Hasanbeyli'de Kiraz Festivali

Osmaniye'nin Hasanbeyli İlçesinde Bu Yıl 8.'si Düzenlenen Kiraz Festivali Renkli Görüntülere Sahne Oldu. 1.5 Ton Kirazın Dağıtıldığı Festivalde Kiraz Güzeli Seçilen 6 Yaşındaki Gökçe Kalleci, Gösterilen İlgi Karşısında Gözyaşlarını Tutamadı.

Hasanbeyli'de Kiraz Festivali
17.06.2007 12:22 | Son Güncelleme: 17.06.2007 12:22

Osmaniye'nin Hasanbeyli ilçesinde bu yıl 8.'si düzenlenen Kiraz Festivali renkli görüntülere sahne oldu. 1.5 ton kirazın dağıtıldığı festivalde Kiraz Güzeli seçilen 6 yaşındaki Gökçe Kalleci, gösterilen ilgi karşısında gözyaşlarını tutamadı.

Kiraz üretiminin ve rekoltesinin her geçen yıl arttığı ilçede geleneksel olarak düzenlenen Kiraz Festivali'nin açılışında konuşan İlçe Tarım Müdürü Mehmet Poyrazoğlu, ilçede bin 620 dekar alanda kiraz yetiştiriciliği yapıldığını, yıllık üretim miktarının 400 ton civarında olduğunu söyledi. Hasanbeyli ilçesinin, kiraz üretimi ve pazarlanması açısından pilot bölge haline geldiğini belirten Poyrazoğlu, bu yıl 350 ton kiraz ihraç etmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Hasanbeyli Belediye Başkanı Yusuf Tozluklu, ilçenin meşhur kirazının tanıtılması ve dünya markası haline gelmesi için kararlı olduklarını ifade ederek, gelecek 10 yıl içerisinde kiraz üretiminin Hasanbeyil'de 10 bin tona çıkarılacağını vurguladı.

Konuşmalardan sonra En İyi Kiraz Yarışması'na katılan 35 kiraz yetiştiricisinin kirazlarını değerlendiren 7 kişilik jüri üyeleri; kirazları görünüm, tat ve aroması, parlaklığı, şekli ve sertliğine göre değerlendirdi. Yarışma sonunda kiraz yetiştiricilerinden Latif Sak birinci, Dilek Doğan ikinci ve Sait Aslan üçüncü oldu. Yarışmada ilk sekiz dereceye girenlere Kaymakam Ercan Öter ve Belediye Başkanı Yusuf Tozluklu tarafından çeşitli ödüller verildi.

Bu arada Kiraz Güzeli Yarışması'nda 6 yaşındaki Gökçe Kalleci birinci, Kiraz Yakışıklısı yarışmasında ise 7 yaşındaki Erol Öztürk birinci oldu. Kiraz güzeli seçilen Gökçe Kalleci, ödülünü alırken basın mensuplarının yoğun ilgisi karşısında ağlamaya başladı. Kiraz güzelini babası teskin etti.

Festival etkinlikleri kapsamında halk oyunları ekibi tarafından folklor gösterisi, Türk Pop Müziği sanatçısı Sabır ve Fantezi Müzik sanatçısı Şahan tarafından konser verildi.

Festival etkinliklerine Vali Yardımcısı Nihat Yıldırım, milletvekilleri Durdu Mehmet Kastal ve Mehmet Sarı, Nurdağı Kaymakamı Emrah Yılmaz, Saimbeyli Kaymakamı Musa Sarı, çevre belediye başkanları, kurum müdürleri, siyasi parti başkan ve temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Festival sonunda davetlilere 1.5 ton kiraz ikram edildi. Ayrıca kırmızı ve beyaz kirazlardan yapılan Türk bayrağı motifli Türkiye haritası da Kaymakam Ercan Öter'e hediye edildi.

(ACK-AB-NÇ-Y)

Kaynak: İHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Güncel››Hasanbeyli'de Kiraz Festivali - Haberler