Hayata Fırsat Projesi'nden "Kobi Güçlendirme ve Destek Programı"

Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) tarafından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Uluslararası İş Gücü Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen Hayata Fırsat Projesi kapsamında "KOBİ Güçlendirme ve...

28.12.2018 10:01 | Son Güncelleme: 28.12.2018 10:01Hayata Fırsat Projesi'nden
Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) tarafından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Uluslararası İş Gücü Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen Hayata Fırsat Projesi kapsamında "KOBİ Güçlendirme ve Destek Programı" başlatılıyor.

lLO'dan yapılan açıklamaya göre, proje kapsamında Türk vatandaşı ve geçici koruma sağlanan Suriyeli girişimcilere "Haydi Büyütelim Bu İşi" çağrısında bulunuluyor. Program KOBİ'lerin işlerini büyütmelerine ve dünyaya açılmalarına destek vermeyi hedeflerken başvurular 20 Ocak 2019 tarihine kadar www.haydibuyutelimbuisi adresinden yapılabilecek.

Firmaların başvuru formunun yanı sıra, ürün, hizmet ve hikayelerini anlatan bir niyet mektubu yazmaları gerekiyor. Başvuran işletmeler içinden seçilecek 50 firmaya bir yıl boyunca teknik destek, hibe ve mentörlük desteği verilecek, firmalar yurt dışına açılma fırsatı bulacak.

Başvuracak işletmelerin Türk vatandaşı veya geçici koruma sagˆlanan Suriyeliler tarafından kurulmus¸ olması ya da gec¸ici koruma sagˆlanan Suriyeli ve Tu¨rk vatandas¸ı ortaklı bir is¸letme olması gerekmekte. İs¸letmenin en az bir yıl o¨nce kurulmus¸ olması ve u¨rettigˆi bir u¨ru¨n ya da verdigˆi bir hizmetin bulunması şartı aranıyor. Programa her sekto¨rden bas¸vuru yapılabilirken işletmede en az 5 kis¸inin c¸alıs¸ıyor olması şartı söz konusu.

Seçilecek işletmeler Uluslararası Ticaret Merkezi (ITC) tarafından yetkilendirilmiş 20 yerel danışmandan 1 yıl boyunca mentörlük desteği alacak. İşletmeler özelinde yapılacak değerlendirmeler sayesinde firmanın ihtiyaçları tespit edilecek.

İşletmelere özel ticari iş planları hazırlanacak, uygulanması için teknik destek ve mikro-hibe verilecek. ITC'nin desteğiyle yurt dışı pazarlarına açılma fırsatları sağlanırken firmalar, program sonunda geliştirdikleri iş planlarını melek yatırımcılara sunma imkanı bulabilecek.

Başvuru için gereken belgeler ise şunlar; Başvuru formu, niyet mektubu, işletme kuruluş belgeleri, patent/faydalı model belgesi, sosyal güvenlik kurumundan alınması gereken belgeler ve vergi borcu yoktur yazısı.

Uluslararası Çalışma Örgütü, Avrupa Birliği, Ekonomi

Kaynak: AA

22.02.2020 17:05:34