Görme Engelli Kardeşlerin Okuma Azmi

Tatvan'da doğuştan görme engelli iki kardeşin okuma azmi takdir topluyor.

09.12.2015 13:00 | Son Güncelleme: 09.12.2015 13:00Görme Engelli Kardeşlerin Okuma Azmi
'da doğuştan görme engelli iki kardeşin okuma azmi takdir topluyor.

İlçe Halk Eğitim Merkezindeki okuma yazma kursuna kayıt yaptıran 16 yaşındaki Şükrü ile 11 yaşındaki Seval Canpolat, aldıkları eğitimle geleceğe hazırlanıyor.

Kursta görme engelliler için oluşturulan Braille alfabesiyle eğitimlerini sürdüren kardeşlerden biri mimar, diğeri müezzin olmayı hedefliyor.

Kurs öğretmeni Samet Şimşek, yaptığı açıklamada, Canpolat kardeşlerin azmi sayesinde okumayı kısa sürede öğreneceklerini anlattı.

Öğrencilerin yaş ve seviyelerinin de öğrenme süresini etkilediğini kaydeden Şimşek, "Görme engelliler biraz daha geç öğreniyorlar. Çünkü biz bir kumaşı aynı anda görüp dokunarak algılıyoruz onlar ise sadece dokunarak algılayabiliyor" dedi.

Baba Feyzi Canpolat da çocuklarının kurstaki başarısından gurur duyduğunu söyledi.

Görme engelli çocuklarının günlük yaşantılarında ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitede olduğunu kaydeden baba Canpolat, şöyle konuştu:

"Onları, eğitimleri için İstanbul'a götürmeyi düşünüyordum. Kaymakamlık girişimiyle Halk Eğitim Merkezinde görme engelliler için kurs açıldı. Bizde çocuklarımızı okuma ve yazma öğrenebilmeleri için kursa yazdırdık. Kursu tamamladıktan sonra eğitimlerini devam ettirmeleri için elimizden ne gelirse yacağız. Şükrü, hedefini belirlemiş ve müezzin olmayı düşünüyor. Seval da üniversite okuyup mimar olmak istiyor."

Şükrü Canpolat ise okuma yazmayı çok istediğini belirterek, kursta öğrendiklerini kardeşiyle evde tekrar ederek öğrenme süresini hızlandırdıklarını kaydetti.

Samet Şimşek, Tatvan, Yerel

Kaynak: AA

9.12.2019 02:42:30