14 Temmuz 2018, 13:01
BBC

Grönland'da Devasa Buzdağının Tehdidi Altındaki Köy Boşaltılıyor

Kocaman bir buzul kütlesinin bölünerek tsunamiye yol açabileceği endişesi üzerine, Grönland'daki bir köy kısmen boşaltıldı.

Atlas Okyanusu'nun kuzeyinde yer alan Görnland Adası'ndaki bir köye devasa bir buzdağının yakınlaşması, endişeye yol açtı. Buzdağının parçalanarak tsunamiye yol açma ihtimali nedeniyle, adanın batısındaki Innaarsuit Köyü kısmen tahliye edildi.

BU KADAR BÜYÜĞÜ GÖRÜLMEDİ

Yerel basın, buz dağının dün gece köye daha fazla yakınlaşmadığını duyurdu. Yerel yöneticiler, daha önce bu kadar büyük bir buzdağı görmediklerini söylüyorlar.

Geçen yıl meydana gelen bir depremin sonucu oluşan dalgaların Görnland'ın kuzeybatısındaki evleri sular altında bırakması üzerine 4 kişi hayatını kaybetmişti.

BUZDAĞINA YAKIN OLANLAR TAHLİYE EDİLDİ

Danimarka merkezli Ritzau haber ajansı, Innaarsuit köyünde yaşayan 169 kişiden buzdağına yakın olanların tahliye edildiğini bildiridi.

Köy belediye meclisi üyesi Susanne Eliassen, yerel Sermitsiaq gazetesine yaptığı açıklamada, "Çatlaklar ve delikler var. Bunlar da bizi her an parçalanabileceği konusunda korkutuyor" dedi.

TSUNAMİ RİSKİ VAR

Eliassen, köyün güç istasyonunun ve yakıt tanklarının da kıyaya yakın olduğunu sözlerine ekledi.

Bazı uzmanlar, buzul kütlelerinin yol açacağı sorunların iklim değişikliği nedeniyle daha sık görülebileceğini söylüyor. Buzulların parçalanması, tsunami riskini de beraberinde getiriyor.

Rakamlarla Grönland buz tabakası Grönland, Danimarka'ya bağlı bir ada.

Danimarka, Atlas Okyanusu, Grönland, Komik - İlginç, Dünya
BBCYORUMLAR