Her Yerde Adalet Platformu Başkanı Öztürk Açıklaması

"(Mustafa Balbay'ın tahliyesi) Ülkemizde çok daha hafif suçları işleyen vatandaşlarımıza tanınmayan bu tahliyenin, tutuklu milletvekillerine tanınması çifte standartlara sebep olmaktadır"

14.12.2013 14:49 | Son Güncelleme: 14.12.2013 14:49Her Yerde Adalet Platformu Başkanı Öztürk Açıklaması
Her Yerde Adalet Platformu Başkanı Özkan Öztürk, CHP Milletvekili Mustafa Balbay'ın tahliyesine ilişkin, daha hafif suç işleyenlere tanınmayan tahliyelerin, tutuklu milletvekillerine tanınmasının çifte standarta neden olduğunu söyledi.

Öztürk, platformun genel merkezinde yaptığı açıklamada, Mustafa Balbay'ın yerel mahkemece tahliye edildiğini anımsattı.

Balbay'ın yerel mahkemece gerekçeli kararın verilmeden tahliye edildiğini bildiren Öztürk, "Anayasa Mahkemesi'nin somut olayı gerekçelendirmesinde yapmış olduğu teknik ve hukuki hatalar, toplumun tüm kesiminde rahatsızlık oluşturmuştur" dedi.

Öztürk, Anayasa Mahkemesi kararlarının Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe gireceğini öne sürerek, şöyle konuştu:

"Söz konusu Anayasa Mahkemesi kararı Resmi Gazete'de yayımlanmadan, sanık Balbay tahliye edilmiştir. Ülkemizde çok daha hafif suçları işleyen vatandaşlarımıza tanınmayan bu tahliyenin tutuklu milletvekillerine tanınması çifte standartlara sebep olmaktadır. Ülkemizde şuan cezaevlerinde tutuklulukta makul süresi aşılmış, uzun süren ceza yargılamalarının mağduru olmuş ve Yargıtay aşamasındaki süreleri tutukluluktan sayılmayan vatandaşlarımıza da bu hakların uygulanması gerekir. Vekile bu tahliye yolu açılırkeni asillere de bu yolun açılması hukuki bir zorunluluktur." - Konya

Anayasa Mahkemesi, Mustafa Balbay, Özkan Öztürk, İzmir, Yerel

Kaynak: AA

17.02.2020 03:48:16