Havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin savcılıktan açıklama: Fabrika sahiplerinin de sorumluluğu var

Sakarya'nın Hendek ilçesinde 7 kişinin öldüğü havai fişek fabrikasındaki patlama hakkında Hendek Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada yapıldı. Açıklamada patlamada sorumlu olabilecekleri değerlendirilen fabrika sahiplerinin gözaltına alındığı belirtildi.

07.07.2020 16:36 | Son Güncelleme: 07.07.2020 17:24

Hendek'te bulunan havai fişek fabrikasında yaşanan patlama sonrası Hendek Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma hakkında açıklama yapıldı.

Savcılıktan yapılan açıklamada, patlamada kusur ve ihmali bulunduğu değerlendirilerek gözaltına alınan fabrika sorumlu müdürü A.A, fabrika müdürü H.A.V, genel usta başı E.Ö. ve iş güvenliği uzmanı A.B., tutuklanarak cezaevine gönderildiği bildirildi.

"FABRİKA SAHİPLERİNİN DE SORUMLULUĞU VAR"

Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun imzası ile yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: "Fabrikada görev yapan ve tutuklanan şüphelilerin ve alınan 100' ün üzerindeki diğer çalışanların, birbiri ile örtüşen beyanları, bir bütün halinde değerlendirildiğinde; işverenin alınan bütün önlemlere uyulmasını temin etmek, geniş bir kontrol mekanizması kurarak, iş güvenliğini işçinin inisiyatifine ve özenine bırakmadan, tehlikelere karşı bilinçlendirmek, iş disiplinini sağlamak, iş güvenliği malzemelerinin kullanılması yönünde denetim ve gözetim yükümlülüğünün de bulunduğu dikkate alındığında, söz konusu fabrika sahiplerinin de sorumlu olabileceği değerlendirilmiş olup, 7 Temmuz 2020 günü sabah saatlerinde gözaltı talimatı verilmiştir. Fabrika sahipleri gözaltına alınmış olup, ifade işlemlerine devam edilmektedir. Soruşturma bütün yönleriyle hassasiyetle yürütülmektedir."

Havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin savcılıktan açıklama: Fabrika sahiplerinin de sorumluluğu var

Kaynak: İHA

Etiketler: Sakarya, 3. Sayfa, Haber
Yorumlar (1)
ADİL: Patlamada yaralanan işçi açıkladı yeni mal geldi durduk yerde ısınıyordu bunlar patlayacak diye defalarca uyardık dedi biz işçiyiz onlar patron bizi dinlemediler dedi bu suç duyurusudur patlamaya bilerek ihmal sonucu sebep olunmuştur yani cinayetle eş değer neredeyse.
Haberler››3. Sayfa››Havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin savcılıktan açıklama: Fabrika sahiplerinin de sorumluluğu var - Haberler