Haber, Son Dakika, Haberler

Darbeci Hafter'in hava saldırısı nedeniyle Mitiga Havalimanı'ndaki uçuşlar durduruldu

Libya'nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri darbeci Halife Hafter'e bağlı güçler, Mitiga Havalimanı'na hava saldırısı düzenledi. Saldırının ardından Mitiga Havalimanı İdaresi, seferlerin yeni bir duyuruya kadar askıya alındığı belirtti.

17.02.2020 21:46 | Son Güncelleme: 18.02.2020 08:24

Libya 'nın başkenti Trablus 'un tek sivil havalimanı Mitiga'daki uçuşlar, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter milislerinin hedef gözetmeksizin düzenlediği hava saldırısı nedeniyle durduruldu.

Mitiga Havalimanı İdaresi'nin yazılı açıklamasına göre, Libya Havayolları'na ait bir uçağın kalkışı sırasında, alan havadan hedef alındı.

SEFERLER ASKIYA ALINDI

Saldırının ardından havalimanındaki seferler, yeni bir duyuruya kadar askıya alındı. Birleşmiş Milletler nezdindeki meşru Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, söz konusu saldırı, Hafter milisleri tarafından düzenlendi.

KUTLAMALARI SABOTE ETMEK İSTİYORLAR

Askeri kaynak, saldırının ülkenin devrik lideri Muammer Kaddafi'nin 42 yıllık iktidarına son verilmesinin 9'uncu yılı kutlamalarını sabote etmeyi hedeflediğini aktardı.

Hafter milisleri, Trablus'un dünyaya açılan kapısı Mitiga'yı daha önce de birçok kez hedef almıştı. Libyalı tarafların Türkiye ve Rusya'nın ateşkes önerisini 12 Ocak'ta kabul etmesine rağmen Hafter'e bağlı milisler ilk günlerden itibaren ateşkesi ihlale devam ediyor.

Darbeci Hafter’in hava saldırısı nedeniyle Mitiga Havalimanı’ndaki uçuşlar durduruldu

Kaynak: AA

Paylaş
Google'da Takip Et Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş! Instagram Sayfası
Haberler ›› Güncel ››Darbeci Hafter'in hava saldırısı nedeniyle Mitiga Havalimanı'ndaki uçuşlar durduruldu - Haberler