Gümüşhane'de İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı

Gümüşhane'de 2013 yılı ikinci dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Dr.

18.04.2013 18:04Gümüşhane'de İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı
Gümüşhane'de 2013 yılı ikinci dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Dr. Yusuf Mayda başkanlığında yapıldı.

Valilik toplantı salonunda düzenlenen toplantıya Belediye Başkan Vekili Bilal Özdener, Vali Yardımcısı Armağan Önal, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İhsan Günaydın, İl Genel Meclisi Başkanı Sebahattin Çobanoğlu, ilçe kaymakamları, ilçe ve belde belediye başkanları, yatırımcı kurumların bölge ve il müdürleri katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Dr. Yusuf Mayda, Gümüşhane'de 2013 yılında kamu kuruluşlarının 1 milyar 564 milyon 296 bin liralık proje tutarlı işlerinin bulunduğunu belirterek, ortalama fiziki gerçekleşme oranının yüzde 40'lar seviyesinde olduğunu söyledi.

Kuruluşlar bazında en fazla yatırım harcamasının 54 milyon lira ile Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildiğini ifade eden Vali Mayda, Sosyal Destek Programı (SODES) ile Gümüşhane'ye son üç yılda 139 projeye karşın 12 milyon 642 bin liralık hibe desteği sağlandığını, Özürlüler Destek Programı (ÖDES) kapsamında da 9 projeye 608 bin 610 lira hibe desteği alındığını ve son olarak ta Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından 2011-2013 yılları arasında Gümüşhane'de 41 projenin mali destek programları kapsamında yürütülerek 2 milyon 532 bin lira destek sağlandığını kaydetti.

Toplantıda daha sonra yatırımcı kuruluşların temsilcileri tarafından il sınırlarında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi ve koordinasyonu gereken konular görüşüldü.

Devlet Su İşleri 22. Bölge Müdür Yardımcısı Mustafa Altunok, 2011 yılında başlanan Sadak Barajının bu yıl sonu itibarı ile biteceğini belirterek, Sadak sulamasının ihalesinin yapıldığını söyledi. Gümüşhane kent merkezine içme suyu sağlayacak olan Bahçecik barajının planlama ve proje işinin birlikte ihalesine çıkıldığını ifade eden Altunok, Bahçecik barajının yapım ihalesinin 2014 yılı sonlarına doğru ancak yapılabileceğini söyledi.

Karayolları 10.Bölge Müdür Yardımcısı Selahattin Bayramçavuş ise konuşmasında il genelinde devam eden bölünmüş yol çalışmaları ve diğer yollar hakkında bilgi verdi. An itibarı ile Gümüşhane'de 22 farklı projeyi yürüttüklerini dile getiren Bayramçavuş, Köstere-Gümüşhane arasındaki bölünmüş yolun bu yıl sonuna kadar biteceğini, aynı güzergahtaki Torul ve Kürtün kavşağındaki tünellerin de yıl ortasına doğru trafiğe açılabileceğini söyledi. Çevre yolunun Mayıs ayında ihalesinin yapılacağını dile getiren Bayramçavuş, Gümüşhane-Kelkit arasındaki Pekün dağına yapımı planlanan 5,5 kilometrelik tünelin projelendirilmesinin yapılacağını, planlamada yer aldığını sözlerine ekledi. - GÜMÜŞHANE

Gümüşhane Üniversitesi, İhsan Günaydın, Yusuf Mayda, Bahçecik, Yerel

Kaynak: İHA

17.10.2019 06:22:03