18 Mayıs 2018, 17:29

Hasankeyf'te Mağaraların Butik Otele Dönüştürülmesi

Hasankeyf

Batman'ın Hasankeyf ilçesine bağlı Üçyol köyündeki 8 mağaranın turizme kazandırılması için başlatılan çalışmalar sürüyor.

Batman'ın Hasankeyf ilçesine bağlı Üçyol köyündeki 8 mağaranın turizme kazandırılması için başlatılan çalışmalar sürüyor.

Batman Valisi Ahmet Deniz ve Hasankeyf Kaymakamı Faruk Bülent Baygüven Üçyol köyünü ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.


Vali Deniz, Ilısu Barajı'nın bölgenin kaderini değiştireceğini söyledi.


Hasankeyf'in Türkiye'nin örnek ilçelerinden biri olacağını ifade eden Vali Deniz, şunları kaydetti:


"Hasankeyf butik bir ilçe konumunda. Kültür adasıyla, tarihi eserlerin taşınmasıyla, yeni binalarla, gerçekten kültürel değerlerle beraber Türkiye'de örnek bir ilçe olacak. Onun yanında Hasankeyf'e yakın Üçyol köyümüz var. Burada doğal mağaralarda uyguladığımız bir projemiz var; 'Ekolojik Köy Projesi'. Mağaraların butik otele dönüştürülmesi, restoranların, burada köyde yetiştirilen ürünlerinde pazarlanması için proje hazırladık. Yakında ihalesi yapılacak akabinde de buradaki doğal mağaralardan oluşan butik oteller faaliyete girecek."


Hasankeyf Kaymakamlığının DİKA desteği ile projeyi hayata geçireceğini belirten Vali Deniz, "Hasankeyf gerçekten turizmden büyük bir gelir elde edecek. İlk etapta 8 büyük mağara var. Bu mağaraların dışında da vatandaşlarımızın mülkleri de var. Onlardan da özel sektör olarak otel yapmak isteyen var. Çok cazip bir hale gelecek bu bölge." ifadelerini kullandı.


Üçyol köyünde öğretmenlik yapan Nur Bayrak, "Bu projenin hem köy hem de ilçeye olumlu katkı sunacağına inanıyorum. Keşke çok öncesinde başlatılsaydı. Önceden başlatılsaydı şimdi çok daha iyi olurdu. Turizm açısından hem Hasankeyf'e hem köyümüze turizm açısından oldukça katkı sağlayacaktır." dedi. Ilısu,Batman,Üçyol,Hasankeyf
Kaynak: AA