Günde 1 Ton Meyve 1.5 Ton Süt İşleyen Ziraat Fakültesi Fabrika Gibi Çalışıyor

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Günde Bir Ton Meyve, Bir Buçuk Ton da Süt İşliyor. Fakülte, Yakın Zamanda Ürünlerini Halka Ulaştırmayı Hedefliyor. Ürünlerin Satışından Elde Edilen Gelir Fakültenin Döner Sermayesine Aktarılarak Altyapı Çalışmaları ve İşletmelerin İhtiyaçları İçin Harcanıyor.

Günde 1 Ton Meyve 1.5 Ton Süt İşleyen Ziraat Fakültesi Fabrika Gibi Çalışıyor
07.10.2009 01:43 | Son Güncelleme: 07.10.2009 01:43

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi, günde bir ton meyve, bir buçuk ton da süt işliyor. Fakülte, yakın zamanda ürünlerini halka ulaştırmayı hedefliyor. Ürünlerin satışından elde edilen gelir fakültenin döner sermayesine aktarılarak altyapı çalışmaları ve işletmelerin ihtiyaçları için harcanıyor.

ANKARA Üniversitesi (AÜ) Ziraat Fakültesi’ndeki tesislerde günde bir ton meyve, 1,5 ton da süt işleniyor. Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Çolak, meyve suyu işletmesinde, fakültenin Haymana yolundaki Araştırma ve Uygulama Çiftliği, Kalecik Bağcılık Araştırma İstasyonu ve Ayaş’taki Araştırma İstasyonu’ndan gelen sebze ve meyvelerin işlendiğini söyledi.

Meyve suyu işletmesinde ağırlıklı olarak araştırma yaptıklarını ifade eden Çolak, işletmede hem gelen ürünleri değerlendirdiklerini hem de öğrencilere staj imkanı sağladıklarını kaydetti.

Çolak, kullandıkları sistemin, dünyanın gelişmiş ülkelerindeki meyve suyu dolum tesislerinde de kullanıldığını bildirdi.

Meyve suyu işletmesinin, piyasadaki işletmeler için Ar-Ge yapan bir kuruluş niteliği taşıdığına işaret eden Çolak, ileride kapasiteyi artırarak ürünlerini daha fazla halk kitlesiyle buluşturmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Bu amaçla yerel yönetimlerle de işbirliği yapmaya çalıştıklarını belirten Çolak, “Şu an Yenimahalle Belediyesi ile Çayyolu Konut-1 Konut-2’nin olduğu bölgede bir satış noktası açacağız. Bir ay içinde gerçekleşebileceğini söyleyebilirim” dedi.

Süt işletmesi hakkında da bilgi veren Çolak, işletmede pastörize süt, yoğurt, peynir ve kefirin yanı sıra özel zamanlarda dondurma ve tereyağ ürettiklerini söyledi.

Süt işletmesinin günde üç ton süt işleme kapasitesine sahip olduğunu dile getiren Çolak, “Ama tam kapasite çalışmıyor. Hedefimiz ilerde burayı tam kapasite işletmek. Günde 1.5 tona yakın süt işliyoruz” dedi.

Bu rakamların gelecek dönemde yetmeyeceğine dikkati çeken Çolak, “Kapasite artırımına gitmek zorunda kalacağız. Çünkü piyasa, bizden güzel ürün isteyecektir. Biz de onun için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

Çolak, meyve suyu ve süt işletmelerinde üretilen ürünleri Fakültenin Merkez Kampüsü, Subayevleri ve Çankaya Belediyesindeki noktalarda satışa sunduklarını ifade etti.

Satışlardan elde edilen gelirin tamamının fakültenin altyapısı ve gereksinimleri için döner sermaye kapsamında değerlendirildiğini ifade eden Çolak, döner sermayeden çalışanlara dağıtım yapılmadığını kaydetti. “Kar marjını kesinlikle düşünmediklerini” belirten Çolak, birincil hedeflerinin tüketicinin beğenebileceği ve bütün ihtiyaçlarını karşılayabileceği ürünleri üretmek olduğunu sözlerine ekledi.

Üretimimizle gurur duyuyoruz

ÜNİVERSİTELERİN her zaman için toplumsal sorumluluk bilinciyle hareket etmesi gerektiğini anlatan AÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Çolak, şunları söyledi:

“Üniversite olmanın bize yüklediği görev, toplumsal sorumluluk anlayışında olmak ve topluma karşı sorumluluklarımızı en iyi şekilde yerine getirmektir. Bunun için de iyi ürünü halkımıza mutlaka burada sunmamız gerekiyor. Amacımız güzel ürünleri halkımıza ulaştırmak. Ürünlerimizin tamamının üretim izni vardır. Tamamen yasaldır, tamamen doğaldır. Hiçbir katkı maddesi içermez, yüzde 100 meyve suyudur veya nektardır. Dolayısıyla bu üretimimizle gurur  duyuyoruz.”

Kaynak: DHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Ekonomi››Günde 1 Ton Meyve 1.5 Ton Süt İşleyen Ziraat Fakültesi Fabrika Gibi Çalışıyor - Ekonomi