Haber, Son Dakika, Haberler

Güney Kore: "Kuzey Kore Koşulsuz Müzakerelere Dönsün"

Güney Kore, Kuzey Kore'nin Nükleer Deneme Yapmasına Hoşgörü Gösteremeyeceğini Bildirerek Komşusundan Bir An Önce ve Koşulsuz Müzakerelere Dönmesini İstedi.

04.10.2006 09:05 | Son Güncelleme: 04.10.2006 09:05
Güney Kore:
Güney Kore, Kuzey Kore'nin nükleer deneme yapmasına hoşgörü gösteremeyeceğini bildirerek komşusundan bir an önce ve koşulsuz müzakerelere dönmesini istedi.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Choo Kyu-Ho, hükümetinin Kuzey Kore'nin nükleer silahlara sahip olmasına hoşgörü göstermeme ve nükleer deneme planını iptal etmesi için baskı yapma politikasını açık şekilde ifade ettiğini belirtti.

Şubat 2005'te atom gücüne sahip olduğunu açıklayan, ancak şimdiye dek hiç nükleer deneme yapmayan Kuzey Kore dün, ABD'nin giderek artan tehdidi bulunduğunu, bunun karşısında silah kapasitesini güçlendirmek için henüz belirlenmeyen bir tarihte nükleer deneme yapacağını bildirmişti.

Bu arada Çin yönetimi, Kuzey Kore'ye nükleer denemeler konusunda ''sakin ve temkinli'' olması çağrısında bulundu.

Rusya da yaptığı açıklamayla Çin'in itidal çağrılarına katıldı.

Kuzey Kore ile diplomatik ilişkisi bulunan sayılı ülkelerden Avustralya ise Pyongyang büyükelçisini danışmalarda bulunmak üzere geri çağırdı.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe de Kuzey Kore'nin nükleer tehdidine karşı Japonya, Çin ve Güney Kore tarafından bir cephe oluşturulmasını önerdi.

ABD'nin BM nezdindeki daimi temsilcisi John Bolton da yaptığı açıklamada, Güvenlik Konseyi'nin, Kuzey Kore'nin nükleer deneme yapacağı açıklamasıyla doğan krizi görüşmek üzere bugün toplanacağını belirtti.

Kaynak: AA

Paylaş
Google'da Takip Et Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş! Instagram Sayfası
Haberler ›› Güncel ››Güney Kore: 'Kuzey Kore Koşulsuz Müzakerelere Dönsün' - Haberler