını yaptı.

Filizfidanoğlu, yarın birliğe bağlı 50 kooparatifin başkanlarının Giresun'da toplanacağını ve fındıkta yaşanan son gelişmeler ve yeni mahsul ürünün durumları hakkında görüş alışverişinde bulunacağını da sözlerine ekledi.

Kaynak: İHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Ekonomi››Giresun: Fiskobirlik Yönetim Kurulu Üyesi Filizfidanoğlu'nun 'Kredi' Açıklaması - Ekonomi