Güneş: Yerine Getiremeyeceğimizi Taahhüt Etmiyoruz

Urfa'nın, konut, trafik ve çevre sorunlarına değinen Hüda Par Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Güneş, "Hayalperest değiliz" dedi.

09.01.2014 11:20Güneş: Yerine Getiremeyeceğimizi Taahhüt Etmiyoruz

17 aralıkta Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve ilçe belediye başkan adaylarını açıklayan Hür Dava Partisi (Hüda Par) Şanlıurfa İl Başkanı Lokman Yalçın, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Av. Emin Güneş, Haliliye Belediye Başkan Adayı Fevzi Kav, Eyyübiye Belediye Başkan Adayı Mehmet Kışlar, Karaköprü Belediye Başkan Adayı İbrahim Halil Güven yerel basın mensuplarıyla bir araya geldi. Hüda Par İl Başkanlığı'ndaki basın toplantısında konuşan Hüda Par İl Başkanı Lokman Yalçın, 50'nin üzerindeki ilde 2014 yerel seçimlerine gireceklerini söyledi. Yalçın, "Biliyorsunuz 17 aralıkta genel başkanımız ve genel başkan yardımcılarımızla birlikte büyükşehir belediye başkan adayımızı ve tüm ilçe belediye başkan adaylarımızı Şanlıurfa halkıyla buluşturmuş ve tanıştırmıştık. Bugün de belediye başkan adaylarımızı yerel basınla buluşturmak istedik. Hür Dava Partisi bir yıl gibi kısa bir sürede, belki birçok insanın dahi tahmin edemediği bir mesafe kat etti. Bir yıl gibi kısa bir sürede 48 ilde 250 ilçede ve bunun beldelerinde teşkilatlarını bitirdi. Bugün 50'nin üzerindeki noktada belediye başkanlarını ilan etmiş bulunmaktadır. Hür Dava Partisi olarak biz emin adımlarla ve kararlı adımlarla yolumuza devam ediyoruz. Bazı kesimler bu çalışmalardan rahatsız oluyorlar. Maalesef gerek Hür Dava Partisi'ne gerekse Hür-Dava Partisi ilçe teşkilatlarına molotoflu, bombalı saldırılarda bulunuyorlar. Daha önce Ceylanpınar ilçe teşkilatımızda da hepinizin malumudur ki, molotoflu saldırı yapılmıştı. Bölgede Hür Dava Partisi yöneticilerine, üyelerine karşı bu tür saldıralar hala devam etmektedir. Bizler Hüda-Par olarak bu tür saldırıların bizi yıldırmayacağını, bilakis bu saldırıların bize daha güç, kuvvet, azim vereceğini söylemek isteriz. Bu saldırıları gerçekleştiren karanlık yüzler bu toplumun huzurunu ve barışını istemeyen bu insanlar da bunu çok iyi bilmelidir" dedi.

LOKMAN: BİZİM KRİTERİMİZ ALLAH'A İMANDIR
Aday belirlerken uyguladıkları kriterleri sıralayan Yalçın, "Her siyasi parti belediye başkan adaylarını açıklarken bazı kriterlere göre belirler. Artık kalıplanmış ve özümsenmiş daha önceki belediye başkan adayları açıklanırken bunları kriterleri şu şekildeydi. Belediye başkanı arazi sahibi olmalıdır. Çuvalla parası olmalıdır. Tanınan bir insan olması gerekir. Aşireti olması gerekir. Arkasında 5-10 bin adamı olması gerekir gibi kriterler önümüze koyuyorlardı. Bir çok parti de bu kriterlere uyuyordu, özellikle Urfa'da. Hür Dava Partisi olarak bu kriterleri ters yüz ettik. Bizler belediye başkan adaylarımızı belirlerken hiçbir zaman falan aşiretin adamı olsun, çuvalla parası olsun, 5-10 bin tane adamı olsun demedik. Peki ne dedik? Bizim kriterimiz evvela Allah'a imandır. Belediye başkan adaylarımızın hakiki bir imana sahip olması, Allah'ı bilen, Allah'ı seven, Allah'tan korkan, yarın, öbür gün öldüğünde mahşer gününde dünyada yaptıklarının hesabını verebilecek olan adaylarla yola çıkmak istedik" diye konuştu.

GÜNEŞ: AMACIMIZ İNSANIMIZI HÜRRİYETİNE KAVUŞTURMAKTIR
Hüda Par'ın neden kurulduğuyla ilgili amaçlarını ve Urfa ile projelerini açıklayan Hüda Par Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Av. Emin Güneş yerine getiremeyecekleri hiçbir şeyi taahhüt etmeyeceklerini söyledi. Güneş, "Hür Dava Partisi'nin adından hareketle bizim asıl amacımız insanımızı hürriyetine kavuşturmak. Hürriyet anlayışımız yaygın olan anlayıştan farklıdır. Bize göre gerçek hürriyet Allah'a köleliktedir. Bizim ve bu partinin gayesi Allah'ın rızasını kazanmaktır. Bu maksatla particiliği, her şeyimizi bu maksadımıza hizmet etsin diye böyle bir girişimde bulunuyoruz. Biz bunu nasıl yapacağız? Önce yolsuzlukla mücadele kanunları yaparak, hırsızlıkla mücadele kanunları yaparak, her şeyi bir kanun devletine dönüştürerek yapmayacağız. İnsanımızı İslami ilkelere göre, inancımıza göre yetiştireceğiz. Bunlar bizim niyetlerimizdir, taahhüt değildir. Taahhüt olması için belediyenin imkânlarını, bütçesini bilerek taahhüt etmek lazım. Yerine getiremeyeceğimiz hiçbir taahhütte bulunmuyoruz" diye konuştu.

URFA'NIN KONUT SORUNU
Yerel seçimle hedeflerinin sıralayan Güneş sözlerini şöyle tamamladı: "Birinci önceliğimiz Urfa Türkiye'de konut fiyatlarının yüksekliğiyle bilinen bir il haline geldi. Bunun önüne geçmek için yeni imar alanları açacağız. Arsa fiyatlarını düşüreceğiz. Konut fiyatlarını düşürüp, çarpık kentleşmeyi önleyeceğiz. Kentin alt yapısına önem vereceğiz. Trafik sorunlarını çözmeye çalışacağız. Işık sayısının az olduğu alt geçitler yapacağız. Urfa'nın çevre yolu sorunu var. Bize çevre yolu diye yutturulan 1974'teki Yenişehir'in olmadığı zamanki yoldur. İmara yeni açılan alanlarda tünel sistemi yapacağız. Bu tünellerden su, telefon, doğal gaz gibi hizmetler verilecek. Herhangi bir arıza durumunda yolu bozup yeniden yapmak yerine bu tünellerden arızalar giderilecek. İnsanımızın ahlaki ve manevi gelişimine yönelik manevi mimari projeyle her mahalleye her semte mümkünse medrese tipi yerlere alimlerimizi gönderip insanlarımı inşa etmeyi düşünüyoruz. Yoksul vatandaşlara temel ihtiyaçları kadar suyu ücretsiz olarak vereceğiz. Otopark sorununa çözüm bulmaya çalışacağız. Şehrimiz evimizdir sloganıyla hareket edeceğiz. Şehirdeki sosyal kirliliği kaldıracağız. Yani dilencilik gibi sorunları ortadan kaldıracağız. Bizden önceki yönetimlerin yaptıkları hizmetler akamete uğramayacak. Şehre eski kimliğini, dokusunu kazandıracağız. Örneğin Karakoyun Deresi üzerinde eskiden insanlar gidip yünlerini yıkarlardı. Yine buna benzer, insanların gidip yünlerini yıkayabilecekleri, piknik yapabilecekleri yerler yapacağız. Miniatürk gibi miniaurfa yapmak istiyoruz. Kadınlar için pembe otobüsleri hizmete koymayı düşünüyoruz, isteyen binebilir. AVM'leri şehir dışına çıkarıp esnafımızın rahatlamasını sağlayacağız. Koordinasyon merkezi, haşereyle etkin mücadele ve kadınlara mikro kredi verip kadınların evde annelik görevini yapmalarına özendireceğiz."
(Kaynak: Gazeteipekyol)


Hür Dava Partisi, Emin Güneş, Karaköprü, Hüda Par, Yerel

Kaynak: Temsilci

21.10.2019 15:42:18