Gündem / 2 Ağustos 2018

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 19201- Yüksek Askeri Şura toplanıyorTürkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Yüksek Askeri Şura üyeleri Anıtkabir'i ziyaret edecek.

02.08.2018 09:01Gündem / 2 Ağustos 2018
Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk/ 6 Nisan 1920

1- Yüksek Askeri Şura toplanıyor

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Yüksek Askeri Şura üyeleri Anıtkabir'i ziyaret edecek.

Yüksek Askeri Şura, Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplanacak.

Başkan Erdoğan, Yüksek Askeri Şura üyelerine akşam yemeği verecek.

(Ankara/14.00/14.30/17.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tutuklu CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun eşi Oya Berberoğlu'nu evinde ziyaret edecek.

(İstanbul/10.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 51. Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın açılış törenine katılacak, toplantı çerçevesinde katılımcı ülkelerden bazı mevkidaşlarıyla ikili görüşmelerde bulunacak.

(Singapur) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- ABD Hazine Bakanlığının, Türk yargısına müdahale ederek Adalet ve İçişleri bakanlarına yönelik yaptırım kararı almasının ardından yaşanan gelişmeler izleniyor.

(Washington/Ankara) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Suriye iç savaşındaki gelişmeler ile Beşşar Esed rejiminin saldırı ve ablukasındaki bölgelerde durum takip ediliyor.

(Halep/İdlib/Humus) (Fotoğraflı-Görüntülü)

GÜNCEL

1- FETÖ davaları

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Havacılık Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 151 kişinin yargılandığı davanın görülmesine Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilecek.

(Ankara/09.30)

Darbe girişimi sırasında, kapatılan Kuleli Askeri Lisesi, Vaniköy, Beykoz'da yaşananlar ve Çengelköy Polis Merkezi'nin işgali ile burada çıkan olaylarda 8 kişinin şehit edilmesine ilişkin 14'ü eski polis 117 sanığın yargılanmasına, İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesince devam edilecek.

(İstanbul/11.00)

Darbe girişimi sırasında Harp Akademileri Komutanlığı'ndaki faaliyetlerle dönemin Akademi Komutanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu'nun kaçırılarak cezaevine konulmasına ilişkin 126 sanığın yargılanması, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesinde sürdürülecek.

(İstanbul/11.00)

Darbe girişiminde Atatürk Havalimanı'nı işgal teşebbüsü ve burada çıkan olaylarda 2 kişinin şehit edilmesine ilişkin 159 sanığın yargılanmasına, İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesince devam edilecek.

(İstanbul/11.00)

2- Ankara Garı önünde 10 Ekim 2015'te düzenlenen ve 100 kişinin hayatını kaybettiği çifte intihar saldırısına ilişkin 36 sanığın yargılanmasına Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki duruşma salonunda devam edilecek.

(Ankara/09.30)

SPOR

1- UEFA Avrupa Ligi 2. ön eleme turu maçları yapılacak. Beşiktaş, 2-0 kazandığı ilk maçın rövanşında Faroe Adaları temsilcisi B36 Torshavn'ı Vodafone Park'ta konuk edecek.

(İstanbul/21.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

ÖZEL HABER

1- Doğalgaz dağıtımında EPDK sistemi

Doğalgazın ulaştığı bütün il ve ilçelerde güvenlik önlemlerinin en üst düzeyde ve aynı hassasiyetle uygulanmasını öngören taslağa göre, yurt genelinde aynı uyarı levhaları asılacak, bakım ve onarım personeli aynı eğitimden geçecek, tek tip kıyafet giyecek

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz:

"Bakanlığımız ve sektörle birlikte 81 ilimizin tamamına doğalgaz ulaştırma hedefine ulaşma yolunda artık günleri sayıyoruz"

"Bir kente veya bir ilçeye doğalgaz ulaştırmakla işimiz bitmiyor. Doğalgazın ulaştığı her noktada maksimum hizmet kalitesini sağlamak için standartları doğru belirlemek gerekiyor"

(Muhsin Barış Tiryakioğlu/Ankara)2- GRAFİKLİ - "Bebek katili" PKK'ya temmuzda ağır darbe

Halkın barış, huzur ve güvenliğini bozmak isteyen terör örgütü YPG/PKK'ya yönelik temmuz ayında yurt içi ve dışında düzenlenen operasyonlarda 290 terörist etkisiz hale getirilerek, örgüte ağır darbe indirildi

Etkisiz hale getirilen teröristler arasında kırmızı bültenle aranan ve Türkiye'ye iade edilmek üzere Danimarka'da yakalanan terör örgütü PKK'nın sözde "İskandinavya sorumlusu" C.D ile hava harekatında öldürülen PKK'nın lojistik sorumlusu Hasan Çakmak da bulunuyor

Irak'ın kuzeyi ve Kandil'e yönelik son aylarda düzenlenen hava harekatları ve operasyonlarda 300'e yakın terörist etkisiz hale getirildi, terör örgütüne ait sığınak, barınak, silah mevzisi ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi

Masum insanları ve bebekleri dahi öldürmekten çekinmeyen eli kanlı terör örgütü PKK, temmuz ayında Diyarbakır'da baba ve oğlunu, Hakkari'de ise asker eşini ve 11 aylık bebeğini şehit etti

(Yunus Okur/ Erzurum)

3- Darbecilere 200 davada ağır ceza

Darbe girişimine yönelik açılan ve karara bağlanan 200 davada, 1655'i ömür boyu olmak üzere darbeci 2453 sanık hakkında hapis cezasına hükmedildi

Ömür boyu hapis cezası alan sanıklardan 765'i ağırlaştırılmış müebbet, 890'ı ise müebbet hapis cezasına mahkum edildi

Karara bağlanan davalarda 798 sanık hakkında 1 yıl 2 ay ile 20 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi

(Kemal Karadağ/Ankara)

***

Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz. Abonelerimiz de sözleşme kapsamı dışında bu yayınları çoğaltamaz, başka kurum ve kuruluşlara aktaramaz. Aykırı davrananlar hakkında, hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.

Mustafa Kemal Atatürk, Anıtkabir, Güncel

Kaynak: AA

18.10.2019 04:49:10