Haber, Son Dakika, Haberler

Hacımusalar Höyüğü'nde Kazı Çalışmaları Başladı

Antalya'nın Elmalı İlçesindeki Hacımusalar Höyüğü'nde, Bilkent Üniversitesince Yürütülen Kazı Çalışmalarının Bu Yılki Bölümüne Başlandı

07.07.2010 16:22 | Son Güncelleme: 07.07.2010 16:22
Hacımusalar Höyüğü'nde Kazı Çalışmaları Başladı
Antalya'nın Elmalı ilçesindeki Hacımusalar Höyüğü'nde, Bilkent Üniversitesince yürütülen kazı çalışmalarının bu yılki bölümüne başlandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Temsilcisi Denizli Müze Müdürlüğü görevlisi Keziban Yılmaz'ın gözetiminde, Bilkent Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlknur Özgen ve Hollandalı Öğretim Görevlisi Ben Coockson başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarına, 15 öğrenci ve 44 işçi katılıyor. Kazı Başkanı Doç. Dr. Özgen AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1993'ten bu yana sürdürülen kazı çalışmalarının, Bilkent Üniversitesi, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye Başkanlığı (DÖSİM) ve Türk Tarih Kurumunun maddi kaynaklarıyla yapıldığını, kazılarda bulunan tarihi eserlerin Antalya Müzesinde sergilendiğini ifade etti.

Özgen, höyükte çalışılan dört alanda yoğun mimari kalıntılarla karşılaşıldığını belirterek, 'Höyüğün doğu yamacındaki kerpiçten yapılmış kalın sur duvarı ile kuzey yamacındaki kum taşından sur duvarı kalıntısı, höyük yerleşmesinin çok iyi tahkim edilmiş olduğunu gösteriyor' dedi.

Çanak-çömlek analizleri sonucu, erken duvarların M.Ö. 6 ve 5'inci yüzyıllara ait olduğunu belirlediklerini söyleyen Özgen, geç duvarların ise M.Ö. 2. yüzyıl ve sonrasına ait olabileceğini tahmin ettiklerini kaydetti.

Söz konusu duvarda bir kule olduğunu tespit ettiklerini ifade eden Özgen, 'Bugüne kadar gün ışığına çıkarılmış kalıntılar ve buluntular, höyüğün Cilalı Taş Dönemi'nden itibaren Bakır, Erken Tunç ve Demir çağlarında iskan edilmiş olduğunu, bu iskanın Roma ve Erken Hristiyanlık dönemlerinde yoğunlaştığını belgelemektedir' diye konuştu.

Özgen, kazı çalışmaları sırasında Erken Tunç dönemine ait gaga ağızlı testiler ve maşrapalara rastlandığını, bu kapların bir kısmının üzerinde kabartma, kazıma ve boyama tekniğiyle yapılmış çeşitli bezemeler olduğunu bildirdi.

Doç. Dr. İlknur Özgen, kazılarda insan figürlü, bitkisel ve geometrik motiflere sahip duvar resimleri, geometrik desenli mozaik tabanlar, mimari parçalar, ayinle ilgili diğer buluntular ve çanak çömlek parçaları çıkarıldığını dile getirdi. Höyüğün ortasında üç evreli kilise bulunduğunu anlatan Özgen, şu bilgiyi verdi:

'Tüm bunlar değerlendirildiğinde, Hacımusalar Kilisesinin Elmalı bölgesinde yerel ve kırsal öneme sahip bir kilise olmaktan çok, önemli bir dini merkez olması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Antik dönem piskopos listelerinde Choma'nın (Hacımusalar) piskoposluk merkezi olarak yer almış olması, bu görüşü desteklemektedir.'

Hacımusalar yerleşim yerinin Bizans çağında surlarla tahkim edilmemiş olmasının ana nedeninin kentin önemli bir dini merkez olmasından kaynaklandığını belirten Özgen, Bizans döneminde nüfusun sadece din adamlarından ibaret olduğunun da düşünülebileceğini sözlerine ekledi.

(HA-FÜ-BNY-ZVR) - ANTALYA

Kaynak: AA

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş!
Twitter'da Paylaş!
Whatsapp'da Paylaş!
Haberler ›› Yerel ››Hacımusalar Höyüğü'nde Kazı Çalışmaları Başladı - Haberler