Gündem / 3 Ağustos 2018

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 19201- Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde "100 Günlük Eylem Planı Tanıtım Toplantısı"na katılacak.

03.08.2018 09:01Gündem / 3 Ağustos 2018
Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk/ 6 Nisan 1920

1- Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde "100 Günlük Eylem Planı Tanıtım Toplantısı"na katılacak.

(Ankara/15.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

EKONOMİ

1- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bulgaristan'da "Lozenets-Nedyalsko Boru Hattı Açılış Töreni"ne iştirak edecek.

(Lozenets/Yambol) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- TÜİK, temmuz ayı enflasyon rakamlarını açıklayacak.

(Ankara/10.00)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 51. ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini'nin yanı sıra bazı ikili görüşmelerde bulunacak.

Çavuşoğlu, "Akıllı Şehirler" sunumu, gala programı ve akşam yemeğine katılacak.

(Singapur) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- ABD Hazine Bakanlığının, Türk yargısına müdahale ederek Adalet ve İçişleri bakanlarına yönelik yaptırım kararı almasının ardından yaşanan gelişmeler izleniyor.

(Washington/Ankara)

3- Suriye iç savaşındaki gelişmeler ile Beşşar Esed rejiminin saldırı ve ablukasında bulunan bölgelerdeki durum takip ediliyor.

(Halep/İdlib/Humus) (Fotoğraflı-Görüntülü)

GÜNCEL

1- FETÖ davaları

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Havacılık Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 151 kişinin yargılandığı davanın görülmesine Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilecek.

(Ankara/09.30)

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında, kapatılan Kuleli Askeri Lisesi, Vaniköy, Beykoz'da yaşananlar ve Çengelköy Polis Merkezi'nin işgali ile burada çıkan olaylarda 8 kişinin şehit edilmesine ilişkin 14'ü eski polis 117 sanığın yargılanmasına İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi'nde devam edilecek.

(İstanbul/11.00)

15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Harp Akademileri Komutanlığı'ndaki faaliyetlerle dönemin Akademi Komutanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu'nun kaçırılarak cezaevine konulmasına ilişkin biri firari 126 sanığın yargılanması, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi'nde sürecek.

(İstanbul/11.00)

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde Atatürk Havalimanı'nın işgal girişiminde bulunulması ve burada çıkan olaylarda iki kişinin şehit edilmesine ilişkin 77'si tutuklu 159 sanığın yargılanmasına İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri'deki Alibey Spor Salonu'nda devam edilecek.

(İstanbul/11.00)

2- Ankara Garı önünde 10 Ekim 2015'te düzenlenen ve 100 kişinin hayatını kaybettiği çifte intihar saldırısına ilişkin 36 sanığın yargılanmasına Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki duruşma salonunda devam edilecek.

(Ankara/09.30)

SPOR

1- Avrupa Yüzme Şampiyonası, İskoçya'nın Glasgow kentinde başlayacak.

2- 2018 FIBA Dünya Kupası'na hazırlanan A Milli Kadın Basketbol Takımı, Sinan Erdem Spor Salonu'nda düzenlenecek medya günü etkinliğinde basın mensuplarıyla bir araya gelecek.

(İstanbul/11.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

ÖZEL HABER

1- "PKK bebek katili olduğunu bir kez daha tescillemiştir"

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde terör örgütü PKK'nın bombalı saldırısı sonucu annesi ile katledilen 11 aylık Bedirhan Karakaya, Siirt'in Baykan ilçesine bağlı Derince köyünde 25 yıl önce kurşuna dizilen 9 aylık Leyla bebek ve 3 yaşındaki Serkan Erdem için duyulan acıyı yeniden hatırlattı

Kefene sarılı bedeni kurşunlanmış fotoğrafı ile terör örgütünün kanlı eylemlerinin simgesi olan küçük Serkan ve Leyla'nın ardından katledilen Bedirhan bebek terör örgütü PKK'ya duyulan nefreti körükledi

Katliamda 6 yakınını kaybeden Derince Köyü Muhtarı Metin Erdem:

"Bebeklerin ismi Leyla olur Bedirhan da olur Alev de olur Ali de olur, ama katilleri aynıdır. Bedirhan ve annesinin acısını yüreğimizde taşıyoruz"

Kanaat önderlerinden Cahid Türköz:

"Derince katliamından beri 'bebek katili' olarak anılan terör örgütü PKK, bebek katili olduğunu bir kez daha tescillemiştir"

(Fecri Barlık/ Siirt)

2- Milyonerler ilk yarıda 74,5 milyar liralık döviz aldı

Türkiye'deki milyoner mudilerin döviz tevdiat hesaplarındaki miktar, haziranda 2017 sonuna göre 75 milyar lira artarak 482,7 milyar liraya ulaştı

Söz konusu dönemde milyonerler 1 milyar liralık altın, 16 milyar liralık TL cinsinden parayı hesaplarına ekledi

1 milyon lira ve üzerinde bulunan altın hesaplarının yüzde 77,5'ine gerçek kişilerin sahip olduğu görülürken, milyoner kurumların hesaplarının yüzde 59,3'ü döviz tevdiatından oluştu

(Belgin Yakışan Mutlu/İstanbul)

3- İŞKUR'dan yarım milyon kişiye iş

Türkiye İş Kurumu, bu yılın ilk altı ayında 355 bin 792'si erkek, 181 bin 322'si kadın olmak üzere toplam 537 bin 114 kişinin istihdamına aracılık etti

Son 10 yılda 7,5 milyon kişinin istihdamını sağlayan İŞKUR, bu yıl 1 milyon 250 bin kişiye iş bulmayı hedefliyor

(Özcan Yıldırım/Ankara)

***

Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz. Abonelerimiz de sözleşme kapsamı dışında bu yayınları çoğaltamaz, başka kurum ve kuruluşlara aktaramaz. Aykırı davrananlar hakkında, hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.

Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye, Güncel

Kaynak: AA

22.10.2019 06:47:50