Gökyüzünde Şölen Başlıyor

Yılın en güzel gök taşı yağmurunu gözlemeye birkaç gün kaldı.

Gökyüzünde Şölen Başlıyor
09.08.2014 11:07 | Son Güncelleme: 09.08.2014 11:07
Yılın en güzel gök taşı yağmurunu gözlemeye birkaç gün kaldı. Prof. Dr. Serdar Evren, vatandaşları bu görsel şöleni izlemeye davet etti.

Her yıl Ağustos ayının 11-12 ve 13'ü gökyüzünde gözlem yapılacak en güzel zamanlardan biri oluyor. Halk arasında 'yıldız kayması' olarak bilinen olay, aslında gök taşlarının atmosfere girdiklerinde yanmasından dolayı arkalarında ışıklı izler bırakmasıyla oluşuyor. Yılın bu zamanlarında daha net bir şekilde izlenilebilen bu olay, gökyüzünde görsel bir şölen hazırlıyor.

Gök taşları hakkında bilgi veren Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Evren, Perseus takım yıldızı civarından atmosfere giriş yapan bu gök taşları yağmur gibi fazla olduğundan adının Perseid 'gök taşı yağmuru' konulduğunu belirtti. Prof. Dr. Swift Tuttle, "Kuyruklu yıldız 133 yılda bir dünya güneş sistemine girerek kalıntılarını bırakır. Farklı boyutlarda yaklaşık 100 gök taşı saatte yaklaşık 220 bin kilometre hızla yaklaşırken, yağmurlar içinden bazıları ateş topu diye adlandıracağımız kadar büyük, ışıltılı olur ve yanarak kayar. Yıl içindeki diğer gök taşı yağmurlarıyla karşılaştırıldığında Perseid'lere ait ateş toplarının sayısı hepsinden daha fazladır. 10 Ağustos'ta ay, dolunay ve diğer dolunaylara göre yüzde 30 daha parlak olur. Bu durum zayıf ışıklı yağmurun görülmesini mutlaka azaltır. Ateş toplarını belli bölgelerde yakalama ihtimalimiz vardır" dedi. - BURSA

Kaynak: İHA